
Już 13. marca w Oslo Cinemateket odbędzie się premiera norweskiego filmu GJEMSEL, którego reżyserem jest Polka Aleksandra Niemczyk
Film GJEMSEL opowiada o dwóch dziewczynach ,które przechodzą "metaforyczną podróż przez etapy kobiecości
Aleksandra Niemczyk ukończyła grafikę w Europejskiej Akademii Sztuki w Warszawie, dyplom w 2001 roku w pracowni prof. Jerzego Grabowskiego. W 2007 roku ukończyła New York Film Academy. Od kilu lat mieszka i pracuje w Oslo, Brala udział w licznych wystawach zarówno w Norwegii, Polsce i USA. Jest laureatką kilku nagród w konkursach graficznych. Od 2006 r. zaczęła tworzyć również filmy krótkometrażowe Jej prace były bardzo pozytywnie ocenione przez publiczności, krytyków sztuki i kolekcjonerów.
Niemczyk otrzymał wiele nagród i dotacji; w 2006 r. była nominowana do nagrody Carnegie art.
Filmografia Aleksandry Niemczyk :
2009 "Gjemsel", shortfilm, 35mm
2008 "Ptaków", animacja
2007 "dostawy", shortfilm, 16mm
2007 "udawanie, shortfilm, 16mm
2007 "Sąsiedzi", shortfilm, 16mm
A tak o twórczości Aleksandry pisze norweski krytyk i dziennikarz Lars Elton:
"Bycie obcokrajowcem może mieć wiele korzystnych aspektów dla artysty. Bycie polskim malarzem w Norwegii może być bardzo pozytywnym doświadczeniem, zwłaszcza jeśli nawiąże się dialog z szeroką publicznością. Aleksandra Niemczyk stała się znana w Norwegii tworząc bardzo osobisty wizualny język. Ponadto okazała się być artystką ciągle szukającą nowych wyzwań. (…) Aktywność Aleksandry Niemczyk jest niezwykła, a lista jej indywidualnych wystaw długa i imponująca. (…) Przyczyn jej sukcesów można upatrywać w formalnej stronie obrazów, w ich wyraźnie określonej i zrównoważonej kompozycji. Kolory używane przez artystkę są oparte na niuansach, a faktura jest pełna detali i wręcz namacalna. Obrazy wręcz zapraszają do poznania ich, odczucia przez dotyk. Ponadto - co ważne w tych pracach – obecny jest w nich mały ślad czegoś odmiennego: detal, który drażni wzrok, prowokuje oko do wędrówki, ożywia wyobraźnię.(…) Myśląc o malarstwie abstrakcyjnym, zwykle wyobrażamy sobie artystę pracującego bardzo impulsywnie. W wypadku Aleksandry jest zupełnie inaczej. Jej graficzne wykształcenie nauczyło ją istoty planowania i wyobrażania sobie ostatecznego efektu już na początku procesu.(…)

To może Cię zainteresować