Torget w Trondheim.
wikimedia.org/Jensens/public domain
19 września archeolodzy z Norweskiego Instytutu Badania Dziedzictwa Kulturowego (NIKU) poinformowali o odkryciu szczątek wikińskiej łodzi w ziemi pod Torget w Trondheim. Na miejscu odnaleziono także kości – statek prawdopodobnie był zarazem… miejscem pochówku.
Według wstępnych badań archeologów z NIKU, którzy prowadzili prace wykopaliskowe pod głównym placem w centrum Trondheim w sierpniu i we wrześniu, łódź mierzyła około czterech metrów długości. Znajdowały się w niej dwie długie kości, co może sugerować, że na statku kogoś pochowano, jednak ze względu na słaby stan zachowania obiektów, NIKU przeprowadza badania DNA. Archeolodzy chcą uzyskać stuprocentową pewność, że kości są ludzkie. W szczątkach łodzi odnaleziono także między innymi mały fragment arkusza brązu i kawałek klucza do skrzyni. Prawdopodobnie przedmioty pochodzą z okresu pomiędzy VII a X wiekiem.
Według NIKU łodzie-groby były powszechne począwszy od epoki żelaza i w trakcie epoki wikingów, ale w centrum Trondheim tego typu pochówek na statku odkryto po raz pierwszy.
– To kolejne odkrycie NIKU, które wskazuje, że Trondheim jest starsze niż miasto średniowieczne. Inne wikińskie osady, jak Birka, Gokstad czy Kaupang, wszystkie miały groby w bliskiej odległości od ośrodka handlowego – powiedział cytowany na stronie niku.no Knut Paasche, archeolog specjalizujący się we wczesnych łodziach.
Tego lata w Efjorden w Nordland odkryto również rys naskalny przedstawiający łódź, który według archeologów liczy około 10 tys. lat. Prawdopodobnie jest to najstarszy na świecie obraz łodzi.
Z tym rysem naskalnym to bardzo ciekawe, bo jak mozemy przeczytac w innych publikacjach człowiek pojawił sie w Norwegii jakieś 8-6 tyś lat temu. 10tyś lat temu to tu była kilometrowa czapa lodu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
01-10-2017 22:49
0
0
Zgłoś