Historia

Łódź wikingów w centrum Trondheim. To grób? Tak przypuszczają archeolodzy

Iga Jaruszewska

01 października 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
1

Torget w Trondheim. wikimedia.org/Jensens/public domain

19 września archeolodzy z Norweskiego Instytutu Badania Dziedzictwa Kulturowego (NIKU) poinformowali o odkryciu szczątek wikińskiej łodzi w ziemi pod Torget w Trondheim. Na miejscu odnaleziono także kości – statek prawdopodobnie był zarazem… miejscem pochówku.
Według wstępnych badań archeologów z NIKU, którzy prowadzili prace wykopaliskowe pod głównym placem w centrum Trondheim w sierpniu i we wrześniu, łódź mierzyła około czterech metrów długości. Znajdowały się w niej dwie długie kości, co może sugerować, że na statku kogoś pochowano, jednak ze względu na słaby stan zachowania obiektów, NIKU przeprowadza badania DNA. Archeolodzy chcą uzyskać stuprocentową pewność, że kości są ludzkie. W szczątkach łodzi odnaleziono także między innymi mały fragment arkusza brązu i kawałek klucza do skrzyni. Prawdopodobnie przedmioty pochodzą z okresu pomiędzy VII a X wiekiem.
Reklama

Pochówek na łodzi

Według NIKU łodzie-groby były powszechne począwszy od epoki żelaza i w trakcie epoki wikingów, ale w centrum Trondheim tego typu pochówek na statku odkryto po raz pierwszy.

– To kolejne odkrycie NIKU, które wskazuje, że Trondheim jest starsze niż miasto średniowieczne. Inne wikińskie osady, jak Birka, Gokstad czy Kaupang, wszystkie miały groby w bliskiej odległości od ośrodka handlowego – powiedział cytowany na stronie niku.no Knut Paasche, archeolog specjalizujący się we wczesnych łodziach.
Poniżej wideo o odkryciu w Trondheim opublikowane przez kanał News of the present world.
1,000-year-old Viking boat grave unearthed in Norway Youtube/kanał News of the present world

Lato pełne odkryć

Łódź z Trondheim to jednak nie jedyny artefakt, który tego lata odnaleziono w Norwegii. Pod koniec sierpnia w wysokich górach w okolicach Lesja w okręgu Oppland znaleziono bardzo dobrze zachowany miecz z epoki wikińskiej. Według badaczy artefakt mógł leżeć w górach od 1 100 lat. 

Tego lata w Efjorden w Nordland odkryto również rys naskalny przedstawiający łódź, który według archeologów liczy około 10 tys. lat. Prawdopodobnie jest to najstarszy na świecie obraz łodzi.
źródła: niku.no, rt.com, adressa.no, News of the present world, nrk.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Maciej xXx

01-10-2017 22:49

Z tym rysem naskalnym to bardzo ciekawe, bo jak mozemy przeczytac w innych publikacjach człowiek pojawił sie w Norwegii jakieś 8-6 tyś lat temu. 10tyś lat temu to tu była kilometrowa czapa lodu.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram