Połączenie kultur słowiańskiej i nordyckiej – wirtualny spacer po kościołach w Polsce i w Norwegii
Stavkirke w Eidsborg wikimedia.org - Einar B. Skomsvoll - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
Połączenie kultur
Badacze odkrywali i spisywali nieraz zaskakujące opowieści związane z polskimi małymi obiektami sakralnymi. Okazało się, że każda z kapliczek miała swoją własną historię. Niektóre zbudowano, by ostrzegały mieszkańców przed niebezpieczeństwami, inne były podziękowaniem za uratowanie życia lub zdrowia.
Te opowieści zainspirowały badaczy do rozszerzenia projektu również na Norwegię i Islandię – kraje, w których zabytkowe świątynie także kryją wiele tajemnic. Tak powstała kontynuacja projektu zatytułowanego tym razem „Ostańce próśb”, w który zaangażowali się etnografowie, fotografowie i muzealnicy.
Internetowa baza 2000 kapliczek
Zebrany materiał można zobaczyć on-line, a badacze na bieżąco dodają do internetowej bazy nowe pozycje.
Zdjęcia, które działają na wyobraźnię
Wirtualny spacer po zabytkach
Po kliknięciu myszką na konkretną budowlę, można bez wyjścia z domu, oglądać z różnych stron wybrany obiekt. Na stronie mamy okazję pójść na wirtualny spacer po najsłynniejszym norweskim kościele klepkowym znajdującym się w Polsce – świątyni Wang w Karpaczu.
Jesteście ciekawi jak norweska świątynia zawędrowała do Polski? Przeczytajcie nasz poprzedni artykuł!
Odkrywaj zabytki samodzielnie
Wystawa „Ostańce próśb” wędruje również po Europie. Efekty pracy badaczy zaprezentowano już na Islandii, w Norwegii, Rumunii i na Węgrzech. W Polsce, do końca grudnia 2015 można było oglądać zbiory w Poznaniu, a do 31.03 w Muzeum Narodowym w Gdańsku można zobaczyć ekspozycję, na którą składają się zdjęcia i materiałów multimedialne.

To może Cię zainteresować