Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Skomentuj
Depesza PAP 19 lutego 2010
13:45
Nauka w Norwegii

Pilotażowy program „Polska Szkoła” on-line

Od początku stycznia 24 polskich uczniów mieszkających w 16 krajach świata uczestniczy w pilotażowym programie nauki on-line "Polska Szkoła". Program ma pomóc w nauce uczniom, którzy uczą się polskiego, historii i geografii Polski korespondencyjnie - infomuje PAP w depeszy z 18 lutego 2010r.

Dzięki lekcjom online młodzi Polacy rozsiani po całym świecie nie są skazani na naukę ojczystych przedmiotów tylko z podręcznika. Teraz na bieżąco będzie pomagał im nauczyciel – wyjaśnia Magdalena Bogusławska, dyrektor Zespołu Szkół dla Dzieci Obywateli Polskich Czasowo Przybywających za Granicą w Warszawie.

Szkoła skupia w sumie blisko 14 tys. uczniów, co siódmy z nich mieszka jednak w kraju, w którym nie ma polskiej szkoły. I to właśnie do tej grupy skierowana jest internetowa oferta kształcenia na odległość.

Jak wyglądają takie lekcje online?
– Nauczyciel jest w szkole w Warszawie, uczniowie przed swoimi komputerami, w krajach w których aktualnie przebywają. Każdy komputer musi być wyposażony w kamerę i mikrofon, tak byśmy mogli widzieć i słyszeć się nawzajem – wyjaśnia Grzegorz Nowak, nauczyciel historii. Tłumaczy, że monitor pełni też funkcję tablicy.
– Pojawiają się na niej najważniejsze zagadnienia dotyczące omawianego tematu, zdjęcia, mapy, wykresy – wyjaśnia. 

Zajęcia, jak w typowej szkole ułożone są w grafik. Jedna lekcja trwa ok. 90 minut. 

System konsultacji online to na razie pilotaż. Bierze w nim udział 24 uczniów w wieku od 7 do 18 lat. Klasy, do których chodzą realizują ramowy lub uzupełniający plan nauczania.

Lekcje prowadzi natomiast siedmiu nauczycieli: języka polskiego, edukacji wczesnoszkolnej, historii, geografii, fizyki, chemii i języka angielskiego.
Jak zapewnia ministerstwo edukacji wkrótce do grupy tej mają dołączyć kolejni – w sumie 30 osób.

Program "Polska Szkoła" jest współfinansowany ze środków z Europejskiego Funduszu Społecznego. Zespół przy Rolnej jest beneficjentem projektu systemowego o wartości 17 mln zł, zakładającego rozwój nauczania on-line skierowanego do dzieci i młodzieży polskiej za granicą. Ma się to dziać m.in. poprzez usprawnianie nauczania on-line, opracowanie i prowadzenie on-line kursów przygotowujących do polskiej matury, organizacja kół zainteresowań dla uczniów przebywających za granicą.

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Kredyty w Norwegii - wywiad z Bartoszem Lewandowskim Multinor finans

Kredyty w Norwegii - wywiad z Bartoszem Lewandowskim Multinor finans

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas