Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Historia

Norweska konsola do gier

klaudia@mojanorwegia.pl

14 marca 2015 07:00

Udostępnij
na Facebooku
Norweska konsola do gier


W 1995 roku powstała norweska konsola do gier – Apple Pippin.



Norweska konsola do gier stworzona na licencji Apple jest obecnie unikalna – czasami można ją znaleźć na eBay, gdzie osiąga zawrotne ceny. 


Obecnie firma Apple kojarzy się nam z najmodniejszą elektroniką. Rzadko wspomina się o tym, że jeszcze 20 lat temu ta firma miała poważne problemy finansowe. 

Wtedy, w 1995 roku, Apple postanowiło zyskać fortunę poprzez sprzedaż konsoli do gier – sprzęt ten miał trafić pod wszystkie strzechy i miał konkurować z tak popularnymi konsolami jak, legendarne już, Nintendo 64 i PlayStation. 

Czym jest Apple Pippin? 


Apple Pippin, reklamowany pod nazwą PIPP!N, to nie jedyna konsola, która miała pokonać ówczesnych gigantów konsoli z Azji. Do dnia dzisiejszego Pippin to jedyne podejście koncernu Apple do wejścia na rynek konsoli do gier. 

Pippin bazował na systemie operacyjnym MacOS. Pod obudową znajdował się również procesor PowerPC z taktowaniem 66 MHz. Pippin mógł również odczytywać płyty CD, jednak nie posiadał dysku twardego. 

Apple nigdy nie planowało, aby samemu zabrać się za produkcję konsoli – wykorzystali technologię japońskiego koncernu Bandai, z którym nawiązali współpracę. 

Współpraca między Apple, a gigantem Bandai została ogłoszona w 1994 roku – zaczęto wtedy sprzedawać w Japonii konsolę Bandai Pippin ATMARK. 


japońska wersja konsoli

Japońska wersja konsoli Pippin
fot: wikipedia.org

Pół roku później, konsola była lansowana w USA pod nazwą @WORLD. 

Ale co ma z tym wspólnego Norwegia? 


Rok po premierze konsoli Pippin, firma z Oslo (Katz Media) produkująca oprogramowanie podpisała umowę licencyjną z koncernem Apple. 

Norweska wersja konsoli została nazwana Katz Media Player, w skrócie KMP 2000. 

W tamtym czasie komputery były bardzo drogie, więc sprzęt Apple miał szanse na dużą sprzedaż. Również współpracownicy z Norwegii liczyli na wielki sukces konsoli. 

- Tu nie chodziło tylko o gry. Była to multimedialna maszyna, która dawała ogromne możliwości, można było się dzięki niej podłączyć do Internetu. Ta konsola otwierała drzwi do innego świata – mówi Pål Høiås, który w 1995 roku był kierownikiem w Katz Media. - Byliśmy zdania, że można Pippina jeszcze bardziej rozwinąć, dodać klawiaturę i odtwarzacz DVD. 

Konsoli potrzebna była również większa pamięć. Wersja japońska miała 6 Mb pamięci, zaś norweska wersja miała 8 Mb. 

Wiele możliwości 


Norwegowie wierzyli, że konsolę Apple można wykorzystać do celów prywatnych i komercyjnych. 

- Pippin miał ogromny potencjał, mogli go wykorzystać gracze, ludzie lubiący filmy i użytkownicy Internetu- mówi Høiås. 

Norwegowie mocno wierzyli w gry internetowe. 


pad do Pippina

Pad do konsoli Pippin
foto: commons.wikimedia.org

Puste półki w sklepie 


Początkowe plany zakładały, że za produkcję będzie odpowiadać Katz Media, jednak ta odpowiedzialność została przeniesiona na Bandai. Bandai wynajęli Mitsubishi Electric Corporation do wyprodukowania konsoli. Niedługo potem Japończycy wycofali się z kontraktu z powodu niskich sprzedaży. 

Norwegom nie udało się nawet zacząć sprzedawać konsoli w sklepach, jednak ich przygoda z koncernem Apple nie skończyła się źle. 

Po tym jak Steve Jobs powrócił do Apple w 1997 roku, amerykański koncern wycofał się z produkcji Pippina. 

Katz Media zajmowało się Pippinem jeszcze przez jakiś czas. 

Według oficjalnej strony firmy, zajmowali się oni sprzedażą konsoli przez Internet do sklepów w Holandii. Konsola trafiała również do szpitali i hoteli. 

Rzadkość 


Obecnie Pippin z Norwegii jest rzadkością i cenną konsolą poszukiwaną przez kolekcjonerów. Jeden z egzemplarzy sprzedawanych na eBay osiągnął zawrotną cenę 25 000 koron. Wersja japońska jest znacznie tańsza i bardziej dostępna. Można ją znaleźć w dobrym stanie i kosztuje jedynie kilka tysięcy koron. 


aukaja Pippina na eBay

foto: screenshot, pressfire.com

Katz Media zbankrutowało w 1998 roku i wraz z nimi zniknęła bajka o norweskiej konsoli. 



Spotkaliście się kiedykolwiek z tą konsolą? 



Źródło: pressfire.no 
Zdjęcie frontowe: commons.wikimedia.org - CC-BY-SA-2.5
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok