Historia

Dziś Dzień Flagi. Z tej okazji Norwegowie szukają grobu króla sprzed 1000 lat

klaudia@mojanorwegia.pl

29 lipca 2016 14:19

Udostępnij
na Facebooku

29 lipca Norwegowie obchodzą dzień śmierci św. Olafa i ta rocznica jest oficjalnym Dniem Flagi wikimedia.org - Peter Nicolai Arbo - public domain

29 lipca jest Dniem Flagi w Norwegii. Wiąże się on również obchodami rocznicy śmierci jednego z norweskich królów, świętego Olafa. Jego szczątki najprawdopodobniej znajdują się w katedrze Nidaros w Trondheim, ale są naukowcy, którzy podejrzewają, że króla pochowano gdzie indziej.
Święty Olaf był królem Norwegii. To także jeden z pierwszych świętych. Zmarł 29 lipca 1030 roku, a rocznica jego śmierci jest norweskim Dniem Flagi. Najsłynniejsza katedra w kraju fiordów, Nidaros w Trondheim, został wzniesiona właśnie na cześć tego świętego. Według oficjalnych informacji jego szczątki znajdują się właśnie w tym kościele. Jednak są naukowcy, którzy w to wątpią. Dlaczego?

Święty Olaf leży w Steinvikholmen

Niedawno profesor Bodvar Schjelderup ogłosił, że szczątki św. Olafa znajdują się nie w kryptach pod katedrą Nidaros, a są zamurowane w ścianach zamku Steinvikholm w północnym Trøndelagu.

Schjelderup od dawna szukał szczątków króla Norwegii. W ubiegłe lato wraz ze swoim zespołem zbadał detektorem metali ściany zamku Steinvikholm. Zdaniem profesora, badania potwierdzają jego teorię. Teraz szuka dofinansowania w Riksantikvaren, urzędzie ds. ochrony dóbr kultury. Jego wniosek zostanie rozpatrzony tego lata.
Reklama

Na pewno jest w Nidaros

Øystein Ekrol, naukowiec pracujący przy pracach restauracyjnych w katedrze Nidaros, wątpi w słowa Schjelderupa. Jego zdaniem nic nie wskazuje, że król Olaf leży w Steinvikholm.

– Mamy dobre źródła, które potwierdzają, że trumna ze świętym Olafem trafiła do katedry w 1546 roku po zakończeniu szwedzkiej okupacji. Został złożony w otwartym grobie – mówi Ekrol. – Na pewno te badania skończą się ciekawymi rezultatami. Jeszcze wiele nie wiemy o Steinvikholmen, ale w to, że tam leży św. Olaf, bardzo wątpię.

Odpowiedź na tysiąclecie?

W 2030 roku minie 1000 lat od śmierci świętego Olafa. Norwescy naukowcy mają nadzieję, że do tej pory upewnią się, gdzie leżą szczątki króla.

Oficjalnie król Norwegii leży w otwartym grobie z 14 innymi ważnymi osobami pod podłogą katedry.

– Chcemy złożyć szczątki św. Olafa na górnym ołtarzu na tysiąclecie w 2030 roku mówi – Steinar Bjerkestrand, kierownik prac restauracyjnych w katedrze Nidaros.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram