Kultura
Nie pokazuj ciała! Norwegowie wstydzą się nagości
34

Czy Norwegowie są społeczeństwem pruderyjnym i purytańskim?
- Nie jestem pewien, dlaczego obecnie nagość jest tabu, ale ta kwestia waha się raz w jedną, raz w drugą stronę - mówi norweski terapeuta rodzinny i seksuolog Thomas Winther.
Polska perspektywa
Podejście do seksualności i nagości jest kwestią kulturową i nieustannie się zmienia w społeczeństiwe. Eksperci uważają, że obecnie obyczajowość w Norwegii przechyliła się w stronę wstydliwości i tabu w sprawach erotyki. To ciekawe spostrzeżenie, biorąc pod uwagę nasze, polskie obserwacje dotyczące skandynawskiej obyczajowości, które można sprowadzić do tych kilku komentarzy:
"Kiedy wybierzesz się na plażę możesz spodziewać się, że Twój sąsiad z ręcznika zacznie bezceremonialnie przebierać slipki. A część sześciolatków pójdzie w ślady swoich dwuletnich kolegów i również zrzuci niepotrzebnie krępujące beztroską zabawę w wodzie plażowe stroje. Jak można się domyślić sytuacja wygląda podobnie na basenie." (lakris.pl)
"W Skandynawii nie potrzeba Andersenowskiego dziecka, kóre oznajmia «król jest nagi», ponieważ dziecięcy stan bycia na golasa jest po prostu ludzki, każdy obywatel ma do niego prawo." (dwutygodnik.com)
"Skandynawowie są znani ze swojego wyluzowanego podejścia do nagości". (natemat.pl)

fot. MN
Od wikingów po dziś
O co więc chodzi z tą pruderią? Może to, co zostało nazwane przez norweskich seksuologów jako wprowadzenie tabu, jest dla nas normą?
- Pewnego rodzaju rewolucja miała miejsce w latach 60. i wówczas ludzie byli bardziej otwarci w kwestii seksualności. Moglibyśmy się spodziewać, że internet będzie miał na nas właśnie taki wpływ [Norwegia jest w czołówce państw, gdzie jest najwięcej wyświetleń stron pornograficznych - przyp. red.] - mówi Winther.
Terapeuta twierdzi, że w XI wieku wikingowie byli otwartym seksualnie społeczeństwem:
- Kobiety miały bardzo silne role. Wówczas przyszło do Norwegii chrześcijaństwo i połączyło seksualność wyłącznie z reprodukcją.
- Jednym z powodów [tabuizacji seksu - przyp. red.] jest fakt, że poglądy zmieniają się razem z wyborami politycznymi - mówi duński psychoterapeuta i seksuolog Per Holm Knudsen - Nagość nie była tabu w latach 70. i 80., ale wówczas pojawił się problem z AIDS i HIV i ludzie zaczęli bać się seksu. To dało pole do radykalnych lewicowych poglądów.
Obecnie największą popularnością cieszą się w Norwegii partie Høyre i Fremskrittpartiet, co może potwierdzać teorią Knudsena. Terapeuta jest autorem książki "How Baby is Made", która niedawno wywołała w Internecie ogromne zainteresowanie (a także prawdziwą burzę). Według niego tabu nagości niedługo się wycofa z Norwegii.
Kwestia seksualności dzieci to również gorący temat. Psychologowie przekonują, że w tym wzglęcie dzieci mają o wiele szersze prawa niż kiedyś, mogą na przykład po gimnastyce wziąć prysznic w stroju kąpielowym lub kąpielówkach, jeśli nie chcą umyć się nago. Wiele się zmieniło między innymi dzięki integracji z innymi kulturami.
Eksperci twierdzą - i trudno się z tym nie zgodzić - że dzieci przejmują większość zachowań od swoich rodziców, których obowiązkiem jest wyjaśnianie im spraw związanych z ciałem i seksualnością.

Pieter Paul Rubens, "Trzy Gracje"
Cud życia
Związana z tym tematem wystawa "The Miracle of Life" w Museum Stavanger pokazuje za pomocą różnych środków proces ciąży, narodzin i położnictwa, jest otwarta dla dorosłych i dla dzieci. Mieszcząca się w tym samym budynku, co Norweskie Muzeum Dzieci ekspozycja naświetla cały proces tworzenia się nowego życia, od zapłodnienia aż po połóg, i wzbogacona jest o kulturowo-historyczne aspekty.
Zwiedzający mogą więc dowiedzieć się, co dzieje się z kobiecym ciałem w czasie ciąży, poznać dawne sposoby antykoncepcji, stare przesądy związane z ciążą i narodzinami oraz rozwój opieki położniczej w Norwegii i innych częściach świata.
Czy również dostrzegacie tabuizację nagości i seksu w Norwegii? Może to, co widzą skandynawscy eksperci jest jedynie jakimś małym ułamkiem całości? Podzielcie się swoimi obserwacjami na temat podejścia norweskiego społeczeństwa do tej kwestii.
Źródła: theforeigner.no, aftenposten.no, regjeringen.no
Zdjęcie frontowe: MN
Reklama
Reklama
To może Cię zainteresować
5
06-04-2016 21:33
0
0
Zgłoś
04-10-2015 10:26
1
0
Zgłoś
08-07-2015 12:50
0
0
Zgłoś
07-07-2015 20:27
2
0
Zgłoś
06-07-2015 16:44
2
0
Zgłoś
06-07-2015 14:35
1
0
Zgłoś
06-07-2015 14:27
3
0
Zgłoś