Komunikat prasowy

Południowa Norwegia: komu zagrażają bakterie w kąpieliskach

Natalia Szitenhelm-Smeja

24 lipca 2021 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Południowa Norwegia: komu zagrażają bakterie w kąpieliskach

FHI podaje, że największą liczbę infekcji po kąpieli w wodzie morskiej odnotowano w 2018 roku. / Na zdjęciu Oslofjord. stock.adobe.com/standardowa/photoopus

Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) zaktualizował dane dotyczące występowania bakterii w kąpieliskach. W wodzie morskiej, zwłaszcza w południowej części kraju, występują dwa rodzaje bakterii, które mogą powodować zakażenia.
W połowie lipca FHI, powołując się na dane z Systemu Monitorowania Chorób Zakaźnych (MSIS), zaktualizował informacje na temat bakterii występujących w norweskich morskich kąpieliskach. Instytut podaje, że dwa rodzaje bakterii: Shewanella putrefaciens i Vibrio parahaemolyticus mogą wywoływać infekcje u niektórej grupy osób.

Kto musi uważać

Na zakażenie narażeni są posiadający otwarte rany (w tym ci, którzy dopiero co “zrobili sobie” tatuaż), zwłaszcza osoby ze słabym systemem odporności, jak również stosujące leki immunosupresyjne. FHI informuje, że to właśnie ta grupa powinna unikać kąpieli w kąpieliskach morskich.

Każdy, kto kąpie się z raną lub dozna rany podczas kąpieli, powinien monitorować jej stan, i szybko skontaktować się z lekarzem / pogotowiem ratunkowym, jeśli pojawią się oznaki infekcji, jak np. gorączka lub ogólne pogorszenie samopoczucia. Ewentualna infekcja pojawia się najczęściej w ciągu jednego do dwóch dni. ~Instytut Zdrowia Publicznego

FHI podaje, że największą liczbę infekcji po kąpieli w wodzie morskiej odnotowano w 2018 roku. - Lato 2018 roku było ekstremalne z upałami utrzymującymi się przez długi czas. Zgłoszono około 50 łagodnych infekcji, podczas gdy 8 osób przeszło poważne zakażenia po kąpieli w Oslofjorden - podsumowuje Instytut.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok