Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Wyższe wykształcenie się nie opłaca? Nauka w Norwegii
zosia@mojanorwegia.pl/ZosiaMN 09 stycznia 2014
13:01

Wyższe wykształcenie się nie opłaca?

11
Skomentuj
W Norwegii różnica między pensjami osób wyżej wykształconych i tych, którzy kształcenie zakończyli na poziomie szkoły średniej, jest o wiele mniejsza niż w innych krajach OECD. Jednocześnie prawie nikt nie kształci się tak ochoczo jak Norwegowie.Mało zarobisz na wyższym wykształceniu


Norwegia jest jednym z krajów, gdzie najmniej się opłaca podejmowanie wyższego kształcenia. Miernikiem jest średnia pensja pracowników z wyższym wykształceniem w stosunku do pensji osób po szkole średniej.

Dane z 2011 roku dla 33 bogatych i średniobogatych państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) pokazują, że:
- pracownicy z wyższym wykształceniem zarabiają w Norwegii średnio 28% więcej niż pracownicy ze średnim wykształceniem;
- osoby z wyższym wykształceniem w innych krajach mają pensję średnio 57% wyższą.

Tylko w Nowej Zelandii i Szwecji opłacalność wyższego wykształcenia jest trochę mniejsza niż w Norwegii. Za osoby z wyższym wykształceniem uważa się wszystkich, którzy ukończyli szkoły wyższe lub uniwersytety.

Przy tego typu danych ważnym jest, by pamiętać, że samo wykształcenie nie musi być powodem różnic w pensjach. Może się zdarzyć, iż wykształcony pracownik z wysoką pensją ma takie cechy, że wysokie zarobki osiągnęłaby i bez wyższego wykształcenia.


Nie interesują ich zarobki


Alva Brosten, Gabriel Arntzen og Jørgen Andersen studiują razem na Szkole Wyższej w Oslo nauki społeczne. Ich motywacją takiego wyboru kierunku było zaangażoanie i zainteresowanie społeczeństwem. O pensji nie myśleli.

- Myślę, że generalnie wielu wybierających nauki społeczne, nie interesuje się pensją, mówi Arntzen.

Mimo niewielkiej, według Aftenponsten, motywacji ekonomicznej, Norwegowie nie zniechęcają się do pobierania wyższego kształcenia. W 2011 roku Norwegowie i Irlandczycy byli najbardziej wykształconymi narodami w Europie, mierząc w grupie wiekowej 30-34 lat. W Irlandii było to 49% osób, w Norwegii prawie 49%. W grupie wiekowej 25-64 lat wykształconych jest 38% Norwegów - to bardzo wysoka liczba.

studenci
aftenposten.no, foto: Signe DonsWięcej niż pensja


Badacz Erling Barth z Instytutu Badań Społecznych twierdzi, iż dane pokazują, że nie tylko pensja się liczy, kiedy młodzież wybiera swoją ścieżkę kształcenia.

- Wyżej wykształceni są mniej narażeni na bezrobocie i mają prace, które mogą być atrakcyjne na innych obszarach niż tylko zarobkowo. To może być na przykład większe zabezpieczenie pracy lub lepsze środowisko, mówi Barth.

W dodatku kształcenie w Norwegii jest tanie.

Czy duża liczba ludzi wysoko wykształconych mogła wpłynąć na stosunkowo niskie pensje absolwentów?
- To mogło wpłynąć na mniejsze różnice w płacach, twierdzi Barth.


Skąpe państwo


Techniczne obliczenia dochodów pokazały pensje dla różnych grup w wybranych sektorach w Norwegii. Liczby te pokazują, że państwo jest zarówno najbardziej skąpe i najbardziej hojne, jeżeli chodzi o nagradzanie wyższego wykształcenia.

Wyliczając pensję dla tych po szkole wyższej albo uniwersytecie (jeżeli kształcenie tam trwało więcej niż cztery lata) w stosunku do osób tylko z wykształceniem średnim, dane pokazują:
- zatrudnieni przez państwo wyżej wykształceni zarabiają o 28% więcej;
- w służbie zdrowia pracownicy z wyższym wykształceniem zarabiają aż 82% więcej niż osoby po szkole średniej.

wykład
Arbeiderpartiet/flickr.com


Duża różnica społeczna


Czterech studentów uważa, że największych różnic między tymi, którzy się kształcą a tymi, którzy tego nie robią, trzeba szukać w innych miejscach niż statystykach płac.

- Mimo że różnica nie jest tak wielka ekonomicznie, może być spora społecznie. Jestem z Molde i wielu z moich rówieśników, którzy nie zdecydowali się na dalszą naukę, dalej mieszka w Molde i ma teraz dzieci, mówi Brosten.
- Ludzie bez wyższego wykształcenia wykonują także ważną pracę i zasługują na dobrą pensję, dodaje.

wykład
Cliff/flickr.comNorweskie pensje - wysokie i równe


Poziom norweskich płac jest dużo wyższy i o wiele bardziej wyrównany niż w innych krajach europejskich. To oznacza, że najmniej zarabiający i tak mają dość wysoką pensję w porównaniu z innymi krajami.Źródło: aftenposten.no

Zdjęcie frontowe: wikimedia.com
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
K T
K T 10-01-2014 13:40

Ale zapomnieli tez napisac ze operator lopaty ciezko pracujac sobie moze zazywac metanabol i ma latem darmowe opalanie sie na sloncu. A czlowiek niezdrowo siedzacy caly dzien za biurkiem to wrazie czego musi sie po pracy zmuszac zeby machac ciezarkami czy zasuwac na jakiejs biezni. I w tym tez jest wilk zakopany tylko niewiadomo jaka rasa Saarloos czy Czechoslowacki

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
marcel bojka
marcel bojka 10-01-2014 13:34

ok tylko zapomnieli napisać że osoba wysoko wykształcona , za te same pieniądze o wiele lżej pracuje , i tu jest wilk pogrzebany

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Magg G
Magg G 10-01-2014 00:36

srednio inteligentny i w miare wyksztalcony norweg zarabia srednio 5 razy wiecej niz nasz profesor, i tylko o to chodzi, tutaj ucza jak sie sprzedac nawet jak jestes glabem, w polsce laduja nam do glow mase wiedzy, ale nie bardzo wiemy co z tym zrobic...

dlatego biorac statystycznego norwega w tej konkretnej grupie wiekowej i liczac ich srednie zarobki i pozycje do wyksztalcenia, wychodzi na to, ze tu sa geniusze(chociaz ich nie ma) a gdzie indziej glaby..

5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Makaryna kowalska
Makaryna kowalska 09-01-2014 22:55

Lindemans napisał:
A ilu magistrow Polska naprodukowala to jest dopiero fenomen. Co drugi zdania poprawnie po polsku nie zlozy, ale ksztalcony, ze hohoh

No co ty, tu jest sama smietanka intelektualna Polski, czy tego nie widac ?!.......

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Anna Bak
Anna Bak 09-01-2014 22:44

A ilu magistrow Polska naprodukowala to jest dopiero fenomen. Co drugi zdania poprawnie po polsku nie zlozy, ale ksztalcony, ze hohoh

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
pati muzia
pati muzia 09-01-2014 22:26

raczej 500kr
www.nportal.no/news/2091/pisa-norwegowie-wloka-sie-za-innymi
Wyniki badań PISA nie napawają Norwegów zadowoleniem, uczniowie mają duży problem z matematyką i naukami przyrodniczymi. Minister Edukacji Torbjørn Roe Isaksen przyznaje, że wyniki po prostu nie są wystarczająco dobre,

Polska osiągnęła za to jeden z najlepszych wyników na świecie jeśli chodzi o przyrost liczby uczniów z najlepszymi wynikami.

7
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Vivid :)
Vivid :) 09-01-2014 22:19

Makaryna napisał:
W sumie, to powinniscie sie cieszyc, ze tak jest w Norwegii. Dzieki temu dostajecie w miare wysokie wynagrodzenie. Gdyby wyplacali tutaj, biorac pod uwage wyksztalcenie, to wasza godzinowka wynosilaby 5 kr.

siusiu, paciorek i spać!!!!...dzizas co dzieci jeszcze tu robią

8
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Makaryna kowalska
Makaryna kowalska 09-01-2014 22:13

W sumie, to powinniscie sie cieszyc, ze tak jest w Norwegii. Dzieki temu dostajecie w miare wysokie wynagrodzenie. Gdyby wyplacali tutaj, biorac pod uwage wyksztalcenie, to wasza godzinowka wynosilaby 5 kr.

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Vivid :)
Vivid :) 09-01-2014 22:07

zgadza sie
.
www.mojanorwegia.pl/zycie_w_norwegii/33_...pacjentow_zycia.html

.kto byl tu u "lekarza" z czyms poza książkowym ten wie....

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
FRYDERYK CABALA
FRYDERYK CABALA 09-01-2014 21:51

JAKI JEST POZIOM NAUKI U NORÓW.WYŻSZE UCZELNIE MAJĄ NIŻSZY POZIOM A NIŻELI ŚREDNIA DOBRA SZKOŁĄ W POLSCE.DLATEGO WIELU NORÓW ŚMIGA UCZYC SIE DO POLSCE.NP.MEDYCYNA I WIELE INNYCH KIERUNKÓW.

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas