Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,15%, 100 000kr. over 5 år, kost 37 120kr., Totalt 137 120kr.
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
„Ostatnia wola i testament gasnącej Ojczyzny”: Święto Konstytucji 3 maja Archiwum MN
Redakcja (MB) 03 maja 2019
08:00

„Ostatnia wola i testament gasnącej Ojczyzny”: Święto Konstytucji 3 maja

Skomentuj
Święto Konstytucji 3 Maja fotolia.com - royalty free
3 maja to ważna data dla wszystkich Polaków. 228 lat temu w tym dniu uchwalono drugą po amerykańskiej i pierwszą w Europie konstytucję, która w radykalny sposób regulowała funkcjonowanie państwa oraz zmieniała codzienność jego obywateli.
3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił w Warszawie ustawę regulującą ustrój Rzeczypospolitej Obojga Narodów – Konstytucję. Dokument wprowadzał szereg istotnych zmian, bardzo szybko został jednak obalony. Przypominamy historię, która dała początek dążeniom niepodległościowym Polaków.

Ratunek dla Rzeczypospolitej

Co właściwie zmieniała ustawa? Konstytucja wprowadzała istotne zmiany w funkcjonowaniu Rzeczypospolitej: ustanowiła trójpodział władzy, zniosła liberum veto oraz wolną elekcję i zapewniała chłopom ochronę ze strony państwa. Dokument potwierdził, że katolicyzm jest religią dominującą w kraju, a w celu zapewnienia bezpieczeństwa i suwerenności państwa, powoływała do utworzenia stałą armię.

Twórcy Konstytucji 3 Maja, król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj, widzieli w dokumencie przede wszystkim „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny”. Rzeczypospolita walczyła bowiem ze skutkami agresji swoich sąsiadów, którzy w 1772 roku dokonali I rozbioru Polski.

Ojczyzna nasza już jest ocalona. Swobody nasze zabezpieczone. Jesteśmy odtąd narodem wolnym i niepodległym. Opadły pęta niewoli i nierządu.

Targowica i obalenie Konstytucji

Już w 1792 roku przeciwnicy reform, które zakładała konstytucja, zawiązali konfederację, nazywaną później targowicką. 27 kwietnia 1792 roku w Petersburgu zawarto spisek, który miał chronić zagrożoną wolność Rzeczypospolitej.

Spisek magnacki powstały w porozumienia z carycą Rosji Katarzyną II jest obecnie traktowany jako symbol zdrady narodowej.

Konstytucja 3 Maja została ostatecznie obalona w 1792 roku, wraz z wkroczeniem do Polski armii rosyjskiej. Uchylono ją 23 listopada 1793 roku.
Reklama

Coroczne obchody

Święto Konstytucji 3 Maja jest obchodzone co roku, jednak jego historia była burzliwa. Zostało zniesione m.in. w 1946 roku – od tego czasu władze komunistyczne nie zezwalały na jego obchody.

Święto Konstytucji 3 Maja ponownie stało się świętem narodowym w kwietniu 1990 roku. To również dzień wolny od pracy.

źródła: polskatradycja.pl, historia.wp.pl, warszawa.naszemiasto.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas