Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

26
Moje dziecko idzie do norweskiej szkoły

W Norwegii obowiązek szkolny obejmuje dzieci od 6 roku życia do 16 . By dziecko mogło rozpocząć edukację, trzeba się zgłosić do najbliższego urzędu gminy lub po prostu najbliższej szkoły.




W Norwegii obowiązek szkolny obejmuje dzieci od 6 roku życia do 16 . By dziecko mogło rozpocząć edukację, trzeba się zgłosić do najbliższego urzędu gminy lub po prostu najbliższej szkoły. Do barneskole (podstawówki) dziecko uczęszcza przez 7 kolejnych lat, następnie idzie do 3-letniej ungdomskole (odpowiednik polskiego gimnazjum). Szkoła jest bezpłatna, koedukacyjna i chodzą do niej dzieci nie tylko z Norwegii, ale także dzieci imigrantów z całego świata. W przeciwieństwie do polskiej szkoły, norweska szkoła jest przyjazna dla ucznia i dzieci lubią do niej chodzić. Wakacje trwają dokładnie 2 miesiące: od połowy czerwca do połowy sierpnia. Jest jednak zwykle tydzień wolnego jesienią i tydzień wolnego w zimie.

Barneskole to szkoła bez ocen – zamiast ocen, dzieci dostają znaczki oznaczające: „dobra robota” lub „nie postarałeś się”. W starszych klasach, wyniki np. z kartkówek z angielskiego, muszą być podpisane przez rodziców, ale oprócz zdobytych punktów nie wystawia się jako takich ocen. W zależności od szkoły zajęcia zaczynają się najwcześniej o 8.30 a najpóźniej o 9.00. Jeżeli dziecko mieszka w miejscu oddalonym od szkoły, podjeżdża do niej autobusem razem z innymi dziećmi. Lekcje kończą sie w zależności od dnia, najwcześniej ok 12:00, najpóźniej 14:30. W ciągu dnia jest co najmniej jedna przerwa półgodzinna  i dodatkowy czas na drugie śniadanie, które dzieci jedzą wspólnie. Często zwyczajem jest wykupywaniem dzieciom do posiłku(kanapek przyniesionych z domu) małych kartoników z mlekiem. Dzieci nie zmieniają klasy, jedynie na określone zajęcia (basen, gotowanie,  prace ręczne) wychodzą do innych pomieszczeń zostawiając tornistry na miejscach. W norweskiej szkole panuje zasada, iż ma być ona jak najbardziej przyjazna dla ucznia. W niektórych szkołach, podział klasy i system pedagogiczny jest podobny do polskiego (klasa nie liczy więcej niż 30 uczniów i ma jednego wychowawcę), a czasem jest tak, iż klasa ma stałych pewną stałą grupą nauczycieli, i każdy z nich specjalizuje się w 2 lub 3 przedmiotach. Podczas gdy uczniowie mają zajęcia dużą grupą, jeden nauczyciel prowadzi zajęcia, a dwoje pilnuje porządku lub jest do dyspozycji uczniów. Niektóre zajęcia, takie jak prace techniczne, prace ręczne, gotowanie, basen, w-f wymagają podziału na mniejsze grupy i w takich wypadkach zajęcia odbywają się tylko z jednym nauczycielem.  Większość książek jest zostawianych w szkole, a do domu są zabierane tylko te, które są potrzebne do odrobienia pracy domowej.

W norweskiej szkole jest położony nacisk na praktyczną wiedzę, nie na teorię.

Oczywiście poziom nauczania na tym poziomie nie jest, aż tak wysoki jak w Polsce, co widać w szczególności na przykładzie matematyki, ale dzieci zdobywają szeroką wiedzę na temat świata który je otacza i mają więcej czasu na dobre jej przyswojenie. Często dzieci pracują w grupach nad tygodniowymi projektami dotyczącymi, które łączą wiedzę z paru dziedzin naraz. Dodatkową atrakcją są zajęcia praktyczne, gdzie dzieci uczą się gotować,  robić na drutach lub robić karmniki (w większości wypadków wszystkich materiałów dostarcza szkoła i ma odpowiednie pracownie).

Powtarzanie klasy zdarza się bardzo rzadko i tylko w wyjątkowych przypadkach,  kiedy decyzję podejmują nauczyciele razem z rodzicami. Brak znajomości norweskiego nie jest powodem do powtarzania klasy. Dla uczniów, którzy dopiero uczą się norweskiego, są specjalne zajęcia.

Mobbing jest zjawiskiem dużo powszechniejszym w norweskich szkołach, niż polskich.  Jest zjawiskiem dosyć nagminnym, ale też na tyle znanym, iż są prowadzone specjalne programy, mające na celu wyeliminowanie tego zjawiska.

Przydatne słówka to:

Lærer  nauczyciel

Kunst og håndverk -  plastyka i prace ręczne

Matematikk (matte) - matematyka

Gym - wf

Svømming - basen

Musikk - muzyka

Arbeidsboka - ćwiczenia

Naturfag - środowisko

Friminutt - przerwa

Gymsko - obuwie sportowe

Samfunnfag -  wiedza o społeczeństwie

Norsk -  norweski

Engelsk – angielski

Ukeplan – plan tygodniowy

RLE – religia, filozofia, etyka

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


mkf

30-01-2023 13:08

Od kilku miesięcy mąż pracuje w Norwegii. Chciałbym przeprowadzić się do Niego z dziećmi i od wakacji tam zamieszkać (wiek dzieci: 9,5l-obecnie klasa 3, 8,5l-obecnie klasa 1-poszedł do szkoły rok później i 4,5l -przedszkole). Dzieci nie znają j.norweskiego, angielskiego to też raczej nie-tylko pojedyncze słówka. Mieszkanie mąż będzie szukał w małych miejscowościach pod Oslo, więc dzieci byłyby zapisane do jakiejś niedużej szkoły. Boję się, że może być im ciężko nie mając nikogo kto rozmawia w szkole po polsku...Jak to wygląda w praktyce?
Polskiego pisanego będę sama uczyła dzieci gdyż jestem nauczycielem 1-3

Gct Kowalska

10-07-2015 21:43

owocek napisał:
Dzień Dobry
Mam taką sprawę chciałbym wziac do siebie syna ma on 17 lat i chodzi do liceum w Polsce.chłopak zna troszke angielski norweskiego prawie wcale.Czy są szkoły w Norwegii dla niego w kierunku malarza,stolarza do jakiej szkoły musi isc i co z językiem?

Musisz zgłosić sie z synem do voksen opplæring i tam musi zapisać sie na norweski, na który będzie chodził przez rok. Nic to nie kosztuje, bo jest niepełnoletni. Potem musi zdać egzamin, a potem moze sobie wybrać szkole średnią.
Jeżeli jesteście zdecydowani na jego przyjazd, to róbcie to teraz, póki nie jest dorosły, bo możesz z nim zrobić łączenie rodzin. Z dorosłym mozna zrobić łączenie jeśli jest dzieckiem poniżej 21 roku życia, ale kursu gratis juz nie otrzyma.

Eliza K

10-07-2015 13:14

owocek napisał:
i co z językiem?Jezyka musi sie zdaje uczyc w swoim zakresie i na swoj koszt.
Tu szkola jest obowiazkowa do 16 roku zycia i wtedy nauka norweskiego jest za darmo. Pozniej to prawdopodobnie trzeba samemu za to placic.
Dla pewnosci powinienies zadzwonic do swojej kommuny. Zadzwonisz na ogolny telefon, powiesz o co chodzi, to pokieruja ciebie do odpowiedniej osoby. Z tym, ze teraz sa wakacje i do konca lipca moze byc ciezko zalapac jaks kompetenta osobe. Ale probuj.
Mozesz sie wtedy przy okazji spytac jak to jest ze szkola, do ktorej chce chodzic twoj syn.

Karol gadam

09-07-2015 21:31

Dzień Dobry
Mam taką sprawę chciałbym wziac do siebie syna ma on 17 lat i chodzi do liceum w Polsce.chłopak zna troszke angielski norweskiego prawie wcale.Czy są szkoły w Norwegii dla niego w kierunku malarza,stolarza do jakiej szkoły musi isc i co z językiem?

anna h

14-11-2012 20:38

kazde dziecko nieznajace norweskiego ma prawo morsål lærer, jest to nauczyciel ktory zna jezyk ojczysty dziecka oraz norweski, zasady nauki sa rozne, niektore szkoly daja dodatkowe godziny po zajeciach na taka nauke, ale w prawie jest napisane ze ma to sie odbywac w czasie szkoly.

Justyna Fydryszewska

14-11-2012 17:48

Witam
Mam trzynastoletnia corkę i chciałabym dowiedzieć się czegoś na temat rozpoczęcie nauki w Norwegii dziecka w tym wieku. Jakie dokumentu są potrzebne? Ile trwa załatwienie wszystkich formalności? Córka nie zna norweskiego czy jest możliwość pomocy w nauce dla takich dzieci?

Joanna Błażejczyk

06-10-2012 19:50

Witam bardzo. Mam pytanie czy ktoś może mi powiedzieć czy w Oslo jest szkoła integracyjna. Piszę poniewasz mam zamiar wyjechać z dziećmi do męża i ma dwóch chłopców któży powinni iść tak jak u nas to jeden do gimnazjum a drugi do piątej klasy. A tam w Oslo chciałabym ich najpierw póścić do szkoły integracyjnej. Jak był by mi ktoś w stanie pomóc to prosiłabym o napisanie jeszcze w jakiej dzielnicy. Pozdrawiam

Eliza K

25-04-2012 18:50

grze_3 napisał:
czy w porsgrunn lub okolicach jest jakieś gimnazjum (ungdomskole)
Tu maswzspis wszystkich w tej kommunie:
www.porsgrunn.kommune.no/Kommunens-organ...-unge/Ungdomsskoler/

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok