Historia
Poznać Samów
1

Samowie są rdzennym ludem, zamieszkującym Norwegię.
Samowie pojawili się na terenach Skandynawii ok 11. tys. lat temu. Do dnia dzisiejszego przyzwyczajeni są do surowych i prymitywnych warunków. Uważani są za rdzennych mieszkańców Norwegii, lecz można ich spotkać nie tylko tutaj. Samskie namioty i chatki zobaczymy również na północy Szwecji, Finlandii oraz na rosyjskim Półwyspie Kolskim. Jednak połowa ze 100 tys. Samów mieszka w Norwegii.

wikipedia.org
Ich kultura rozwijała się powoli i w zgodzie z naturą. Podstawowym zajęciem Samów jest hodowla reniferów. Jest to również dla nich zajęcie najważniejsze, ponieważ renifery zapewniają transport, mięso i futra.

fot. Zofia Lewandowska
Stolicą Samów jest Karasjok. Tutaj poznamy wiele aspektów kultury tego ludu. Między innymi poznać można joik - charakterystyczny śpiew ludowy - a także zobaczyć Parlament Samów. Najwięcej ciekawostek oferuje Park Kultury Sápmi.
Samowie mają swój Dzień Narodowy, który obchodzą 6 lutego, wspominając pierwszy kongres Samów z 1917 roku. Swoje święto celebrują różnie w różnych miejscach (m.in. w Tromø, Oslo i Finnmarku). Organizują wyścigi reniferów, konkursy, imprezy kulturalne oraz jarmark. Samowie mają swój hymn i flagę, a także własny język, jednak posługuje się nim tylko jedna trzecia z nich. Zostali schrystanizowani dopiero między XVII a XIX wiekiem.

wikipedia.org
Należałoby jeszcze dodać, że przez wiele lat samska ludność była uciskana, a ich kultura zagrożona. Na szczęście dziś są niezależnym ludem, której kultura i tradycja jest wspierana przez wiele organizacji i osób, np. norweską artystkę Mari Boine. Mimo silnych procesów asymilacyjnych, Samowie do dzisiaj stanowią odrębną ludność, która zachowała wiele cech pierwotnego plemienia, jak na przykład szamaństwo czy wierzenia animistyczne. Zachowali również elementy dawnego trybu koczowniczego, jak polowanie, rybołówstwo czy hodowla reniferów.
O życiu wśród Samów można przeczytać tutaj.
Polecamy również wywiad z autorami książki Vaggi, varri. W tundrze Samów.

wikipedia.org
Źródła: visitnorway.com, wikipedia.org; zdjęcie frontowe: wikipedia.org
Reklama

To może Cię zainteresować