Lietuvių
|
Redakcja
|
25.06.2026 15:26
"Sveiko proto stoka" ar „lemiamas sprendimas“? Norvegija nagrinės Arkties naftos gavybą
Norvegijos koncernas Equinor nori tęsti darbus ties Wisting telkiniu Barenco jūroje. Projektas buvo atidėtas 2022 metais dėl ekonominių priežasčių. Dabar bendrovė pateikė konsultacijoms poveikio aplinkai vertinimo programos pasiūlymą.
Nuotraukoje: viena iš Equinor įrenginių, esančių Barenco jūroje.
Fot. Ole Jørgen Bratland, materiały prasowe Equinor
Wisting turėtų tapti šiauriausiu naftos telkiniu Norvegijos istorijoje. Equinor teigia, kad projektas gali atnešti valstybei didelių pajamų, jei bus įgyvendintas. Galutinis investicinis sprendimas numatomas 2027 metų pabaigoje. Konsultacijoms skirtas 16 savaičių terminas.
Kontroversiškas projektas sugrįžta. Sprendimo dar nėra
Equinor informuoja, kad nuo projekto atidėjimo 2022 metais buvo atlikta svarbių pakeitimų. Trond Bokn, bendrovės projektų plėtros direktorius, pabrėžia, kad įmonei dar laukia daug darbo. Tik po to bus galima įvertinti investicinio sprendimo pagrįstumą. Galutinis sprendimas dar nepriimtas.
Bendrovė analizavo galimybę tiekti energiją telkiniui iš sausumos. Bokn pranešė, kad šios galimybės atsisakyta, nes ji buvo pripažinta techniškai sudėtinga ir brangia. Equinor toliau dirbs prie sprendimo, pagrįsto energiją taupančia dujine turbina. Tai turėtų būti kryptis energijos gamybai telkinyje.
Nuotraukoje: vienas iš Norvegijos Barenco jūros ruožų.Fot. Richard Mortel from Riyadh, Saudi Arabia, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
Norvegijos politikų reakcijos. Ginčas dėl Arkties išteklių naudojimo
Pažangos partija (Frp) Wisting vadina vienu svarbiausių projektų Norvegijos šelfe. Kristoffer Sivertsen iš Frp teigė, kad sprendimas atsisakyti elektrifikacijos yra protingas. Maren Grøthe iš Centro partijos (Sp) vertino, kad telkinys gali paremti naftos gavybą ir tiekėjų veiklą. Norvegijos verslo konfederacija (NHO) pabrėžia projekto svarbą šiaurinei Norvegijai, energetiniam saugumui ir gerovei Europoje.
Prieš planus pasisakė Žaliųjų partija (MDG). Frøya Skjold Sjursæther Wisting pavadino „klimatine bomba Arktyje“. Socialistų kairioji partija (SV) taip pat kritikuoja projektą ir atkreipia dėmesį į karščio bangas Europoje. Žalioji jaunimo organizacija sprendimą grįžti prie planų pavadino „visiškai nesveiku protu“.
Išteklių gavyba Arktyje. Ar vyriausybė pakeis nuomonę?
2022 metais Equinor atidėjo Wisting, nes projektas nebuvo laikomas pakankamai pelningu. Tuometinis naftos ir energetikos ministras Terje Aasland tuomet sakė suprantantis poreikį mažinti sąnaudas. Šiandien, būdamas energetikos ministru, jis išlieka telkinio plėtros šalininku.
Norvegija taip pat veda derybas su Europos Sąjunga (ES) dėl Arkties politikos. ES rengia požiūrį, kuriame numatytas laikinas naftos ir dujų gavybos Arktyje sustabdymas. Atnaujintas Arkties planas turėtų būti parengtas rugsėjį.
Kaip vertinate šį straipsnį?