Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Nordycki zwierzyniec. Sleipnir – ośmionogi koń i potomek Lokiego Kultura
Agnieszka Kujawa 19 grudnia 2015
07:03

Nordycki zwierzyniec. Sleipnir – ośmionogi koń i potomek Lokiego

Skomentuj
Klaudia Synak
W naszym mitologicznym zwierzyńcu gościmy dziś magicznego konia o ośmiu nogach – Sleipnira, najszybszego rumaka nordyckich bogów.
Bez pomocy tego szlachetnego rumaka sam Odyn nie mógłby podróżować między mitycznymi Dziewięcioma Światami, nie dotarłby również do krainy umarłych. Historia o tym, jak Sleipnir –mityczne zwierzę, pojawił się na świecie, również pobudza wyobraźnię.
Reklama

Podstęp Lokiego

Sleipnir narodził się ze związku Lokiego z pewnym koniem o imieniu Swadelfari. Dlaczego bóg utożsamiany z symbolem ognia i oszustwa zdecydował się na tak „zwierzęcy” romans? Aby dobrze poznać historię narodzin ośmionogiego Sleipnira, należy cofnąć się do początków Asgardu, grodu bogów. Siedziba Asów, jednego z dwóch najważniejszych boskich rodów, miała niegdyś bardzo słabe mury. Bogowie obawiali się najazdów górskich i lodowych olbrzymów. Pewnego razu u bram Asgardu zjawił się tajemniczy gość, który zaproponował solidne umocnienie murów. Wielkolud zarzekał się, że ukończy swoją pracę jeszcze przed końcem zimy. Postawił jednak swoje warunki. Nagrodą za wykonanie murów obronnych miało być małżeństwo z boginią Freją oraz objęcie we władanie słońca i księżyca. Bogom nie spodobała się ta oferta, wiedzieli jednak, że bez chociażby kawałka muru będą łatwym celem ataków. Mieszkańcy Asgardu postanowili wybrnąć z sytuacji w ten sposób, że dali olbrzymowi czas na wybudowanie umocnień tylko do końca zimy. Dodatkowo pomagać w pracy mógł tylko koń, wspomniany na początku Swadelfari. Oczywiście, gdyby przybysz nie zdążył ukończyć pracy w terminie, ale wybudował większą część muru, nie przysługiwałyby mu żadne nagrody (na co w głębi duszy liczyli mieszkańcy boskiego grodu).

mitologia nordycka  Loki i Swaldefari. Źródło: wikimedia.org

Nikt nie spodziewał się, że olbrzym, m.in. dzięki pomocy swojego rumaka Swadelfariego, będzie pracował tak szybko. Przedostatniego dnia budowy bogowie wpadli w panikę. Loki jednak zachował spokój i wpadł na pewien chytry pomysł. Zamienił się w klacz i rżeniem odwrócił uwagę konia pomagającego olbrzymowi, któremu w pojedynkę praca szła znacznie wolniej i dlatego nie ukończył murów na czas. Wykonał więc dużą część umocnień za darmo. Dodatkowo bogowie zabili go w okrutny sposób.

Gdzie w tym wszystkim znajdziemy Sleipnira? Po spędzeniu czasu ze Swadelfarim, Loki nie mógł wrócić do boskiej postaci, ponieważ okazało się, że nordycki bóg... jest w ciąży. Dopóki nie urodził się źrebak, musiał więc pozostać klaczą.

W służbie Odynowi

Po narodzinach magicznego rumaka, podarowano go Odynowi. Jednooki bóg podróżował na grzbiecie mitycznego konia przez Dziewięć Światów, ukrytych w gałęziach i korzeniach Yggdrasila – gigantycznego drzewa, na którym mieściły się takie krainy jak m.in. Asgard, Midgard, Utgard oraz Hel. Samo słowo Sleipnir pochodzi od staroislandzkiego tak samo brzmiącego wyrażenia, które oznacza „ślizganie się”. Być może to właśnie dlatego magiczny koń potrafi nie tylko szybko biegać, ale także latać i poruszać się po wodzie. Sleipnira uważa się równie za symbol wiatru. Ten, kto dosiadł magicznego rumaka, mógł udać się również w podróż w zaświaty.
wikimedia.org
wikimedia.org
wikimedia.org
wikimedia.org

Sleipnir współcześnie

Imię tego zwierzęcego bohatera mitologii nordyckiej inspirowało wiele osób – od programistów, po artystów. Nazwę „Sleipnir” przyjęła np. jedna z japońskich przeglądarek internetowych. Magicznego konia Odyna upamiętniono również w piosence zespołu Manowar, który w 2007 roku wydał płytę koncepcyjną „Gods Of War”. Na albumie znalazły się piosenki inspirowane mitologią nordycką. Oprócz utworu zatytułowanego po prostu „Sleipnir” można tutaj znaleźć także takie nagrania jak „Loki God of Fire” oraz „Overture to Odin”. Magiczny koń Odyna doczekał się również pomników. Jeden z nich znajduje się w Wednesbury w Wielkiej Brytanii.

sleipnir, mitologia nordycka
Pomnik Sleipnira. Źródło: wikimedia.org

Loki był bardzo płodnym boskim rodzicem. Jego dzieci to również wielki wilk Fenrir oraz wąż Jormungand. Jednak to już materiał na zupełnie inne historie.
Ilustracja frontowa: Klaudia Synak
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas