Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Norwegia przyciąga coraz więcej specjalistów z zagranicy Nauka w Norwegii
Redakcja 13 lutego 2014
08:32

Norwegia przyciąga coraz więcej specjalistów z zagranicy

8
Skomentuj

W tym wielu Polaków. W roku 2013 wpłynęła rekordowa liczba podań o uznanie w Norwegii wyższego wykształcenia z zagranicy. 1/6 podań należała do naszych rodaków.


Nowy rekord

W ubiegłym roku Narodowy organ jakości kształcenia (Nasjonalt organ for kvalitet i utdanningen, w skrócie NOKUT) otrzymał 6163 podań o uznanie wykształcenia z zagranicy. To wzrost o 20% w stosunku do roku 2012 i dwukrotność liczby podań, jaka wpłynęła w roku 2009.

Należy się spodziewać, iż sytuacja ekonomiczna w Europie sprawi, że w roku bieżącym do Norwegii przyjedzie jeszcze więcej specjalistów zagranicznych i padnie kolejny rekord.

- Jedną z ważnych przyczyn wzrostu liczby podań obecnie, jak również zapewne w nadchodzących latach, jest sytuacja ekonomiczna panująca w Europie, która sprawia, że Norwegia jest wciąż atrakcyjnym krajem kształcenia się i pracy. Obserwujemy, że coraz większa liczba pracodawców domaga się w procesie rekrutacji, by kandydaci okazali decyzję NOKUT. Z drugiej strony wiedza o czymś takim jak dokument poświadczający równowartość wykształcenia z zagranicy staje się coraz powszechniejsza wśród imigrantów - mówi dyrektor NOKUT, Terje Mørland.

 nokut_logo
 

 

Polacy to nie tylko "robociarze"

Na liście dziesięciu państw, których obywatele składają najwięcej podań o nostryfikację zagranicznych dyplomów dominują kraje, z których przyjeżdża największa liczba imigrantów zarobkowych. W roku 2013 co szósty wnioskodawca pochodził z Polski.

– Bardzo wiele osób postrzega polskich imigrantów zarobkowych jako rzemieślników, jako pracowników fizycznych, jednak rzeczywistość jest o wiele bardziej złożona - mówi Mørland. - Poprzez uznanie równoważności wykształcenia pomagamy osobom o wysokich kwalifikacjach podejmować pracę odpowiadającą tym kompetencjom. Jeśli ktoś jest inżynierem, to nie będzie przecież pracować na polu kartofli!

W porównaniu z norweskimi absolwentami wyższych uczelni, wśród cudzoziemców znajduje się większy odsetek osób po studiach w zakresie nauk ścisłych i technicznych. Mørland podkreśla, że duża część imigrantów zarobkowych przyjeżdża z krajów Europy środkowej i wschodniej, gdzie wykształcenie techniczne i nauki ścisłe są popularniejsze niż w Norwegii.

– Imigranci posiadają kwalifikacje, których Norwegia potrzebuje. Pomagając poszczególnym osobom w wejściu na norweski rynek pracy, pomagamy jednocześnie norweskim pracodawcom pozyskiwać kompetentnych pracowników - podsumowuje.


studentki 
 Fot. Norsk olje og gass/Flickr.com

 

Procedura

NOKUT zajmuje się nostryfikacją wszystkich rodzajów wykształcenia wyższego z wyjątkiem wykształcenia w pewnych konkretnych zawodach, takich jak np. nauczyciel, lekarz czy pielęgniarka. W ich przypadku zajmują się tym osobne instancje autoryzacyjne.

Rozpatrywanie podania o uznanie równoważności wykształcenia polega na tym, że wykształcenie z zagranicy porównywane jest z odpowiadającym mu wykształceniem norweskim, a wnioskodawca otrzymuje oceny i punkty (studiepoeng) zgodnie z norweskim systemem.

Zdarzają się oczywiście ludzie, którzy próbują nostryfikować wykształcenie, którego naprawdę nie posiadają, jednak pracujący w NOKUT specjaliści wyłapują fałszywe dokumenty i zgłaszają takich oszustów na policję.


Terje Mørland 
 Seminarium nt. jakości kształcenia. Terje Mørland drugi od lewej. Fot. Frp/Flickr.com

 

Długi czas rozpatrywania

Przeciętny czas rozpatrywania podania o uznanie równoważności wykształcenia z zagranicy wynosił w roku 2013 około trzech miesięcy.

- To stanowczo zbyt długo, zważywszy na to, że wnioskodawcy z reguły chcą jak najszybciej rozpocząć pracę. "Winna" jest duża liczba podań. W ubiegłym roku to właśnie duży przyrost liczby podań spowodował wydłużenie się okresów oczekiwania. Mimo iż spodziewamy się jeszcze większej liczby wniosków w tym roku, mamy nadzieję, że uda nam się rozpatrywać sprawy szybciej - mówi Terje Mørland i dodaje, że jego zdaniem zwiększony napływ wysoko wykwalifikowanych imigrantów nie stanowi w żaden sposób zagrożenia dla norweskiego rynku pracy:

- Jest to zjawisko pozytywne zarówno z punktu widzenia samych imigrantów, pracodawców, którzy potrzebują ich kompetencji, jak i społeczeństwa jako całości.Źródło: Dagens Næringsliv

Zdjęcie nagłówkowe: Will Folsom/Flickr.comReklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
pati muzia
pati muzia 15-02-2014 20:44

a kto zapłacil za ich dyplomy? Wykształcenie 1 chemika kosztuje ponoć 600k w Polsce pracy nie ma tak samo dla biologów, fizyków itd. Natomiast Europa czeka na naszych absolwentów z otwartymi rękoma, praktycznie są pół darmo

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Gabriel PROTEST Gabriel PROTEST
Gabriel PROTEST Gabriel PROTEST 14-02-2014 22:49

Makaryna napisał:
.... eeeeee tam, nie wszyscy specjalisci potrzebuja papierow

www.nordlys.no/nyheter/article7169056.ece

Ano właśnie ...
Bez Zawodowego Złodziejskiego Wykształcenia i Stosownych Dokumentów Kwalifikacyjnych WŁAŚNIE WPADLI po samą dupę ...
---
Gdyby mieli takowe , jak napisałem wyżej , to by nie byli teraz POŚMIEWISKIEM .
---
Nie na darmo przed Wojną był Lwowski Uniwersytet Złodziejstwa ...
Renomę miał na całą ówczesną Europę i Amerykę ...
---

5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Makaryna kowalska
Makaryna kowalska 14-02-2014 22:24

.... eeeeee tam, nie wszyscy specjalisci potrzebuja papierow

www.nordlys.no/nyheter/article7169056.ece

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Iza _
Iza _ 14-02-2014 20:14

Ja czekalam mniej niz 3 miesiace. Nokut nie pobiera oplat. Jesli ktos ma suplement do dyplomu, jeszcze jak on jest po angielsku to juz tak duzo nie kosztuje. Kopie notarialne mozna zrobic tutaj w Navie np, tez za darmo. nie pamietam co tam jeszcze trzeba bylo wyslac, chyba swiadectwo ukonczenia szkoly sredniej przetlumaczone. na angielski wystarczylo.

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
iwona wachowska
iwona wachowska 13-02-2014 22:48

Nostryfikacja dyplomu albo uznanie jakiegokolwiek wykształcenia zawodowego lub wskazujacego zawód udokumntowany papierem to długa droga , zanim ktokolwiek uzna polskie papiery mija duzo wiecej czasu niz te 3 miesiace. Wbardzo wielu przypadkach wogole nie chca uznac naszego wykształcenia niestety!

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
..:: Michał ::..
..:: Michał ::.. 13-02-2014 22:46

A czy ktoś orientuje się jaki jest koszt nostryfikacji dyplomu inżynierskiego z pominięciem kosztów dodatkowych jak np. tłumaczeń i certyfikowanych kopii.

5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Iza _
Iza _ 13-02-2014 14:42

Raczej tez Nokut

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
aa aa
aa aa 13-02-2014 12:48

NAV w Oslo moze

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas