Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Kultura

„Wymiana kulturowa przy kolacji”. Zaproszenie do udziału w projekcie pilotażowym

Redakcja

07 maja 2016 07:00

Udostępnij
na Facebooku
„Wymiana kulturowa przy kolacji”. Zaproszenie do udziału w projekcie pilotażowym

pixabay.com - CC0 Creative Commons

Norweskie instytucje poradnictwa rodzinnego chcą dowiedzieć się więcej o innych kulturach. Zapraszają także Polaków do nieformalnej rozmowy przy kolacji. Wspólny obiad z pracownikami ma im pomóc zrozumieć, kim właściwie jest imigrancka rodzina.
Jesienią 2015 roku Centrum Komunikacji Międzykulturowej w Stavanger (SIK) otrzymało zlecenie: określić, gdzie wielokulturowe rodziny szukają pomocy, kiedy potrzebują porady i wsparcia. Zleceniodawcą był Kirkens Familievern, fundacja, która ma 11 biur doradztwa rodzinnego w całej Norwegii i zajmuje się problemami rodzinnymi.  

SIK w 2016 roku opublikowało raport, w którym prezentuje wyniki swojej pracy. Okazuje się, że wiele rodzin wielokulturowych w ogóle nie szuka pomocy, bo boją się, że nie zostaną zrozumiani przez pracowników norweskich służb socjalnych.

– Jednym z naszych zaleceń było więc wzmocnienie kompetencji międzykulturowych pracowników poradnictwa rodzinnego – mówi Gunhild Odden, socjolog i dyrektor w SIK.

Teraz norweskie instytucje zajmujące się poradnictwem rodzinnym chcą dowiedzieć się więcej o innych kulturach i rozpocząć projekt pilotażowy pod tytułem „Wymiana kulturowa przy kolacji”.

Poznaj swojego gospodarza

– Chodzi o to, żeby pracownicy zajmujący się poradnictwem rodzinnym mogli lepiej reagować na potrzeby tych rodzin wywodzących się z mniejszości, które potrzebują porady i pomocy – mówi Odden.

Na czym polega projekt? 25 maja pracownicy biur poradnictwa rodzinnego z całej Norwegii odwiedzą wielokulturowe rodziny (czyli takie, w których matka lub ojciec albo oboje urodzili się poza Norwegią) w Oslo i okolicach. I zjedzą z nimi obiad.

– Wierzymy, że w ten sposób można pomóc pracownikom pracującym w poradnictwie rodzinnym w uzyskaniu lepszego wglądu w to, kim właściwie jest dzisiejsza wielokulturowa rodzina w Norwegii – mówi Odden.

Przed kolacją pary otrzymają informację o możliwych tematach rozmowy. Mogą to być ich zwyczaje kulinarne, główne różnice między krajem ojczystym a Norwegią, refleksje na temat ich doświadczeń i życia w Norwegii. Nikt nie musi mówić o swoim prywatnym życiu rodzinnym.

Obiad ma się odbyć o 19:30 w środę 25 maja, ale pora może być zarówno wcześniejsza, jak i późniejsza. Gośćmi będą 2-3 osoby z poradnictwa, a gospodarze mają całkowitą dowolność w tym, co zaserwują. Może to być na przykład jakieś danie inspirowane rodzimą kuchnią. Ci, którzy zostaną zaproszeni, są przyzwyczajeni do stosunkowo prostej norweskiej kuchni, więc nie spodziewają się niczego wielkiego, zapowiadają pomysłodawcy.

Wszystkie rodziny, które przyłączą się do projektu dostaną bon o wartości 1500 koron do wykorzystania w wielu centrach handlowych i hotelach w Oslo i w innych częściach kraju.

– To dla nas wiele znaczy, jeśli Ty i Twoja rodzina, przyłączycie się do projektu. Dzięki wam pracownicy norweskich służb będą lepiej przygotowani do podjęcia właściwego kontaktu z rodzinami wielokulturowymi w swojej codziennej pracy – deklaruje Odden.

Jeżeli masz pytania, skontaktuj się z Gunhild Odden: tel: +98 83 96 11, email: gunhild.odden@sik.no
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok