Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Skomentuj
iLogic News / Moja Norwegia 13 września 2010
12:15
Nauka w Norwegii

Szkoły skracają ferie jesienne


Foto: iLogic News / Archiwum
Latem tego roku norwescy uczniowie mieli całe dziewięć tygodni wakacji, co dla rodziców stanowiło nie lada wyzwanie. Obecnie wielu dyrektorów szkół planuje skrócenie ferii jesiennych.

Jak informuje Departament ds. kształcenia (Utdanningsdirektoratet), wiele szkół w kraju zdecydowało się skrócić ferie jesienne, by uniknąć sytuacji, kiedy uczniowie zostają sami w domu, podczas gdy rodzice są w pracy.

Szkoła podstawowa i gimnazjum Åsen w Levanger w Północnym Trøndelagu jest jedną z nich.

Dyrektor, Torje Munkeby, uważa, że uczniowie nie potrzebują jesienią całych pięciu dni wolnego. Tym bardziej, że razem z weekendem przed i weekendem po robi się z tego dziewięć dni. Tej jesieni zatem szkoła zdecydowała się "przykroić" ferie do pięciu dni, wliczając w to weekend, od 20 października (środa), do niedzieli 24 października (niedziela).

Zabrane dni ferii zostaną "oddane" w czerwcu, kiedy w szkołach i tak panuje przedwakacyjne rozluźnienie. Zdaniem dyrektora Munkeby'ego ferie jesienią niejako zakłócają początek roku szkolnego.


Petter Skarheim z Departamentu ds. kształcenia potwierdza, że szkoła w Åsen nie jest jedyną, która zdecydowała się na taki krok.

- Nie mamy jakichś szczegółowych danych, ale wiemy, że takie praktyki zdarzają się w wielu miejscach.

Skarheim dodaje, że to gminy ustalają w Norwegii, czas i długość ferii w ciągu roku szkolnego, oczywiście w ramach ustawowych granic.

Tak naprawdę uczniowie nie mają prawa do ferii jesiennych i zimowych.

- O tym, czy będą i jakie długie będą ferie decydują względy edukacyjne. To, że szkoły wprowadzają swoje własne zmiany wskazuje na to, że przemyślały to, w jaki sposób najlepiej zrealizować program nauczania i jak najkorzystniej w związku z tym zorganizować czas nauki i czas wolny. To bardzo pozytywne - podsumowuje Skarheim.

FAKTY

  • Mimo, że w Norwegii uczniowie mają minimum dwa miesiące letnich wakacji, wielu rodziców zabiera dzieci ze sobą na urlop poza tym okresem.
  • Dyrektorzy poszczególnych szkół mogą, zgodnie z prawem, dać do 10 dodatkowych dni wolnego (dni nauki szkolnej), jeśli jest to uzasadnione dobrem danego ucznia.
  • Wielu rodziców korzysta z tych przepisów, by prosić o dodatkowe dni wolne dla swoich dzieci. 

Źródło: NTB, Aftenposten.no

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas