Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Okrągła rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau – będą przedstawiciele europejskich państw Historia
marysia@mojanorwegia.pl 19 stycznia 2015
12:20

Okrągła rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau – będą przedstawiciele europejskich państw

Skomentuj

Prezydenci, królowie i inni przedstawiciele państw z całej Europy zjawią się 27 stycznia na uroczystości 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

Obchody najbliższej rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau będą z pewnością inne niż pozostałe. Dyrektor Muzeum Auschwitz, Piotr Cywiński, podkreśla, że jest to ostatnia okrągła rocznica upamiętniająca wyzwolenie obozu, podczas której obecna będzie tak liczna grupa Ocalałych. W czasie uroczystości będzie 300 byłych więźniów. Oprócz nich, przyjadą również świadkowie Auschwitz razem z państwowymi delegacjami. 

Auschwitz
fot. pixabay.com

Główna część obchodów odbędzie się przed Bramą Śmierci. Cała uroczystość będzie transmitowana na żywo w mediach oraz na specjalnej rocznicowej stronie internetowej

Do teraz swoją obecność w obchodach 70. rocznicy wyzwolenia obozu potwierdzili między innymi przedstawiciele Austrii, Belgii, Holandii, Niemiec, Watykanu, Szwajcarii, Szwecji, Danii, Finlandii oraz Norwegii, z której przybędą do Oświęcimia książę koronny Haakon oraz premier Erna Solberg. 

Historia i sprawy polskie niejednokrotnie są obecne w norweskich mediach. Ze względu na sporą polonię oraz coraz liczniejsze polsko-norweskie powiązania, Norwegowie zaczęli interesować się historią i kulturą Polski. Coraz częściej Auschwitz zwiedzają grupy młodzieży ze Skandynawii.

Dyrektor Muzeum przekonuje, że niedługo może zabraknąć bezpośrednich świadków tamtych lat i to następne pokolenia będą miały za zadanie mówić o tej historii, dlatego podczas nadchodzącej rocznicy to nie królowie i prezydenci będą mówili, lecz właśnie byli więźniowie obozu. 

Auschwitz
fot. pixabay.com

W mediach dużo kontrowersji spowodował komunikat Rzecznika Kremla, że Władimir Putin nie pojawi się 27 stycznia w Oświęcimiu, "mimo że przykłada dużą wagę do wszystkich uroczystości upamiętniających drugą wojnę światową". Rzecznik zaznaczył, że prezydent nie otrzymał oficjalnego zaproszenia, lecz również wyraził przypuszczenie, że na tego typu uroczystości takie zaproszenia nie są wysyłane. 

Rzeczywiście, zaproszeń nie wysyłano, o obchodach po prostu poinformowano 43 państwa - kraje europejskie oraz darczyńców Fundacji Auschwitz, czyli Argentynę, Australię, Izrael, Kanadę, Nową Zelandię, Rosję, Stany Zjednoczone, Turcję i Watykan. 

Wyzwolenie nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau nastąpiło 27 stycznia 1945 roku dzięki żołnierzom Armii Czerwonej, którzy w godzinach popołudniowych otworzyli bramy obozu. Zastali tam ponad 7 000 wygłodzonych i wyczerpanych więźniów. Do tego momentu naziści zamordowali w Auschwitz ponad milion osób, przede wszystkim Żydów, lecz również Polaków, Romów, radzieckich jeńców i ludzi innych narodowości. 

Z okazji rocznicy Muzeum Auschwitz przygotowało krótki film:Źródła: polskieradio.pl, dzieje.pl, gazetakrakowska.pl, regjeringen.no 
Zdjęcie frontowe: wikimedia.org - Stanislaw Mucha - CC-BY-SA 3.0Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
O czym musimy pamiętać po wypłaceniu kredytu w Norwegii?

O czym musimy pamiętać po wypłaceniu kredytu w Norwegii?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas