Nordkapp zasypany: zamknięte drogi i ewakuacja ludności Komunikat prasowy
Maja Zych 21 lutego 2020
10:57

Nordkapp zasypany: zamknięte drogi i ewakuacja ludności

Skomentuj
Na razie wiele dróg jest zablokowanych ze względu na duże zagrożenie lawinowe. wikimedia.org / Titiloulou / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.no
W czwartek 20 lutego duże opady śniegu i trudne warunki drogowe doprowadziły do całkowitego zablokowania trasy dojazdowej na Nordkapp. Z tego powodu cała gmina została odizolowana od reszty kraju fiordów, a władze podjęły decyzję o ewakuacji części osób przebywających w tym rejonie – wśród nich było również 17 turystów z Azji. Obecnie niemal wszystkie drogi są dalej zamknięte ze względu na zagrożenie lawinowe – nie wiadomo też, kiedy uda się opanować sytuację, jednak drogowcy przewidują, że w piątek warunki atmosferyczne mogą się jeszcze pogorszyć.
Nordkapp, czyli Przylądek Północny, to jeden z najdalej wysuniętych przylądków Europy, który jest popularnym celem wielu wycieczek turystycznych.
W związku z trudnymi warunkami pogodowymi już wczoraj na drodze E69, czyli trasie prowadzącej na Nordkapp, doszło do trzech wypadków, które doprowadziły do odizolowania Przylądka Północnego od reszty kontynentalnej Norwegii. Jak informują przedstawiciele Statens vegvesen, na razie nie wiadomo, kiedy nastąpi ponowne otwarcie trasy dojazdowej – do tego czasu nie ma jednak możliwości przedostania się na jeden z najdalszych punktów kraju fiordów drogą lądową.

– W czwartek zeszło wiele lawin i nadal istnieje duże zagrożenie lawinowe. Prognoza pogody sugeruje, że pogoda w piątek będzie jeszcze gorsza, z dużą ilością śniegu i wiatru – mówi Torkjell Johnsen ze Statens vegvesen.

Trudna sytuacja zmusiła władze do przeprowadzenia ewakuacji 40 osób – w tym 17 azjatyckich turystów, którzy utknęli autokarem wycieczkowym na północ od Repvåg. Statens vegvesen zapewnia jednak, że wszyscy ewakuowani są bezpieczni, a cała akcja przebiegła bezproblemowo.

Poniżej: trudne warunki pogodowe doprowadziły do zamknięcia większości dróg w gminie Nordkapp. 
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas