Raport Twoich kredytów

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Pobierz
Historia

Dzisiaj 11 listopada: Polska świętuje 102 rocznicę odzyskania niepodległości

Redakcja

11 listopada 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku
61

W tym roku, z uwagi na pandemię, marsze i pochody zostają odwołane stock.adobe.com/standardowa/Alex Green

11 listopada świętujemy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości ustanowiono na pamiątkę wydarzeń, do których doszło w listopadzie 1918 roku, gdy po 123 latach niewoli Polska odzyskała wolność i suwerenność.
W 1795 roku Prusy, Austria i Rosja dokonały trzeciego rozbioru Polski. Wówczas nasz kraj zniknął z mapy świata.

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było jednak procesem stopniowym. 10 listopada 1918 roku do Warszawy przybył zwolniony z więzienia w Magdeburgu Józef Piłsudski. Dzień później Rada Regencyjna przekazała mu władzę wojskową oraz naczelne dowództwo podległych jej wojsk. W ciągu tych dwóch dni, 10 i 11 listopada 1918 roku, naród w pełni uświadomił sobie, że Polska odzyskała niepodległość.

Wybór 11 listopada na datę obchodów można uzasadnić szeregiem wydarzeń, do których doszło w Polsce, a także zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne (11 listopada 1918).

Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. [...] Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało.~Jędrzej Moraczewski, polityk, publicysta, jeden z przywódców Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej i Polskiej Partii Socjalistycznej

Niełatwa historia 11 listopada

Rangę święta państwowego nadano Świętu Niepodległości ustawą z 23 kwietnia 1937 roku. Jednak w latach 1939-1945, podczas okupacji niemieckiej jawne świętowanie polskich świąt państwowych było niemożliwe. Osoby, które przygotowywały konspiracyjnie obchody rocznicy 11 listopada, były narażone na dotkliwe represje. Mimo to starano się podtrzymywać pamięć o Święcie Niepodległości. Na murach i płytach chodnikowych pojawiały się afisze i napisy (między innymi ze słowami „Polska żyje”, „Polska zwycięży” czy „Jeszcze Polska nie zginęła”), a pomniki przystrajano kwiatami i proporczykami w kolorach biało-czerwonych.

W 1945 roku ustanowiono Narodowe Święto Odrodzenia Polski (obchodzone 22 lipca, w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN), znosząc jednocześnie Święto Niepodległości. Zostało ono przywrócone przez Sejm PRL ustawą z 15 lutego 1989 pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości”.
Poniżej: Marszałek Józef Piłsudski podczas defilady na Placu Saskim w Warszawie (obecnie Plac marsz. Jozefa Piłsudskiego). Obchody Święta Niedpodległości, 11.11.1926.
NAC/domena publiczna
NAC/domena publiczna

Polacy świętują!

Obecnie 11 listopada jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Główne obchody tego święta odbywają się w Warszawie na placu marszałka Józefa Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Biorą w nich udział najważniejsze władze państwowe.

Polacy obchodzą też Święto Niepodległości na inne sposoby, między innymi poprzez udział w marszach, koncertach patriotycznych czy paradach ulicami miasta. Wiele osób uczestniczy także w uroczystych mszach świętych, wywiesza także w oknach biało-czerwone flagi.
Polacy mieszkający w Norwegii 11 listopada wywieszają polskie flagi.

Polacy mieszkający w Norwegii 11 listopada wywieszają polskie flagi. MN

Z okazji odzyskania nipodległości życzenia Polonii złożył sekretarz stanu w MSZ, Szymon Szynkowski vel Sęk.

Z dumą stwierdzam, że na przestrzeni dziejów Polonia zawsze wspierała Polskę. W różnych okresach naszej historii popierała polskie dążenia do odzyskania niepodległości i pełnej suwerenności. [...] Polonia dbała też o to, by nasz głos był słyszany na arenie międzynarodowej. [...] Niech w tym okresie jednoczące i wzmacniające duchowo słowa wypowiedziane przez ojca naszej niepodległości, marszałka Józefa Piłsudskiego, pozostaną dla nas ważną wskazówką: "Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych". Z okazji Narodowego Święta Niepodległości życzę Państwu przede wszystkim dużo zdrowia, siły i nadziei na drodze ku lepszej wspólnej przyszłości!

Obchody 2020

W tym roku, z uwagi na pandemię koronawirusa, uroczyste marsze i parady, odbywające się w Polsce, zostały odwołane. Obchody jednak odbędą się w sieci - zorganizowany zostanie Wirtualny Festiwal Niepodległa. Wystąpią na nim znani artyści, m.in. Miuosh, Organek, Paweł Domagała, Enej i Ania Dąbrowska. Do udziału w Festiwalu zaprasza Ministersto Kultury, które w tym roku organizje także akcję „Niepodległa do hymnu" - 11 listopada w samo południe wystarczy włączyć radio lub jedną ze stacji telewizyjnych, by przyłączyć się do narodowego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego.
Niepodległa do hymnu! 2020
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


butterfly :))

11-11-2020 22:42

One wola tych z Pakistanu ,Iraku albo Afryki o ciemniejszej masci polakow olewaja Smutne to lecz prawdziwe

Xx1

14-11-2019 06:08

W naszym języku tak się mówi, rozdwojenie jaźni lub osobowości, zazwyczaj tych odobowosci jest więcej, ale ty już wiesz więcej na ten temat

Joanna Kuchnicka

13-11-2019 22:10

bodys napisał:

no co jak co, ale to juz bylo chamskie

O Tobie zapomniałam przepraszam! Ty to niby My.

Joanna Kuchnicka

13-11-2019 21:31

napisał:
No ja na tym portalu sie dowiaduje,ze mam męża Sebastiana.. ,ktorego osobiscie nawet nie znam buhahahahaha! chwilami ze smiechu leże i nie wierze..
Szkoda, że nie dowiadujesz się czegoś więcej. Ale to tylko twoja strata.
Nie leż! Działaj! Pół roku temu już tobie to radziłam...

Xx1

13-11-2019 21:28

Ja wiem, pół mojego słowa by ci wystarczyło by wiedzieć o mnie więcej niż ja sam. Oj gdyby wszyscy na świecie byli takimi nieomylnym geniuszami jak ty to żyli byśmy w raju...

boj fra oszlo

13-11-2019 21:04

napisał:
Xx1 napisał:
Ktoś kiedyś podejrzewał ze jest tu jedna osoba, która ma kilka kont i rozdwojenie jaźni. Często pisze sam ze sobą na forum. Tymi osobowościami miały być między innymi Cham (jako szef), boj fra oszlo, satan, PolAker i jeszcze ktoś tam. Podkreślam ze to nie moja opinia, osobiście uważam ze chłopaki choć maja podobne poglądy to zupełnie inaczej piszą. Gdyby to była prawda to najśmieszniejsze jest to ze jeden mieszka w Oslo, drugi na wsi, trzeci pewnie w jakimś miasteczku... To by była jazda, mieć rozdwojenie osobowości i każda mieszkała by w innym miejscu
A ja? Podejrzany profil z imieniem i nazwiskiem ( ściągam gacie do kostek w \\\"internetach\\\" ) jako kobieta. Śmierdzi. Może My to Ja ? Albo On?
Cham + boj + satan + Polaker + AsikHb = ?
\\

...może specjaliści od ropy,tesli,kantorów,wyngla zajmą się zagadką

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram