Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Dziś noc świętojańska. Sprawdź, jak świętuje się w Norwegii Kultura
Maja Zych / Łukasz Chamera 23 czerwca 2018
08:00

Dziś noc świętojańska. Sprawdź, jak świętuje się w Norwegii

3
Skomentuj
Rozpalanie ognisk jest wieloletnią tradycją w całej Skandynawii i Finlandii. By Kristian Bang [CC0], from Wikimedia Commons
Wieczór 23 czerwca poprzedzający dzień św. Jana (Sankthans) jest hucznie obchodzony w całej Skandynawii, a w szczególności w Szwecji. Jednak także w Norwegii popularne jest rozpalanie ognisk i zabawa do późnej nocy w gronie znajomych.
Tradycja celebrowania tego dnia sięga jeszcze czasów pogańskich, a niektóre zwyczaje przetrwały do dzisiaj.
Reklama

Wigilia św. Jana

Każdego roku 23 czerwca obchodzi się w Norwegii wigilię dnia św. Jana (Sankthansaften) – mimo że w założeniu jest to święto katolickie, uczczenie samej nocy świętojańskiej niewiele ma wspólnego religijnymi zwyczajami.

Świętowanie w Norwegii połączone jest w szczególności z rozpalaniem dużych ognisk – popularna jest w głównej mierze zabawa na plaży. W niektórych miejscach odbywają się zorganizowane wydarzenia, jednak Norwegowie w większości decydują się spędzić ten czas w gronie znajomych. Oprócz rozpalania ognisk, do dziś przetrwała także tradycja zaplatania i puszczania na wodzie pięknych, kwiecistych wianków.

Noc św. Jana, znaną też pod nazwami „Sankthans” lub „Jonsok”, obchodzi się w Norwegii od wielu wieków. Dawniej, w czasach pogańskich, wierzono, że ogień odganiał złe moce, przynosił pomyślność i oczyszczenie.

Ostrożnie z ogniem

W niektórych miejscach z powodów zagrożenia pożarowego może jednak obowiązywać zakaz rozpalania dużych ognisk. Mimo że w ostatnim czasie Norwegii spadło trochę deszczu, warto najpierw skontaktować się ze strażą pożarną i uprzedzić o planowanym świętowaniu.

Chłodny weekend

Według weekendowych prognoz pogoda będzie różnić się w zależności od regionu. Północ może spodziewać się znacznych opadów, jednak w środkowej i południowej części kraju przelotny deszcz zapowiadany jest wyłącznie w ciągu dnia. Mieszkańcy wybrzeża muszą też liczyć się z lekkim wiatrem.

Wieczór zapowiada się całkiem ładnie zarówno w Vestlandet, Sørlandet i w Østlandet. Rozpieszczać nie będą jednak temperatury, które w najcieplejszych częściach kraju osiągną za dnia do 18 stopni. Niewykluczone, że kreski termometru pokażą nawet 10 stopni – może być to dlatego dodatkową motywacją do rozpalenia ogniska.

Co robić w noc świętojańską?

Polskie akcenty pojawią się podczas obchodów na Hvervenbukta. Podczas wydarzenia wystąpi m.in. raper Frytt. Uczestnicy będą mogli także podziwiać wyczyny grupy parkurowej, oraz obejrzeć występ Kingi Szostak – mistrzyni Norwegii w artystycznym pole dance. Nie zabraknie oczywiście ogniska oraz pysznego jedzenia.
Henie Onstad Kunstsenter zaprasza na wspólne tańce przy skocznej muzyce oraz dobrą zabawę. Przewidziano także atrakcje dla dzieci w postaci przedstawienia Robin Hood, a także licznych warsztatów artystycznych. Więcej informacji >>> TUTAJ
Również Folkmuseum tego dnia zaprasza na wspólne świętowanie. Grill czy przejażdżka dorożką to obowiązkowe punkty tegorocznego wydarzenia. Zabawę rozruszają z pewnością koncerty takich artystów, jak Ingebjørg Bratland, Hekla Stålstrenga oraz Skrimmel Skrammel.
Ostatnią naszą propozycją są obchody Nocy Świętojańskiej na Tjuvholmen, podczas których nie zabraknie licznych atrakcji dla dzieci. Wśród nich m.in. tworzenie zwierząt z balonów, malowanie twarzy czy występ teatrzyku z lalkami. Wieczorem uczestnicy będą mogli bawić się podczas koncertów Ole Pausa, oraz Haralda Thune.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Marcin Kobinski
Marcin Kobinski 24-06-2018 01:42

Nadal wiekszosc norwegow jest poganami jak i kazdy inny ktory narzeka na kosciol zeby sie wytlumaczyc a nauk Jezusa nie przestrzega

-2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Jan Henryk Wachala
Jan Henryk Wachala 23-06-2018 14:57

Pieknie ze ludzie potrafią się jednoczyć i bawić.
Bez upijania się.
Dla większosci z nas Jana kojarzy się z duzą libacją.
Wszystkiego najlepszego dla wszystkich Janów ,Janków.

14
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Marian Paździoch
Marian Paździoch 23-06-2018 08:58

Wszyscy katolicy, wierzący w jednego Boga z ponad 2000. Oczywiście ten nasz to ten prawdziwy. Świętują święto pogańskie i gdzie tu logika

-2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas