Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Historia

Noc ognisk i zabawy!

Udostępnij
na Facebooku
Noc ognisk i zabawy!


Jonsok – czyli norweska noc świętojańska. Czy Norwegowie pielęgnują tradycje związane z tym świętem?

Jonsok oznacza „noc czuwania dla Jana”. W tradycji chrześcijańskiej dzisiejszy wieczór jest poświęcony pamięci Jana Chrzciciela, który miał przyjść na świat pół roku po narodzeniu Chrystusa. Święto wypadało w noc z 23 na 24 czerwca. Jednak wiele europejskich krajów, które przyjęło chrześcijaństwo nadal świętowało 22 czerwca pogańską Noc Kupały. W Polsce chciano wykorzenić tradycję corocznego obchodzenia tego święta, zwanego także Sobótką. Próbowano zasymilować święto chrześcijańskie z pogańskim, stąd potoczna nazwa „noc świętojańska” często do dzisiaj mylnie używana, aby określić oba te wydarzenia. W Norwegii odpowiednikiem Nocy Kupały było midtsommar. Jednak w czasach reformacji starano się zaprzestać obchodzenia tego typu świąt uznając je za „niemoralne”. Jednak Jonsok (zwane też w Norwegii Sankthansnatten) pozostało na stałe w norweskiej tradycji.

W noc z 23 na 24 czerwca, Norwegowie gromadzą się nad wodą, tańczą, bawią się i palą ogromne ogniska, które noszą nazwę sankthansbål. W wielu miastach urządza się wtedy konkurs na największy płomień. Kilka lat temu na wyspie Hessie ustanowiono rekord świata w kategorii największe ognisko. Było to 40,45 metra. 

duże ognisko
foto: wikimedia.org

Podczas Jonsok zwracano uwagę na pogodę. Aura, która panowała tej nocy, była wyznacznikiem tego jak będzie wyglądał cały następny rok. W regionie Telemark, deszcz oznaczał, że lato będzie krótkie i należy spodziewać się wczesnej jesieni. Natomiast w Troms zamglona noc oznaczała zły omen dla zbiorów moroszki.

Przy okazji świętowania Jonsok odbywa się również wiele koncertów, pokazów ludowych tańców, organizowane są także liczne zabawy, w których biorą udział całe rodziny. Inną ciekawą tradycją, do dziś pielęgnowaną w niektórych częściach Norwegii jest barnebryllup, czyli dziecięce śluby. Pary dzieci zawierają ze sobą związek na jeden dzień. Barnebryllup było traktowane jako symbol nowego życia. Zwyczaj ten pochodzi z 1800 roku. 

dziecięce zaślubiny
foto: skjerioslo.dittoslo.no

Jonsok to również czas wróżb i plecenia przez młode kobiety wianków, które później puszczane są z nurtem rzeki. Dawniej wierzono, że woda nabiera magicznych właściwości podczas nocy świętojańskiej. Nawet zebranie rosy i skropienie nimi oczu miało pomagać w problemach ze wzrokiem. Natomiast kąpiel w jeziorze bądź w rzece właśnie w czasie nocy św. Jana miała dać człowiekowi niesamowitą siłę. Osoby, które borykały się z problemami zdrowotnymi, podróżowały w ten magiczny wieczór do źródeł rzek aby tam napić się wody i spróbować wyleczyć swoje dolegliwości. 

kobiety puszczające wianki
foto: wikimedia.org


Nie wszystkie tradycje związane z Jonsok przetrwały do dziś. Norwegowie jednak nadal chętnie obchodzą to święto. Dzisiaj również zapłonie wiele ognisk, a nad jeziorami i rzekami będzie można usłyszeć wesołe śpiewy i śmiechy świętujących ludzi.


źródło: snl.no, bt.no
źródło zdjęcia frontowego: wikimedia.org - Nikolai Astrup - public domain


Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok