Trzęsienie ziemi w Oslo – filmowcy opowiedzą historię tragedii sprzed ponad stu lat

W początkach XX wieku norweską stolicę nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 5,4 stopni w skali Richtera. commons.wikimedia.org - Nasjonalbiblioteket - Creative Commons Attribution 2.0 Generic
– Nowy film będzie nosił nazwę „Skjelvet”. Produkcje katastroficzne często wymagają spektakularnych efektów. Amerykanie wydają na nie nawet po kilkadziesiąt milionów dolarów. My musimy to zrobić dysponując nieco mniejszym budżetem – mówi Martin Sundland, jeden z producentów.
Twórcy filmu podkreślają jednak, że w ich najnowszej produkcji efekty specjalne będą ważne, lecz nie będą na pierwszym miejscu. Większy nacisk położą na przedstawienie ciekawych postaci i ich reakcji w obliczu zagrożenia.
– Ludzie w konfrontacji z siłami natury tracą kontrolę. Stają przed granicami, przed którymi w innych okolicznościach nigdy by się nie znaleźli. To fascynujące – mówi John Andreas Andersen, reżyser filmu.
Most między prawdą i fikcją
– To, co jest najciekawsze, to fakt, że nie pokazujemy filmu, w którym miasto atakują kosmici. Chcemy pokazać coś realnego, co kiedyś się wydarzyło i,choć to mało prawdopodobne, może kiedyś znowu wydarzyć. Kluczem do sukcesu jest zbudowanie mostu między prawdą a fikcją – mówi Harald Rosenløw Eeg, autor scenariusza.
Najbardziej znanym opisem tamtejszego trzęsienia ziemi w Norwegii była relacja osób, które 23 października 1904 przebywały w kościołach. W czasie mszy, dokładnie o godzinie 11:27 ściany zadrżały, a wśród wiernych wybuchła panika. Filmowcy nie zdradzają jednak, czy uwspółcześniona fabuła również rozpocznie się w taki sposób.
Epicentrum historycznego trzęsienia ziemi było umiejscowione na południe od Hvaler, nieopodal cieśniny Skagerrak. Trzęsienie było odczuwalne również w okolicznych miejscowościach, takich jak Moss, Fredrikstad i Tønsberg, a także w szwedzkim regionie Bohuslän i duńskiej Jutlandii. Na szczęście nie było ofiar. Ucierpiało zaledwie kilka budynków, w niektórych miejscach uszkodzone zostały także instalacje wodociągowe.
Trzęsienie dotarło do Polski
Nie pierwszy taki przypadek
Prace nad filmem ruszą w przyszłym roku. Produkcja będzie kosztowała około 14 milionów koron.
To może Cię zainteresować
16-10-2016 09:58
0
-21
Zgłoś