Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Reklama

Rata w Norwegii już od618kr

Sprawdź ratę

Usługa realizowana przez DigiFinans.no | Priseksempel: Eff. rente 15,82%, 100 000 kr. over 5 år, etablering 950 kr., Tot. 142 730 kr.

Kultura

Polsko-skandynawska sztuka w Gdańsku. Druga odsłona projektu „W-Gallery”

Agnieszka Kujawa

21 stycznia 2016 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Polsko-skandynawska sztuka w Gdańsku. Druga odsłona projektu „W-Gallery”

fotolia.pl - royalty free

W-Gallery/02 to druga edycja projektu artystycznego pokazującego sztukę polsko-skandynawską. Wernisaż wystawy odbędzie się w gdańskim „Warzywniaku” już w najbliższy piątek.
Cel wystawy to stworzenie miejsca, w którym artyści pochodzący z Polski i Skandynawii, mogą przedstawić swoje dokonania, wymienić się wzajemnymi przemyśleniami i doświadczeniami artystycznymi. Projekt „W-Gallery” ma być z założenia czymś, co łączy artystów pochodzących z różnych krajów. Pan Zbigniew Wąsiel, trójmiejski artysta-rzeźbiarz i inicjator wystawy, przekonuje, że między sztuką polską a skandynawską również odnajdziemy liczne podobieństwa, ale również można wskazać na kilka różnic.

– Na wystawie norwescy artyści przedstawią obrazy utrzymane w klimacie realistycznym. Polskie malarstwo zaprezentowane na „W-Gallery” będzie zdecydowanie bardziej abstrakcyjne – mówi Wąsiel.

Wędrująca galeria

Nazwa „W-Gallery” odnosi się do nazwiska jej inicjatora, trójmiejskiego artysty-rzeźbiarza Zbigniewa Wąsiela. Jej drugim znaczeniem może być jednak galeria „wędrująca”. Wernisaż wystawy odbędzie się w Gdańsku, jednak organizatorzy mają w planach pokazanie prac w innych, także norweskich, miastach.

– Wystawa na pewno odwiedzi Kraków i Druskienniki. Zawita również pod koniec roku do Oslo. Bardzo możliwe, że zahaczymy też o Drammen. Jesteśmy w trakcie rozmów z galeriami – mówi Zbigniew Wąsiel.

To już druga edycja wystawy pokazującej twórczość polskich i skandynawskich artystów. Pierwsza odsłona odbyła się w Tczewie w październiku zeszłego roku. Wystawa odniosła  spory sukcesem i okazało się, że sztuka skandynawska ma w Polsce wielu miłośników.

– Pierwsza część „W-Gallery” spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem. Odwiedzającym spodobało się przedstawienie sztuki polskich i skandynawskich artystów. Mieliśmy pomysł i chcieliśmy działać dalej, zaangażować się w kolejne edycje „W-Gallery”. Galeria Warzywniak zgłosiła się do nas, czy nie chcielibyśmy drugiej części wystawy zaprezentować u nich. Zgodziliśmy się – dodaje Wąsiel.
„Wenus z Czarnobyla
„Wenus z Czarnobyla
Ross Kolby
„Prawda was wyzwoli
„Prawda was wyzwoli
Ross Kolby

Dowolność tematu i formy

Na wystawie w gdańskim „Warzywniaku” będzie można zobaczyć prace malarskie i rzeźbiarskie. Ich wymowa jest jednak zupełnie inna.

Na wystawie „W-Gallery/02” Skandynawię reprezentują malarze Elisabeth de Lunde i Ross Kolby z Norwegii oraz Anne Gyrite Schütt z Danii. Malarstwo jest główną dyscypliną w ich działalności artystycznej. Chociaż Schütt specjalizuje się również w rysunku. Prace tych artystów są inspirowane sztuką dawnych mistrzów malarskich. De Lunde w swoich pracach nawiązuje do mitów i legend, natomiast Ross Kolby, okrzyknięty przez media „norweskim Rembrandtem”, lubi poruszać kontrowersyjne tematy związane z uczuciami targającymi ludzkim życiem i kwestią poprawności politycznej. Artysta zgodził się opowiedzieć kilka słów o pracach, które będzie można oglądać na gdańskiej wystawie.

– Nie trzeba mnie było długo przekonywać do udziału w “W-Gallery/02”. Pierwszy raz będę w Polsce i jestem bardzo ciekawy jak zostaną tutaj przyjęte moje prace. Na wystawie będzie można zobaczyć dwa obrazy, które namalowałem „Prawda Was wyzwoli” oraz „Wenus z Czarnobyla”. Myślę, że obie prace mogą być bliskie polskiej historii. Pierwsze dzieło odnosi się do papieża, natomiast drugie to odwołanie do katastrofy w Czarnobylu, która miała wpływ również na dzieci rodzące się w Polsce w latach 80. W swojej twórczości lubię prowokować do dyskusji. Mam nadzieję, że taki cel osiągnę również podczas wystawy „W-Gallery/02” – mówi Kolby.
And the truth shall make you free [HQ] Źródło: undefined
Każdy z artystów ma swoje pole tematyczne, ulubione techniki i tematy, które lubi przedstawiać w swoich dziełach. Nie narzucaliśmy jednego motywu. Prace zaprezentowane na wystawie czasem zmuszają do myślenia, czasem mogą być kontrowersyjne, czasem urzekające. Najważniejszym kryterium wyboru dzieł było wzbudzenie zainteresowania widza – mówi Zbigniew Wąsiel.
Plakat wystawy
Plakat wystawy
W-Gallery
obraz Elisabeth de Lunde
obraz Elisabeth de Lunde
W-Gallery
obraz Anne Gyrite Schutz
obraz Anne Gyrite Schutz
W-Gallery
obraz Przemysława Łopacińskiego
obraz Przemysława Łopacińskiego
W-Gallery
obraz Eugeniusza Szczudło
obraz Eugeniusza Szczudło
W-Gallery
obraz Danuty Joppek
obraz Danuty Joppek
W-Gallery
rzeźba Zbigniewa Wąsiela
rzeźba Zbigniewa Wąsiela
W-Gallery
Ze strony polskiej zobaczymy prace rzeźbiarzy Marty Branickiej, Grażyny Tomaszewskiej-Sobko, Eugeniusza Szczudło, malarzy Danuty Joppek oraz Przemysława Łopacińskiego oraz prace inicjatora wystawy Zbigniewa Wąsiela. Wystawa to również dobra okazja, aby zaprezentować Skandynawom zdolności polskich twórców.

Polscy artyści niestety nie są jeszcze bardzo rozpoznawalni w Norwegii. Norwegowie często podziwiają sztukę twórców pochodzących z Ameryki. Myślę jednak, że to zacznie się zmieniać. Norwegowie zaczynają dostrzegać potencjał drzemiący w młodych malarzach z Polski. Wystawa polsko-skandynawska również jest dobrą okazją żeby zaprezentować sztukę rodaków – mówi Wąsiel.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 22.01 w gdańskiej galerii sztuki „Warzywniak”. Prace polskich i skandynawskich artystów można oglądać do 03.02.
Więcej informacji na temat wystawy „W-Gallery/02” znajdziecie tutaj.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok