Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Kultura

„Petter z wieży” – kim był ekscentryk z Lillehammer?

Udostępnij
na Facebooku
„Petter z wieży” – kim był ekscentryk z Lillehammer?

Rzeźba przedstawiająca Pettera Syversena. Posąg stoi przed kościołem w Lillehammer wikimedia.org - Jan-Tore Egge - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Każdy mieszkaniec Lillehammer na pewno choć raz widział pomnik znajdujący się przy tamtejszym kościele. Kogo przedstawia ta rzeźba? Pettera Syversena, którego mieszkańcy Lillehammer zwali również „Petterem z wieży”. Pora poznać kolejnego norweskiego ekscentryka!
Petter Syversen, jeden z najbardziej ekscentrycznych mieszkańców Lillehammer, żył na przełomie XIX i XX wieku. Pracował jako dekarz i kotlarz. Syversen był nie tylko zdolnym rzemieślnikiem dobrze wykonującym swoją pracę. W pamięci mieszkańców Lillehammer zapisał się przede wszystkim jako nieustraszony wspinacz, który wchodził na szczyt tamtejszej kościelnej wieży w sposób, który zapierał dech w piersiach!

Na boso i bez lin

Podczas wykonywania napraw na wysokości Syversen nigdy nie używał zabezpieczeń typu liny lub uprząż. Na kościelną wieżę wchodził również w poszarpanym ubraniu i... kompletnie boso. Stąd też wziął się jego przydomek „Tårnpetter”, co można tłumaczyć jako „wieżowy Petter” lub „Petter z wieży”. Swobodne chodzenie po wysokiej wieży było dla niego tak naturalne jak spacerowanie po ziemi.

Niewiele wiemy o jego życiu prywatnym. Petter Syversen żył nieco na uboczu, nie angażował się zbytnio w sprawy swojego miasta. Nigdy się nie ożenił. Prawdopodobnie nie miał również dzieci.

Norweski rzeźbiarz Rolf Lunde, gdy usłyszał historię o Syversenie, był oczarowany tą owianą tajemnicą, ekscentryczną postacią. Zafascynowało go to do tego stopnia, że postanowił uwiecznić wizerunek Pettera. Artysta ukończył prace nad posągiem w 1927. Jednak ujrzał on dopiero światło dzienne pięć lat później. Odsłonięcie rzeźby wykonanej z brązu zbiegło się z setną rocznicą istnienia miasta i uroczystościami organizowanymi z tej okazji.
Rzeźba przedstawiająca Pettera Syversena. Posąg stoi przed kościołem w Lillehammer
Rzeźba przedstawiająca Pettera Syversena. Posąg stoi przed kościołem w Lillehammer Źródło: fot. instagram24.com

„Petter z wieży” dociera do Oslo

Współcześnie podobiznę „Pettera z wieży” możemy oglądać przed kościołem w Lillehammer. Co ciekawe, istnieje również kopia tego posągu. Swojego egzemplarza zażyczyło sobie Narodowe Muzeum Sztuki, Architektury i Projektowania (Nasjonalgalleriet) w Oslo. W latach 60. przed wejściem do budynku, na ulicy Universitetsgata można było oglądać drugą podobiznę Pettera.

O Syversenie powstały również książki. Najsłynniejszą opowieścią o tym bohaterze jest „Historien om Tårnpetter: en legende i bronse (Petter Syversen)”, co można tłumaczyć jako „Historia o Petterze z wieży: legenda w brązie”.

Inne norweskie miejscowości także mogą się pochwalić ekscentrycznymi postaciami, które na zawsze zapadły w pamięć mieszkańców danego miasta. Będziemy dla was odkrywać kolejne historie tych nieszablonowych osobowości!
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok