Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

14
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Kultura

Naukowcy „przywrócili do życia” Norweżkę ze średniowiecza. Tora jest gwiazdą muzeum nauki

Monika Pianowska

19 listopada 2022 14:15

Udostępnij
na Facebooku
Naukowcy „przywrócili do życia” Norweżkę ze średniowiecza. Tora jest gwiazdą muzeum nauki

Twarz Tory została odtworzona przy użyciu nowoczesnych technologii. NTNU Vitenskapsmuseet/ materiały prasowe/Åge Hojem

Ma 65 lat, urodziła się w Trondheim i sprawia wrażenie uroczej babci. Życie uśmiechniętej starszej pani w pomarańczowej sukni nie było jednak usłane różami, a naznaczone chorobami i ciężką pracą. Raczej nie przypuszczała, że 800 lat później zostanie gwiazdą Muzeum Uniwersyteckiego NTNU.
Mowa o Norweżce, która została przywrócona do życia dzięki nowoczesnej technologii. Silikonowy model 3D stworzono na podstawie jej szkieletu znalezionego przez archeologów w latach 70. XX wieku.  Zgodnie z wynikiem ankiety na stronie NRK nadano jej imię Tora.

Przewyższyła średnią wieku

Tora przyszła na świat pod koniec XIII wieku, kiedy Trondheim było w pełnym rozkwicie i akurat budowano katedrę Nidaros. Mieszkało tam około 4000 osób, co było całkiem sporym wynikiem jak na średniowieczne miasto. Jej kości zostały pochowane na cmentarzu przy głównej ulicy Kaupmannastretet.
Archeolog Ellen Grav przedstawia Torę w filmie opublikowanym na Facebooku:
Norweżka była garbata i bezzębna, zanim zmarła w wieku 65 lat. Analiza szkieletu kobiety wykazała, że ​​w ciągu ostatnich kilku lat życia cierpiała ona na chorobę zwyrodnieniową stawów i dnę moczanową. Prawdopodobnie zmarła z przyczyn naturalnych z uwagi na podeszły wiek.
Jak mówi Ellen Grav, archeolożka i koordynatorka ds. komunikacji na Wydziale Archeologii i Historii Kultury, można założyć, że pochodziła z rodziny kupieckiej, co oznacza, że ​​w tamtym czasie należałaby do osób nieco lepiej sytuowanych. Nie biorąc pod uwagę w statystykach dzieci, ludzie żyli wówczas średnio około 40-50 lat. W wieku 65 lat Tora była zatem już sędziwa, więc najprawdopodobniej miała dostęp do wartościowej żywności.

Tora jak żywa

Twarz Tory została odtworzona przy użyciu nowoczesnych technologii. Model 3D ma niebieskie oczy i blond włosy. Szkieletu Norweżki użyto do ukształtowania silikonowej figury, a następnie duński artysta Thomas Foldberg dodał jej makijaż, jak plamy wątrobowe i zmarszczki.
Pomarańczową sukienkę, którą ma na sobie Tora, wzorowano na szacie znalezionej w kościele klepkowym Uvdal, datowanej również na XIII wiek. Została utkana średniowiecznym sposobem i  zafarbowana barwnikiem roślinnym. Kobieta ma na sobie również letnie skórzane buty.
Naukowcy z NTNU wyznali na łamach NRK, że są gotowi na głosy krytyki, bo nie mogli dokładnie odwzorować, jak wyglądała Tora, więc bazowali na znaleziskach i wyobraźni. Archeolodzy chcieli pokazać, jak wyglądali zwykli ludzie – a nie tylko królowie czy znane osobistości. Praca nad stworzeniem modelu kobiety trwała prawie rok.
Źródła: NTNU Vitenskapsmuseet, sciencenorway.no, NRK, publicnewstime.com
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok