Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Kultura

Norweskie kino na wakacje

Udostępnij
na Facebooku
2
Norweskie kino na wakacje


W kolejnym artykule z cyklu na temat norweskiej kultury, prezentujemy kilka propozycji filmowych na letnie dni. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie!


Kino skandynawskie nadal cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród polskiej widowni. Dzisiaj jednak skupimy się na norweskich produkcjach, od których można rozpocząć swoją przygodę z kinem Europy Północnej. 

Hawaje-Oslo (2004) 

Norweski film z 2004 roku, wyreżyserowany przez Erika Poppe. Akcja rozgrywa się podczas najgorętszego dnia w roku w Oslo. Bohaterami filmu jest grupa pozornie niezwiązanych ze sobą osób, stojących przed wyborami, które na zawsze odmienią ich życie. Postacie filmowe to portrety zwykłych mieszkańców norweskiej stolicy. Możemy zaobserwować parę młodych rodziców, którzy zaraz po porodzie dowiadują się o niepewnym losie swojego dziecka, Bobbie - kobietę pogrążoną w depresji, która dowiaduje się, że jej dzieci potrzebują pomocy, Leona, który ma spotkać się z dawną narzeczoną po kilkunastu latach rozłąki. Wszystkie postacie łączy postać tajemniczego Vidara – pracownika szpitala psychiatrycznego. Film „Hawaje-Oslo” to refleksja nad potrzebą kochania, śmiercią, przeznaczeniem oraz emocjami, które stanowią ważną część ludzkiego życia.




Historie kuchenne (2003) 

Historie kuchenne w reżyserii Benta Hamera to norwesko-szwedzka komedia obyczajowa. Mimo, że w filmie nie pada zbyt wiele słów, widz ma całkiem sporo okazji żeby się uśmiechnąć. Już sam zarys fabuły brzmi dość nietypowo. Akcja filmu dzieje się w latach pięćdziesiątych, kiedy to szwedzki Instytut Badań Domowych prowadzi badania na temat kuchennych nawyków gospodyń. Wyniki prac badawczych mają pomóc w poprawieniu wydajności prac domowych. Naukowcy dochodzą do tak zdumiewających odkryś jak np. to, że dystans jaki przemierza pani domu podczas przygotowywania posiłków, jest równy odległości od Sztokholmu do Kongo. Instytut postanawia iść kork dalej. Wysyła swoich pracowników do wiejskiego dystryktu Norwegii aby zbadali zachowania kuchenne samotnych mężczyzn. Praca takiego badacza odznacza się kilkoma cechami. Podczas przeprowadzania obserwacji trzeba zachować absolutną ciszę, robić notatki i spoglądać na obserwowaną osobę z podwyższonego krzesła ustawionego w kuchni. Jednak Isak Bjørvik (grany przez Joachima Calmeyera) nie okaże się łatwym obiektem badań dla Folke Nilssona (Tom Norström).



Białe szaleństwo (2009)

„Białe szaleństwo”, wyreżyserowane przez Rune Denstad Langlo, to film sklasyfikowany jako norweska komedia. Opowiada historię trzydziestoletniego Jomara, który przechodzi trudny okres w swoim życiu – załamanie spowodowane rozczarowaniem miłosnym. Dziewczyna zostawiła go dla jego najlepszego przyjaciela. Pewnego razu dowiaduje się, że może być ojcem dziecka swojej byłej ukochanej. Główny bohater wsiada więc na śnieżny skuter i rusza w podroż na Północ aby odkryć prawdę. Jomar ma do przejechania ponad 1000 kilometrów oraz... pięć litrów spirytusu, które zabiera ze sobą w ramach zapasu. W czasie tej niezwykłej podróży, główny bohater spotyka ludzi, którzy pomogą mu dojrzeć jasną stronę życia. 




Gunnar szuka Boga (2010) 

Tym razem pora na norweski dokument. Gunnar na pozór ma wszystko czego zazwyczaj potrzeba do szczęścia człowiekowi żyjącego zachodnim stylem życia. Uśmiechnięta rodzina, wygodny dom z dużym ogrodem, samochód. Głównemu bohaterowi jednak nieustannie czegoś w życiu brakuje. W jego wygodnym świecie za pieniądze może kupić niemal wszystko… oprócz duchowości, co na dłuższą metę staje się dla niego nie zniesienia. Dlatego Gunnar decyduje się na wyjazd do pierwszego chrześcijańskiego klasztoru w Egipcie. Tam próbuje żyć wspólnie z mnichami i odnaleźć zaginioną duchowość. 


 


Obywatel roku (2014) 

Film, który wyreżyserował Hans Petter Moland jest klasyfikowany jako komedia kryminalna. Niektórzy krytycy po premierze „Obywatela roku” określili reżysera tego obrazu „norweskim Tarantino”. Główny bohater, Nils (grany przez fenomenalnego Stellana Skarsgårda), zostaje uhonorowany tytułem „Obywatela roku” dzięki zasługom dla lokalnej społeczności. Niestety radość z tego wyróżnienia odbiera mu śmierć syna, który w perfidny sposób zostaje zamordowany z ręki gangsterów. Nils, który nie wierzy, że jego dziecko mogło umrzeć w wyniku przedawkowania sam postanawia wyjaśnić całą sprawę i wymierzyć sprawiedliwość.





źródło: filmweb.pl, stopklatka.pl
źródło zdjęcia frontowego: fotolia - royalty free



Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Dorota Hansen

21-07-2014 09:35

Ja proponuje film " En ganske snill mann" - "Calkiem dobry czlowiek" ze Stellan Skarsgård w roli glownej.

peter pan

19-07-2014 13:00

dodam jeszcze dwa tytuły , "Oslo, 31 sierpnia", "Synowie Norwegii"

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok