Kultura
Emigracja oczami dziecka w książce "Matylda wyjeżdża"
Przeprowadzka do innego kraju zazwyczaj nie jest łatwym doświadczeniem. Dzieci szczególnie przeżywają taką zmianę. Justyna Zbroja w książce "Matylda wyjeżdża" pokazuje, jak wygląda emigracja w oczach dziecka.
"Matylda wyjeżdża" to świeża publikacja Oficyny Wydawniczej STOPKA. Jest to ładna książeczka przeznaczona dla dzieci, które umieją już czytać, lecz wciąż równie ważne są dla nich ilustracje. Podzielona jest na trzy rozdziały: "Wielka przeprowadzka", "Matylda uczy się języka" i "Matylda pamięta, skąd pochodzi".
fot. MN
Młody czytelnik, który przeczyta historię Matyldy, będzie mógł lepiej zrozumieć swoją historię - dlaczego trzeba było opuścić swój bezpieczny dom i czemu tak trudno jest w nowym miejscu. Autorka postarała się także o podkreślenie ważnych spraw, które dla dziecka są istotne, a o których dorośli często zapominają. Przede wszystkim pisze o samotności, która towarzyszy w szkole, kiedy z powodu obcego języka, nie można się z nikim zaprzyjaźnić ani zrozumieć nauczyciela. Wspomina o tym, jak ważne jest, by dziecko znało i pamiętało o swoich korzeniach. Stara się pokazać najmłodszym, że mimo nowego miejsca, rodzice są ci sami i także bardzo przeżywają przeprowadzkę.
fot. MN
Pomysł na taką publikację nie wziął się znikąd. Autorka sama doświadczyła przeprowadzki do innego kraju, lecz jako mama dwóch córeczek, które starała się zrozumieć, gdy jej rodzina przenosiła się do Danii.
- Odkryłam wówczas prostą prawdę, że emigrując, podejmujemy decyzję nie tylko w swoim imieniu, ale także w imieniu dzieci, wywracając ich świat do góry nogami.
fot. MN
Chociaż książka napisana jest prostym językiem, będzie bardzo dobrą lekturą nie tylko dla dzieci, ale także ich rodziców i pedagogów, pracujących z dziećmi-emigrantami. Dzięki niej dorośli będą mogli lepiej zrozumieć dziecięcy świat, który nagle konfrontuje się z zupełnie inną rzeczywistością, i uświadomić sobie, że ich pociechy nigdy nie powinny pozostawać same, lecz zawsze mieć wsparcie.
Książka o małej emigrantce może być dobrym punktem wyjścia do tego, by porozmawiać z dzieckiem, które nie radzi sobie w nowym otoczeniu. Pomoże też starszym czytelnikom zrozumieć problemy najmłodszych.
Źródła: Oficyna Wydawnicza STOPKA
zdjęcie: fotolia.pl - royalty free
Reklama
Reklama
To może Cię zainteresować
1