Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Średniowieczna droga odkopana w stolicy. Ma aż 800 lat Kultura
Paulina Cirocka 22 kwietnia 2018
08:00

Średniowieczna droga odkopana w stolicy. Ma aż 800 lat

Skomentuj
Bispeallmenningen jest teraz znana jako Bispegata wikimedia.org - Kjetil Ree - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
18 kwietnia pod ulicą Bispegata na Starym Mieście w Oslo odkryta została średniowieczna droga, którą 800 lat temu podróżowali mieszkańcy miasta oraz kupcy.
Reklama

Świadectwo historii

Według Egila Lindharta Bauera, archeologa i kierownika wykopalisk, 800-letnia ulica może wiele powiedzieć o życiu codziennym dawnych mieszkańców Oslo, o średniowiecznym transporcie oraz infrastrukturze miasta.

Droga zwana w średniowieczu Bispeallmenningen ma 37 metrów i została zbudowana z drewnianych belek. W niektórych miejscach została dosypana ziemia, aby wyrównać poziom traktu do poziomu ratusza. W dawnych czasach prowadziła z głównego rynku na Zachód, a korzystali z niej głównie kupcy jadący sprzedawać swoje towary.

To jeszcze nie koniec

Nie jest to pierwsze znalezisko w okolicach Starego Miasta Oslo. W lipcu 2017 roku archeolodzy odkryli pod dzisiejszym miastem wiele przedmiotów codziennego użytku liczących sobie setki lat. Najbardziej niesamowitym z nich była pieczęć należąca do kontrowersyjnego papieża Innocentego IV.

Prawdopodobnie nie jest to koniec fascynujących odkryć w Oslo. Przez całą wiosnę w mieście pracować będzie 35 archeologów, tworząc największe wykopaliska w Norwegii od stu lat. Jest to część projektu Folloban tworzonego przez Norweski Instytut Dziedzictwa Kulturowego i Bane Nor.

Projekt zakłada budowanie nowych linii kolejowych przy jednoczesnym archeologicznym badaniu danego terenu. Jak mówi Katrine Kjelland z Bane Nor, jest to szansa dla firmy na “odkupienie win” – stare konstrukcje kolejowe wielokrotnie niszczyły tereny Oslo, które mogłyby zainteresować archeologów i tym samym uniemożliwiały prowadzenie jakichkolwiek wykopalisk. Teraz współpraca umożliwi zarówno modernizowanie miasta, jak i odkrywanie jego historii.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas