Obchody 71. rocznicy Powstania Warszawskiego w Polsce Już dzisiaj obchodzimy kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Sprawdźcie, gdzie uczczona zostanie pamięć poległych.

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Historia

Obchody 71. rocznicy Powstania Warszawskiego w Polsce

Redakcja MN

01 sierpnia 2015 06:48

Udostępnij
na Facebooku
80
Obchody 71. rocznicy Powstania Warszawskiego w Polsce


Już dzisiaj obchodzimy kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Sprawdźcie, gdzie uczczona zostanie pamięć poległych.


W tym roku w Norwegii nie zorganizowano żadnych obchodów poświęconych powstaniu, które przed 71 laty wybuchło w stolicy Polski. Rok temu mieszkańcy Oslo mieli okazję wziąć udział w wieczorku poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, zorganizowanego przez Ambasadę RP. Instytucja nadal aktywnie wspiera próby wydania poezji Baczyńskiego po norwesku - być może już niedługo przetłumaczony tomik pojawi się też w Waszych domach.


Wszyscy, którzy przyjechali akurat na urlop do Polski mogą wziąć udział w obchodach 71. rocznicy powstania. Najważniejsze wydarzenia odbywają się oczywiście w Warszawie. O godzinie 17 w całej Warszawie będzie przez minutę słychać dźwięk syren alarmowych. Na Wisłę wypłyną statki i łodzie, zarówno miejskie jak i prywatne, będzie można upamiętnić powstanie również na wodzie.

Rocznicę będzie można uczcić także w Gdańsku, Sopocie, Bydgoszczy i Dąbrównie. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Instytutu Pamięci Narodowej. We wszystkich tych miejscowościach będzie można posłuchać wykładów na temat powstania i jego uczestników, o 17 zawyją syreny alarmowe.

W Poznaniu o 17 zawyją syreny, a przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej odbędzie się uroczysty Apel Pamięci oraz składanie kwiatów.

W stolicy Dolnego Śląska, czyli we Wrocławiu, odbędzie się koncert rockowy, zagra Lao Che i Panny Wyklęte, zawyją też syreny. O godzinie 12.00, na cmentarzu Grabiszyńskim, będzie można uczestniczyć w pogrzebie Feliksa Badowskiego, byłego powstańca.

 W Krakowie również usłyszymy syreny, warto udać się do krakowskiego Muzeum Armii Krajowej, które przygotowało wystawę fotografii oraz pokaz filmu o Powstaniu Warszawskim. We wszystkich miastach będzie można wziąć udział we mszach świętych ofiarowanych pamięci powstańców.

zdjęcie: wikimedia.org - Stefan Bałuk - public domain
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


cysiek33

03-10-2015 07:45

cysiek33

02-10-2015 21:56

cysiek33

02-10-2015 17:58

Nie, dla bezczeszczenia pamięci bohaterów z czasu okupacji Niemieckiej.

Odcinek z udziałem ocalonej Polskiej żydówki, poświęcony zasługom Polaków narażających, życie swoje i bliskich w imię ratowania żydowskiej części społeczeństwa polskiego. W kontrze do ostatnio aktywnej polityki przekuwania czynów chwalebnych na pedagogikę wstydu i zakłamania. Bliżej (01.10.15r.)



vod.tvp.pl/audycje/publicystyka/jan-posp...eo/01102015/21948283

cysiek33

02-10-2015 16:42

Desant na "przyczółek między mostami". Błąd czy prowokacja?

Po południu, 19 września 1944 r. na obszar lewobrzeżnej Warszawy znajdujący się pomiędzy mostami Średnicowym a Poniatowskiego, przybiły do brzegu pierwsze pontony. To żołnierze 8 Pułku Piechoty 3 Dywizji z armii gen. Berlinga szli na pomoc powstańcom. Z nadbrzeża wypędzili Niemców, zajęli okopy i wzięli pierwszych jeńców. A potem zamiast skręcić na południe by połączyć się z powstańcami i berlingowcami na Czerniakowie, jak nakazywały im rozkazy, ruszyli dalej na zachód w stronę Alei 3 Maja, w kierunku powstańczego Śródmieścia. Misja okazała się samobójcza i miała poważne skutki,


Zychowicz pisze w książce Obłęd 44, że to był trik Stalina żeby AK zerwała rozmowy o kapitulacji z Niemcami (udało mu się) żeby uniknąć dalszych ofiar bo każdego dnia ginęło 300 powstańców i 23000 cywili. Przez wysłanie berlingowców na pewną śmierć AK myśląc że ruskie im pomogą zerwali rozmowy i powstanie trwało jeszcze 3 tygodnie a tym samym rzeź cywili i rujnowanie miasta. A wysłane wojska to byli nowi żołnierze bez doświadczenia skazani na straty.

K T

02-10-2015 16:42

@jasta102: "Zbliza ich to w pewnym stopniu do Niemcow" ot i juz wiadomo czemu volksdeutsche z takim zapalem pomagali wylapywac zydow. A co do "pozydowskich placow" to niby jak cos moze byc "pozydowskie" na Slowianskiej ziemi? Przeciez w Izraelu Slowianie zydom ziemi niezabierali.....

cysiek33

02-10-2015 16:34

jasta wypierdalaj z tego tematu

cysiek33

02-10-2015 16:32

to Zydzi musza przepraszac Polakow

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok