1

Foto: iLogic Media |
W sobotę, dyrektorzy szkół polonijnych, a także eksperci od edukacji skupieni w Radzie Szkół Polonijnych, rozmawiali w Warszawie o sposobach udoskonalenia systemu kształcenia rodaków za granicą.
Do niektórych środowisk polonijnych szczególnie w Norwegii trudno jest dotrzeć. I tu przydaje się internet. MEN stworzyło internetowy podręcznik do nauki języka polskiego. Będą mogli korzystać z niego ci, którym za daleko do polskiej szkoły lub ci, którzy takiej szkoły nie mają.
Mirosław Sielatycki - podsekretarz w Ministerstwie Edukacji Narodowej - wyjaśnia, że nauka po polsku przybiera za granicą bardzo różne formy. Są to przede wszystkim szkoły społeczne, szkoły przy polskich ambasadach, a także lekcje języka polskiego w systemach edukacji innych państw.
Podsekretarz, w rozmowie dla Polskiego Radia - zaznaczył, że rząd zamierza zmienić prawo tak, by pomóc zarówno społecznym, jak i publicznym szkołom polskim za granicą. Chodzi o to, by szkoły polonijne mogły stać się integralną częścią polskiego systemu edukacyjnego. Pozwoliłoby to objąć je normalnym systemem dofinansowania, co obecnie nie jest możliwe.
Według najnowszych danych MEN, za granicą w języku ojczystym, uczy się około stu tysięcy młodych Polaków.
Polskie Radio / iLogic Media
Reklama
To może Cię zainteresować
22-11-2012 17:21
0
-1
Zgłoś