Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Kultura

Obraz norweskiego malarza sprzedany za ponad 180 000 000 koron

Natalia Szitenhelm-Smeja

03 marca 2023 14:30

Udostępnij
na Facebooku
Obraz norweskiego malarza sprzedany za ponad 180 000 000 koron

Dzieło o wymiarach 90 x 403 cm powstało w 1906 roku. ramme/materiały prasowe/NTB

Taniec na plaży namalowany przez Edvarda Muncha trafił pod młotek domu aukcyjnego Sotheby's w Londynie. Dzieło norweskiego artysty sprzedano za 181 mln NOK, a łącznie ze wszystkimi kosztami jego cena wyniosła 215 mln NOK.
Licytacja czterometrowego obrazu odbyła się 1 marca. Dzieło na aukcję przekazał Petter Olsen - Taniec na plaży był od 1934 częścią kolekcji sztuki jego rodziny. Wcześniej należał do żydowskiego kolekcjonera Curta Glasera, który po dojściu nazistów do władzy opuścił Niemcy, a obraz sprzedał ojcu Pettera Olsena - armatorowi Thomasowi Olsenowi, znajomemu i sąsiadowi Muncha.

Historia zatoczyła koło

Były już właściciel dzieła sprzedaż opisuje jako historyczne spotkanie dwóch rodzin - Olsenów i Glaserów. - Ta okazja jest historycznym spotkaniem dwóch rodzin, które zarówno podziwiały, jak i wspierały artystyczne życie i twórczość Muncha w Niemczech i Norwegii - mówi Petter Olsen, cytowany w komunikacie prasowym. Rodzina Olsenów doszła także do porozumienia ze spadkobiercami Glaserów w sprawie podziału zysku ze sprzedaży.

Taniec na plaży ożywia wyjątkową wizję Muncha. Obejmując pełen zakres życia emocjonalnego, od miłości i pożądania po niepokój i śmierć, jego sztuka zwróciła się do wewnątrz, aby tematem było samo uczucie. W swojej ciągłej eksploracji „nowoczesnego życia duszy” Munch wywarł głęboki wpływ na artystów od lat 90. XIX wieku do dnia dzisiejszego, otwierając bogaty pokład ekspresjonizmu. Łącząc jego bogatą kolorystykę, magiczny nastrój i znakomitą obsługę, niniejsza praca jest zarówno fascynująca, jak i enigmatyczna. W pełni realizuje ambicje Muncha, aby uchwycić namalowany przez nas „taniec życia”.
~Sotheby’s

Obraz, jako jedyny z 12 dzieł z serii namalowanej przez Muncha na zamówienie, ma prywatnego właściciela. Pozostałe obrazy z tej serii są wystawiane w niemieckich muzeach.

Obraz z teatru

Taniec na plaży był bowiem częścią serii 12 obrazów zamówionych u Muncha przez niemieckiego reżysera teatralnego Maxa Reinhardta - tzw. kolekcji Reinhardt Freize. Obrazy na początku XX wieku zdobiły ściany teatru Reinhardta w Berlinie. Gdy kilka lat potem zdecydowano o remoncie teatru, kolekcja obrazów została podzielona, zaś Taniec na plaży kupił kolekcjoner sztuki Curt Glaser, który w tym czasie piastował stanowisko dyrektora Państwowej Biblioteki Sztuki w Berlinie. Po tym, jak obraz trafił do norweskiego armatora w latach 30. XX wieku, ten początkowo przechowywał go na statku wycieczkowym “MS Black Watch” pływającym pomiędzy Oslo a Newcastle. Gdy Wielka Brytania wypowiedziała wojnę Niemcom, Thomas Olsen postanowił ukryć go w stodole w Norwegii.
22.10.21 otwarto w Oslo Muzeum Muncha. Instytucja, funkcjonująca teraz pod nazwą MUNCH, to jedno z największych na świecie muzeów poświęconych jednemu artyście. Na 13 piętrach gmachu MUNCH odwiedzający mają okazję podziwiać w sumie 28 tys. dzieł artysty

22.10.21 otwarto w Oslo Muzeum Muncha. Instytucja, funkcjonująca teraz pod nazwą MUNCH, to jedno z największych na świecie muzeów poświęconych jednemu artyście. Na 13 piętrach gmachu MUNCH odwiedzający mają okazję podziwiać w sumie 28 tys. dzieł artysty Źródło: GunnarE - stock.adobe.com/standardowa/tylko do użytku redakcyjnego

NTB, Sotheby’s, NRK, well.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok