Sprawdź, czy masz prawo do odpisów pendlera

Zrób test
Nauka w Norwegii

Nowy program nauczania dla szkół średnich: to największe zmiany w edukacji od lat 90.

Monika Pianowska

06 kwietnia 2021 16:00

Udostępnij
na Facebooku
5

Według minister edukacji Guri Melby rozszerzone prawo pozwoli uczniom, którzy nie zdali jednego lub więcej przedmiotów za pierwszym podejściem, doszkolić się i w końcu je zaliczyć. flickr.com/ Venstre/ fot. Oda Scheel/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

26 marca rząd przedstawił projekt reformy edukacji dla szkół ponadpodstawowych (videregående skole), który zakłada zniesienie limitu czasu poświęconego na naukę w szkole średniej i uwzględnienie w podstawie programowej tylko czterech ogólnych obowiązkowych przedmiotów.
Obecnie obowiązuje zasada, że ​​uczniowie szkół średnich muszą zostać ich absolwentami w ciągu trzech lat. Jak zapewnia w rządowym komunikacie minister edukacji Guri Melby, rozszerzone prawo pozwoli jednak osobom, które nie zdały jednego lub więcej przedmiotów za pierwszym podejściem, doszkolić się i w końcu je zaliczyć, a gminom i placówkom edukacyjnym zorganizować odpowiednio dostosowane do uczniów kursy. Rząd chce również, aby szkoły ściślej i bardziej systematycznie współpracowały z uczniami, którzy są często nieobecni lub w ich przypadku istnieje ryzyko porzucenia nauki.
Według danych Centralnego Biura Statystycznego (SSB) każdego roku do 5500 uczniów traci prawo do finansowanej ze środków publicznych szkoły średniej i po nieudanej próbie zaliczenia danego przedmiotu wielu musi zapisać się na prywatny egzamin. Najnowsza reforma ma im dać więcej szans na zdanie i tym samym ułatwić zakończenie edukacji.
Młodzi ludzie mają też mieć większe szanse na odbycie praktyk przygotowujących ich do wykonywania danego zawodu.

Młodzi ludzie mają też mieć większe szanse na odbycie praktyk przygotowujących ich do wykonywania danego zawodu. stock.adobe.com/standardowa

Nowy przedmiot nauczy krytycznego myślenia

Jeśli chodzi o przedmioty, we wspólnej podstawie programowej mają się znaleźć tylko język norweski, matematyka, język angielski i nowy przedmiot dotyczący demokracji. Dzięki czemu uczniowie zyskają więcej godzin na przedmioty programowe w ramach wybranej linii.
Nowy przedmiot nie ma jeszcze oficjalnej nazwy, ale zgodnie z zapowiedziami pomysłodawców reformy ma być przyszłościowy. – Będzie to przedmiot, na którym uczniowie będą mogli rozwijać kompetencje w zakresie demokracji, równości płci i naukowego myślenia. Nauczą się myśleć krytycznie i zdobędą wgląd w historię i kulturę. Będziemy zapraszać profesjonalistów z uniwersytetów i szkół wyższych oraz organizacje nauczycielskie do udziału w opracowywaniu nowego przedmiotu i do przedyskutowania tego, jak powinien wyglądać plan zajęć uczniów – mówi Melby.
Dyskusja dotycząca reformy odbędzie się w Stortingu wiosną tego roku, a minister edukacji ma nadzieję, że program będzie obowiązywać od jesieni 2022 roku.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Joanna Kuchnicka... Nadworna pisareczko,widać czego Tobie brakuje jeśli się tak upominasz,takich jak ty to nawet menopauza nie tyka .
Sand dire si revoir!

Kertoip1983

6 dni temu

Minip.70
Fakt!
Pani Guri,wyglada na zdolna nauczycielke (z duzymi mozliwosciami),ktora moze duzo nauczyc:
- po Francusku
- po Hiszpansku
- po Lekcjach
- ...
Zreszta,nie tyko w szkolach srednich.


Puki co pozosgalo Ci zdalne nauczanie + prace reczne.

Frakoblet fra systemet napisał:
Ci specjaliści to artyści ,będą sławni po śmierci
Albo odwrotnie...
Co bedzie \"Frakoblet fra systemet\"? Miales juz min dwa koszmarne sny.. Twoja Zona tez pewnie je ma. Nie mowi bo pewnie tlumaczy sobie, ze to menopauza moze juz.. To nie to! Kup bukiet kwiatow, szampana! Powiedz, ze jest cudna. Na 99% zadziala.

Ci specjaliści to artyści ,będą sławni po śmierci

minip.70

7 dni temu

Fakt!
Pani Guri,wyglada na zdolna nauczycielke (z duzymi mozliwosciami),ktora moze duzo nauczyc:
- po Francusku
- po Hiszpansku
- po Lekcjach
- ...
Zreszta,nie tyko w szkolach srednich.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram