Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Kultura

Nordycki zwierzyniec. Ratatoskr – wiewiórka-plotkara

agnieszka.kujawa@mojanorwegia.pl

30 stycznia 2016 07:00

Udostępnij
na Facebooku
Nordycki zwierzyniec. Ratatoskr – wiewiórka-plotkara

Ratatoskr - wiewiórka rozsiewająca plotki fot. MN

Bohaterem kolejnej odsłony nordyckiego zwierzyńca jest Ratatoskr – wiewiórka, która knuje intrygi, rozsiewa plotki i mieszka na środku magicznego drzewa.
Yggdrasil w nordyckich wierzeniach uważano za święte drzewo, źródło wszelkiego życia, które łączy ze sobą wszystkie istniejące dziewięć światów. Za komunikację między dołem i górą magicznego jesionu, odpowiadała wiewiórka – Ratatoskr. Małe, rude zwierzątko nie było jednak tak urocze, jak można to sobie wyobrażać. Najczęściej zajmowało się roznoszeniem plotek i obelg między siedzącym na szczycie świętego drzewa orłem Hræsvelgrem a, żyjącym w korzeniach Yggdrasila, strasznym wężem Níðhöggrem.

Do końca nie wiadomo dlaczego wiewiórce tak bardzo zależało na sianiu niezgody między tymi dwoma stworami, które, już od początku istnienia świata, nie darzyły siebie specjalną sympatią. Być może była złośliwa i lubiła knuć intrygi? Ratatoskr nieustannie podsyca wrogą atmosferę na drzewie, dlatego ta mitologiczna postać jest symbolem plotki, kłamstwa i destrukcji.

Gryzący ząb ze środka drzewa

Nie wiadomo, skąd właściwie wzięła się magiczna wiewiórka. Na pewno zamieszkuje „drzewo świata” od początków istnienia Yggdrasila. Domek tego stworzonka znajduje się centralnie na środku magicznego drzewa, co daje mu idealną możliwość obserwowania tego, co dzieje się w różnych światach. Podobno niektórzy bogowie zasięgali informacji u magicznej wiewiórki, która interesowała się wszystkim, co działo się w koronach magicznego drzewa. Jednak, co pewnie nikogo nie zdziwi, rzadko kiedy można było wierzyć w słowa zwierzątka lubującego się w rozsiewaniu plotek.

Mała istotka o siarkowo-żółtych oczkach nie bez powodu zyskała pseudonim „gryzący ząb”. Wiewiórka, kiedy nie zajmuje się akurat roznoszeniem kąśliwych obelg i plotek, podgryza ukradkiem gałęzie Yggdrasila. Według niektórych interpretacji, mityczna wiewiórka miała być również odpowiedzialna za sprowadzanie na świat ludzi wody, śniegu i deszczu.
tumblr.com
youtube.com

Indianie mają swojego Ratatoskra

Co ciekawe, charakterna wiewiórka pojawia się również w mitach indian Wabanaki żyjących na terenie Ameryki Północnej. Kuzynką nordyckiego Ratatoskar może być,zamieniony w wiewiórkę, stwór Meeko. Mityczna kreatura przypominała kiedyś ogromnego wilka lub niedźwiedzia, jednak jeden z tamtejszych bogów-bohaterów imieniem Glooscap postanowił ukarać stwora za jego pychę. Zamienił wielkiego zwierzaka w malutką wiewiórkę, która jednak zachowała swój charakterek: zawsze była dumna, przebiegła i skłonna do bijatyki.

Ratatoskr współcześnie

Mityczna wiewiórka  znalazła swoje miejsce w kulturze popularnej. Postać inspirowana zwierzakiem rodem z nordyckiej mitologii pojawia się m.in. w komiksach Marvela, anime „Tales of Symphonia”.  Ratatoska odnajdziemy także w grach komupterowych m.in w SMITE oraz „Expedition to the Demonweb Pits”.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok