Praca w nocy a zmiana czasu. Sprawdź, czy za dodatkową godzinę przysługuje wynagrodzenie Komunikat prasowy
Maja Zych 25 października 2019
11:10

Praca w nocy a zmiana czasu. Sprawdź, czy za dodatkową godzinę przysługuje wynagrodzenie

Skomentuj
Po przestawieniu zegarków do tyłu czas pracy na nocnej zmianie wydłuży się o godzinę. pxhere.com / CC0 Public Domain
W nocy z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki godzinę do tyłu – z 3:00 na 2:00. To dobra wiadomość dla większości mieszkańców Norwegii, którzy zyskają nadprogramową godzinę snu. Osoby, które w tym czasie pracują na nocną zmianę, muszą się jednak liczyć z dodatkowym czasem pracy.
Warunki pracy w nocy podczas zmiany czasu często budzą wątpliwości u wielu pracowników – pojawia się bowiem pytanie, czy za dodatkową godzinę spowodowaną przestawieniem czasu należy się wynagrodzenie.

Wyrównuje się na wiosnę

Niestety w większości przypadków pracownicy nie mogą liczyć na dodatkową godzinówkę. Argument jest prosty: godziny pracy wyrównują się przy zmianie czasu na letni, kiedy zegarki przestawiane są do przodu, a nocna zmiana trwa jedną godzinę krócej. Wielu pracowników jest jednak niezadowolonych z takiego rozwiązania i uważa, że jest ono niesprawiedliwe – w szczególności, jeśli podczas marcowej zmiany czasu akurat nie pracują. Przedstawiciele związków zawodowych tłumaczą jednak, że nawet jeśli pracownik nie odbywa nocnej zmiany podczas letniej i zimowej zmiany czasu w tym samym roku, to z pewnością trafią mu się zarówno krótsze, jak i dłuższe zmiany w następnych latach.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas