Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Røros najbardziej kulturalną gminą w Norwegii już po raz piąty z rzędu Kultura
Iga Jaruszewska 13 listopada 2016
08:00

Røros najbardziej kulturalną gminą w Norwegii już po raz piąty z rzędu

Skomentuj
Røros Fot. fotolia - royalty free
Gmina Røros, która leży w regionie Sør-Trøndelag, po raz piąty zdobyła pierwsze miejsce w rankingu najbardziej kulturalnych gmin w Norwegii. Na jej terenie znajduje się też miasteczko o tej samej nazwie, które wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Telemarksforskning, Państwowy Instytut Badań z „perspektywą regionalną i znaczeniem międzynarodowym”, od sześciu lat co roku prezentuje Norweski Indeks Kultury. W związku z nim, na początku listopada opublikowany został ranking najbardziej kulturalnych gmin w Norwegii.
Reklama

Gmina Røros znowu triumfuje

Røros to norweskie miasto i gmina leżąca w regionie Sør-Trøndelag. Gmina Røros konsekwentnie od pięciu lat zajmuje pierwsze miejsce w rankingu przeprowadzanym przez Telemarksforskning.

– Zawsze sądziliśmy, że jesteśmy kulturalną gminą, było więc bardzo satysfakcjonujące, że ponownie zdobyliśmy najwyższe miejsce w takim rankingu. Tu, w Røros, mamy kulturę dla kultury. Przez to rozumiem, że myśleliśmy, iż osiągniemy „punkt nasycenia” poprzez inicjowanie nowych działań. Ale to nie wszystko – ważną rolę w budowaniu kultury odgrywają tutejsi ludzie – powiedział NTB Morten Tønde, dyrektor ds. kultury w Røros.

Eksperci opracowują ranking na podstawie oferty instytucji kulturalnych, m.in. bibliotek, kin, teatrów, muzeów, koncertów, sztuk widowiskowych i aktywności kulturalnych w szkołach, a także sposobu, w jaki społeczeństwo z niej korzysta.

– Røros posiada szeroki wachlarz aktywności kulturalnych i zajmuje wysoką pozycję w większości kategorii –  powiedział Bård Kleppe, kierownik projektu Indeksu Kultury.

W rankingu miejsce drugie zajęło Trondheim, a trzecie – Ål. Najgorzej wypadły natomiast  gminy Snillfjord, Kvalsund i Værøy.

Røros – miasteczko ponad czasem

Miasteczko Røros znane jest historycznie jako „miasto górnicze”. Od 1644 do 1972 r. było centrum wydobycia miedzi.

Współcześnie mieszkańcy Røros wciąż pracują i żyją w charakterystycznych budynkach pochodzących z XVII i XVIII wieku, które objęte są ochroną konserwatora zabytków. To właśnie te historyczne budowle zostały w 1980 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nietypowa zabudowa oraz uliczki wzdłuż rzeki Hyttelva pozwalają przenieść się w zupełnie inną epokę. Oglądając zdjęcia z Røros, można poczuć się tak, jakby oglądało się amerykańskie miasto z okresu „gorączki złota"!
A day in UNESCO´S World Heritage town Røros Norway - seen from a drone youtube/Andre Hope

Zabytkowo i górniczo

Powierzchnia miasta to około 3,29 kilometrów kwadratowych. Ten niewielki teren uważany jest za centrum administracyjne gminy. Populacja tego górniczego miasteczka wynosi niecałe cztery tysiące osób. W Røros jest więc bardzo cicho, a o czasach współczesnych przypominają jedynie parkomaty i pojawiające się co jakiś czas samochody.

Z zabytków warto odnotować górujący nad miastem kościół Røros Kirke, wybudowany w latach 1780-84, i otaczający go cmentarz. Turyści mogą również zwiedzić muzeum Smelthytta – muzeum górnictwa miedzi, gdzie zobaczą narzędzia używane kiedyś w tutejszej hucie i kopalni, a także zapoznają się z procesem wytopu miedzi.

Po przekroczeniu rzeki można zobaczyć pozostałości po czasach działalności huty i kopalni – hałdy żużlu. Obecnie mieszkańcy miasta zajmują się przeważnie rzemiosłem, a miasto słynie z wysokiej jakości wyrobów rękodzielniczych.

W Røros czas się zatrzymał –  takie wrażenie towarzyszy każdemu, kto odwiedza to miasteczko. Może warto wybrać się tam podczas urlopu i samemu poczuć ten niepowtarzalny klimat?


źródła: t-a.no, telemarksforsking.no, kolej.darlex.pl, wikipedia.org, norwaytoday.info
wikimedia.org/Arnstein Rønning
wikimedia.org/Solveig hjelme
wikimedia.org/Lars Geithe
wikimedia.org/Kjell Morten Klevsand
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas