Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Kuchnia

Przepis na pyszne śniadanie – puszyste, maślane rogaliki

Katarzyna Smól

21 maja 2016 07:00

Udostępnij
na Facebooku
Przepis na pyszne śniadanie – puszyste, maślane rogaliki

Maślane rogaliki to dobry pomysł na pyszne, weekendowe śniadanie. fot. Katarzyna Smól

Puszyste, maślane, nie za słodkie. W kąciku kulinarnym prezentujemy przepis na pyszne rogaliki, które mogą stać się inspiracją na weekendowe śniadanie.
Rogale pysznie smakują zarówno na słodko z dżemem lub słodką śmietaną, jak i z żółtym serem czy wędliną. Po takim posiłku domownicy na pewno będą bardzo zadowoleni!

Składniki:
– 550 g mąki pszennej (najlepiej tej polecanej do wypieku chleba)
– 260 ml ciepłego mleka
– 60 g roztopionego masła
– 2 jajka– 1 łyżka oleju
– 1 i 1/2 łyżki cukru
– szczypta soli
– 20 g świeżych drożdży (można użyć zamiennie suszonych
– 10 g, wtedy bez robienia zaczynu)
– dodatkowe 40 g roztopionego masła do smarowania ciasta
– 1 jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka do posmarowania rogalików przed pieczeniem
– ewentualnie sezam, mak do posypania rogali

Sposób przygotowania:

Najpierw należy zrobić rozczyn – świeże drożdże rozetrzeć z cukrem, łyżką mąki i 3 łyżkami ciepłego, ale nie gorącego mleka. Odstawić do wyrośnięcia.

W dużej misce wymieszać jajka, sól, mleko, olej, do tego dodać mąkę. Na końcu wlać rozczyn, a kiedy składniki są już prawie połączone, dodać masło. Ciasto wyrabiać kilka minut, aż stało się gładkie, sprężyste i nie klei się do dłoni. Gotowe odstawić w dużej misce pod przykryciem do wyrośnięcia (na około godzinę)

Po tym czasie należy wyciągnąć ciasto na blat, krótko wyrobić i podzielić na 12 części. Każdą cześć formować w kulę, a następnie rozwałkować tak, aby ciasto miało owalny kształt.

Następnie rozwałkowane ciasto trzeba lekko posmarować masłem, zwinąć wzdłuż krótszego boku, a następnie uformować w kształt rogalika. Uwaga! Wadą tej metody czasem jest to, że niektóre rogaliki mogą wyjść nieco niekształtne. Dlatego istnieje jeszcze jeden sposób na formowanie ciasta: należy je rozwałkować tak, by tworzyło dużo koło, następnie podzielić je na „trójkąciki”, każdy z nich posmarować masłem i wtedy zwinąć ciasto w rogalik.

Niezależnie od wybranej metody, uformowane rogale należy ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Następnie trzeba przykryć ciasto ściereczką i odstawić je do wyrośnięcia. Tuż przed pieczeniem dobrze jest posmarować rogaliki jajkiem roztrzepanym z mlekiem.

Rogale należy piec w 200 stopniach przez ok. 20 minut (do uzyskania złotego koloru).
Upieczone smakołyki można również posypać ulubionymi dodatkami np. makiem albo sezamem.

Smacznego!

Przepis inspirowany blogiem www.delimamma.pl
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok