Historia

Tajemnica niezwykłego znaleziska z Oslo rozwiązana

Łukasz Chamera

16 września 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku

Pieczęć Innocentego IV przechowywana w muzeum w Anglii. Podobną pieczęć znaleziono w Norwegii wikipedia.org - Derby Museums Trust, Rachel Atherton - Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic license

Podczas wykopalisk w Oslo naukowcy natrafili na papieską pieczęć złożoną w pół. W środę 13 września udało się ją otworzyć.

Niezwykłe znalezisko

Archeologowie z Norsk institutt for kulturminneforskning (NIKU) we współpracy z naukowcami Muzeum Historii Kultury w Oslo ustalili, że właścicielem pieczęci jest papież Innocenty IV. Pochodzący z Genui papież był głową Kościoła Katolickiego od 1243 roku do 1254 roku.

Licząca sobie niemal 800 lat pieczęć jest niezwykłym znaleziskiem. Odkrycia pochodzące z epoki norweskiego średniowiecza są rzadkością, więc każde nowe jest na wagę złota, przybliżając historię Norwegii z tego okresu.

Znaleziona pieczęć była zamknięta do środka, skutecznie zasłaniając wyryte na niej imię papieża. Żeby je odkryć, naukowcy starali się otworzyć pieczęć. Kiedy ryzyko jej złamania było zbyt wielkie zdecydowano się na inną metodę. Oczyszczono wewnętrzną stronę pieczęci i zrobiono odcisk jej wnętrza.
Reklama

Papież, który zezwolił na tortury

Innocenty IV w czasie swojego pontyfikatu zdążył m.in. nakłonić ówczesnego króla Francji – Ludwika IX do zorganizowania VII wyprawy krzyżowej, a także wydał bullę, w której pozwolił sądom kościelnym na torturowanie osób oskarżonych o herezję. Kanonizował krakowskiego biskupa Stanisława ze Szczepanowa. Dla Norwegów ten papież jest ważny, ponieważ udzielił dyspensy Håkonowi Håkonssonowi, dzięki czemu mógł zostać koronowany na króla Norwegii.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram