Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Kultura

Wielkie święto polskiego filmu we Fredrikstad już w ten weekend!

Agnieszka Kujawa

27 listopada 2015 08:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Wielkie święto polskiego filmu we Fredrikstad już w ten weekend!

fotolia.com - royalty free

W tym roku tematem Polskich Dni Filmowych we Fredrikstad są filmy, które otrzymały nominacje i nagrody oscarowe. W czasie festiwalu będzie można zobaczyć między innymi „Idę” oraz „Joannę”.
„Joanna” to film dokumentalny, który dotyka bardzo poważnego problemu współczesnych społeczeństw – choroby nowotworowej. Tematem dokumentu jest życie Joanny Sałygi i jej zmagania ze śmiertelną diagnozą: rakiem żołądka. Joanna opisywała swoje wrażenia, lęki i nadzieję na blogu, który nazwała „Chustka”. Jej zapiski opublikowano również w wersji książkowej.

Film skupia się jednak nie tylko na chorobie bohaterki. Reżyserka stara się również pokazać, jak tytułowa Joanna cieszy się każdą chwilą spędzoną ze swoimi bliskimi, jak stara się z każdego dnia wyciągnąć jak najwięcej. Film był nominowany do Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny.
Po pokazie odbędzie się również spotkanie z reżyserką filmu, Anetą Kopacz. Będzie czas na zadanie pytań i rozmowę o filmie. Wydarzenie wspiera Kreftforeningen Norge (Norweskie Stowarzyszenie Chorych na Raka).

– Po seansie odbędzie się również zbiórka pieniędzy na rozwój badań z dziedziny onkologii,którą przeprowadzą organizatorzy festiwalu. Chcemy wyrazić nasze zaangażowanie w kwestie istotne dla ogółu społeczeństwa norweskiego, w tym także dla polskiej mniejszości – mówi Magdalena Nowakowska, współorganizatorka festiwalu.
Drugą propozycją dla kinomanów jest „Ida”, polski film, który stał się wielkim oscarowym sukcesem. Obraz Pawła Pawlikowskiego otrzymał statuetkę dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego na tegorocznej gali w Los Angeles.

Akcja filmu rozgrywa się w latach 60. w Polsce. Anna (Agata Trzebuchowska), młoda dziewczyna wychowująca się w zakonie przygotowuje się do złożenia ślubów. Siostra przełożona stawia jej warunek, by przed przysięgą spotkała się ze swoją jedyną żyjącą krewną, ciotką Wandą Gruz (postać grana przez fenomenalną Agatę Kuleszę). Obie kobiety ruszają w podróż, która pomoże nie tylko poznać tragiczną historię ich rodziny, ale również wpłynie na ich życie.

Nie zawiodą się również najmłodsi. W sobotę o godzinie 15:00 odbędzie się zeans „Zaczarowanego ołówka”, jedne z najsłynniejszych polskich animacji z lat siedemdziesiątych.

Nie tylko film

Jednak seanse to jeszcze nie wszystko, co przygotowali organizatorzy. Przed kinem we Fredrikstad można będzie oglądać sprowadzoną z Polski wystawę „Polskie Drogi Do Oscarów”. W programie przewidziane są także niespodzianki dla rodzin z dziećmi.

wystawa
Wystawa "Polskie drogi do Oscarów". Źródło: MN
Dodatkowym punktem festiwalu będzie niedzielny pokaz filmu „Aleppo – notatki z ciemności”, dokumentu dotykającego problemu wojny w Syrii i masowej emigracji z tego kraju.

W zeszłym roku na filmowe pokazy sprzedano ponad 800 biletów. Była to pierwsza edycja festiwalu. W tym roku organizatorzy również spodziewają się dużej grupy zainteresowanych.

– Uczestnicy naszego wydarzenia to przede wszystkim norweska Polonia. Jednak nie tylko! Dużą uwagę przykładamy do włączenia w uczestnictwo w festiwalu zarówno Norwegów jak i innych mniejszości narodowych. Wśród organizatorów i wolontariuszy znaleźć można osoby z całego świata: Polski, Norwegii, Finlandii, Grecji, Meksyku, Litwy, Rosji, Sudanu –mówi Nowakowska.

plakaty
Wieszanie plakatów. Źródło: MN

Po polsku i norwesku

Polskie filmy prezentowane na przeglądzie, będą wyświetlane z norweskimi napisami. Warto zabrać ze sobą obcojęzycznych znajomych, którzy interesują się filmem.

– Festiwal przygotowujemy w dwóch językach: polskim i norweskim. Chcemy, aby wydarzenie  było dostępne dla wszystkich. Dlatego też filmy wyświetlane są z norweskimi napisami. Dzięki naszym staraniom powstały norweskie tłumaczenia tak ważnych dla kultury polskiej filmów jak nominowana do Oscara "Joanna" Anety Kopacz, "Baczyński" Kordiana Piwowarskiego, "Jasminum" Jana Jakuba Kolskiego i inne. Każdego roku organizujemy też specjalny dwujęzykowy program familijny z dużą uwagą dla potrzeb najmłodszych widzów – dodaje Nowakowska.

Serdecznie zapraszamy na polski filmowy festiwal we Fredrikstad!
Program festiwalu.
Program festiwalu. Źródło: MN
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


zaskar bygg

27-11-2015 19:05

moze by pokazali norkom OBCE NIEBO

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok