Pieniądze ze zwrotu podatku
z Norwegii w 2 tygodnie!
Sprawdź
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
7
Skomentuj
Nauka w Norwegii

1 uczeń na 3 w Norwegii nie kończy szkoły średniej

Jedna trzecia uczniów w norweskich szkołach nie zdobywa możliwości wykonywania zawodu lub pójścia na studia – pokazuje opublikowany przez Fafo raport. Władze są ostro krytykowane. Minister Edukacji zapowiada zmiany.


Wyniki raportu Fafo nie są niczym nowym w Norwegii. Z tym problemem kraj boryka się od kilku lat. Jednak coraz większa liczba osób zwraca na niego uwagę, podkreślając, że obecnie konsekwencje niskiego wykształcenia są coraz poważniejsze.

Nie ukończenie szkoły średniej mocno zmniejsza szanse uzyskania dobrej pracy, co w konsekwencji poważnie obniża poziom życia i zdrowia. Największą grupą, która z różnych powodów nie radzi sobie z ukończeniem szkoły są chłopcy pochodzący z rodzin imigrantów. Pod względem geograficznym najwięcej osób rezygnuje ze szkoły w Finnmark. Raport pokazuje też, że więcej przypadków rezygnacji lub niezdolności do ukończenia szkoły średniej jest w szkołach zawodowych.

Przewodnicząca Związku Uczniów w Norwegii Ingrid Liland uważa, że szkoła powinna być dopasowana do potrzeb każdego z uczniów. Wymienia trzy najważniejsze rzeczy, które powinny być dostępne w każdej szkole: doradztwo w sprawie przyszłego zawodu, wystarczająca ilość miejsc w każdym rodzaju szkół, dopasowanie programu nauczania do potrzeb i możliwości każdego z uczniów.

Norweska Minister Edukacji Kristin Halvorsen zapowiada, że przeprowadzi ogólnokrajową kampanię na rzecz polepszenia stanu edukacji młodzieży w Norwegii. Chce połączyć doświadczenie różnych grup z każdej części kraju i w ten sposób osiągnąć lepsze rezultaty w norweskim nauczaniu.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Dorota J
Dorota J 18-04-2011 13:25

ahh te Wasze komentarze, nie widzicie pozytywów takiego stanu rzeczy?;p po co Norwegom edukacja, państwo wypłaci im zajebisty zasiłek, a praca będzie dla nas i dla innych autslanderów i z drugiej strony - Norwegia to raj dla międzynarodowych studentów - tutaj trzeba się barrrrdzo postarać, żeby nie zdać egzaminów....

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Piotr G
Piotr G 11-03-2011 20:30

Ja tez bardzo dobrze sie uczylem heheh
Ja tu przyjechalem za polskimi dziewczynami hahaha wracac mi do Polski i juz!!!!

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Global Citizn
Global Citizn 17-06-2010 13:33

polaki umieja tylko pisac komentarze typu tumany
Sami nimi jestescie!
po co jedziecie do norwegii jesli wam nie odpowiada? AHA ja wiem , pieniadze wam pachnaLepiej przyznac sie jakie oceny mieliscie w szjkole sredniej.

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Anna T
Anna T 19-03-2010 15:11

szukam polaków z rakkestad ,mysen,tromborg, planuje zapisać córke do szk.pods. do 3 klasy gzie jest najwiecej polaków. pozdrawiam.

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Agata Dzikowska
Agata Dzikowska 06-03-2010 00:17

no tu się zgodze :d i te maszyny na które wydają Ci resztę ..no bo jak sie liczyć nie umie to tak jest :d mój brat np. w pociągu kupował bilet i policzyła mu dla dorosłych 120 kr a on mówi że jest jako dziecko i liczyła na kalkulatorze ile jest 120 - 60 śmiech na salii!!!!!

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas