Historia

Holmlia-saken – pierwsze morderstwo w historii Norwegii popełnione na tle nienawiści rasowej

klaudia@mojanorwegia.pl

07 lutego 2016 07:02

Udostępnij
na Facebooku
4

Holmlia-saken MN

Jedyne, czym Benjamin „zawinił”, to kolor jego skóry. Syn Ghańczyka i Norweżki padł ofiarą pierwszego morderstwa w historii Norwegii na tle nienawiści rasowej, czyli Holmlia-saken.
Tzw. „Holmlia-saken” to pierwszy w historii Norwegii przypadek morderstwa na tle nienawiści rasowej. Ofiarą mordu padł 15-letni Benjamin Hermansen z Oslo. Jego ojciec pochodził z Ghany, zaś matka była Norweżką. Chłopaka zadźgała nożem trójka młodych osób z neonazistowskiego środowiska.

Sprawa odbiła się wielkim echem nie tylko w Norwegii, ale również na całym świecie.

Śmierć Benjamina

Benjamin stracił życie w nocy 26 stycznia 2001 roku. Chłopak stał ze swoimi znajomymi przed jednym ze sklepów. Rozmawiali, nie sprawiali żadnych kłopotów. Nagle z samochodu stojącego w pobliżu wysiadło dwóch chłopaków, którzy zaczęli biec w stronę Benjamina i jego kolegów. Dwóch kolegów zdołało uciec, Benjamin nie miał tyle szczęścia. Został złapany i wielokrotnie dźgnięty nożem.

Tej samej nocy za zabójstwo Benjamina Hermansena aresztowano 17-letnią Veronicę Andreassen i 21-letniego Ole Nicolai Kvislera. Trzeciego sprawcę, 19-letniego Joe Erling Jahra aresztowano w Danii 1 lutego. Cała trójka należała do duńskiej organizacji neonazistowskiej BootBoys.

Skazano ich na karę więzienia, kolejno: na 3 lata, 17 i 18 lat pozbawienia wolności.

Prokuratura nie miała żadnych wątpliwości co do tego, że Benjamin niczym nie sprowokował morderców, a jedynym powodem zbrodni był kolor skóry chłopaka.

Odzew świata

Śmierć młodego chłopaka, który zginął tylko dlatego, że miał ciemną skórę, zszokowała Norwegię. W całym kraju zorganizowano marsze, które były wyrazem sprzeciwu przeciwko rasizmowi. W samym Oslo, w pochodzie zorganizowanym 1 lutego 2001 roku wzięło udział 40 tys. mieszkańców.

Na pogrzebie Benajmina zagrano utwór „Song to Benjamin”, który stworzyło wielu uznanych norweskich artystów. W pogrzebie uczestniczył między innymi Jens Stoltenberg, ówczesna minister edukacji Kristin Clemet oraz biskup Gunnar Stålsett.

W 2002 roku postawiono pomnik w miejscu, w którym zamordowano Bejnamina. Widnieje na nim napis: „Glem ikke”, czyli, „Nie zapomnij”. W tym samym roku ustanowiono także nagrodę im. Benjamina, którą do dziś przyznaje się szkołom walczącym z rasizmem i dyskryminacją. Matka zamordowanego chłopaka, Marit Hermansen, ku czci syna założyła fundację Benjamins Minnefond, która wspiera działania na rzecz walki z rasizmem w Norwegii.

Hołd chłopcu oddali nie tylko norwescy artyści. W 2004 roku Michael Jackson wydał album „Invincible”, który zadedykował chłopcu. Jackson przyjaźnił się z norweskim muzykiem Omerem Bhatti, który z kolei znał Benjamina.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
graveservice Lier

08-02-2016 13:10

Raczej nie pierwszy - ciemni morduja od dawna bialych i innej wiary. To nie jest rasizm ???? malo gwaltow ? ciemni gwalca biale kobiety - i o tym staraja sie nie mowic. A ze w 2001 roku zabili ciemnego , to wielka afera. - a co sie dzieje w calej europie ??? Jakie szkody i zniszczenia i mordy dokonuja ciemni .......

HeartB

07-02-2016 22:01

Mlodz nie pamięta zarzniecia dwojga ciapatych na disco przez Jacka Stockiego w latach 80 tych w Oslo? Jak uciekał do PRL (!) przez całą Skandynawię - a były granice! I " dziwnym" trafem jakoś Politi ani Polis nie zlapaly go a normalni Skandynawowie trzymali kciuki za sukces ucieczki.

HeartB

07-02-2016 21:55

Hej....a po kiego ta patriotyczną skromność?

beneksbaat beneksbaat

07-02-2016 19:28

nie pamietem kiedy to bylo rok czy dwa lata temu jak ciemnoskory obywatel nie dostal azylu i w zlosciach zaatakowal dziewczyne zabijajac ja!!! czym on sie kierowal???

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram