Droga na północ czy imię króla-karła? O tym, skąd Norwegia zaczerpnęła swoją nazwę

Norvegia: pierwsza mapa, która obejmuje tylko Norwegię została sporządzona przez Holendra Joana Blaeu (1596-1673). Mapa została wydana w Amsterdamie w 1662. Różne wariacje nazwy Norwegii były używane w ciagu minionych stuleci. wikimedia.org/Joan Blaeu/Morten Aamot Kristiansen/ public domain
W Historii Języka Norweskiego Schulte przyjrzał się ugruntowanej teorii nazwy Norge i opisał kilka jej niedoskonałości. Autor przedstawił także argumenty wskazujące na inną koncepcję powstania nazwy kraju, zgodnie z którą pochodzi ona od staronordyckiego nór o znaczeniu „wąskie albo ciasne wody, cieśnina” spokrewnionego z angielskim słowem narrow. Według Schulte Norge ma też nawiązywać do mitologiczne króla-karła, który nazywał się Nor.
„To tylko etymologia ludowa”
Podczas prac nad Historią Języka Norweskiego uświadomiłem sobie, że tradycyjna interpretacja zawiera wiele niedorzeczności. Nauka uważana jest za racjonalną, ale musimy pamiętać, że została ona ukształtowana przez ideologię i narodowe emocje. Veien mot nord (pol. droga na północ) jest pasującym wyjaśnieniem, które przypomina tradycje narciarskie plemion nordyckich.
Wskazówki w poezji
Schulte odnosi się do inskrypcji na kamieniach runicznym z Jellig z ok. 960 r. i z Kuli, datowanego na ok. 1020 r. Te dwie inskrypcje nazywane są „świadectwami chrztu” Danii i Norwegii.
Nazwa Nóregr w poezji skaldycznej rymuje się ze słowami takimi jak stór (duży) i fóru (dla), co według autora wspiera „nor-teorię”:
– W staroskandynawskiej tradycji poezji z X w. istniały surowe wymagania i zasady. Krótkie samogłoski mogły rymować się z innymi krótkimi samogłoskami, a długie samogłoski – z długimi, te krótkie natomiast nigdy nie mogły rymować się z długimi. Nóregr zawiera długą samogłoskę, co wskazuje, że źródłem nazwy jest wyraz nór, jak słowo nor w norweskim dialekcie i Król Nor.
Według Schulte Norge znaczy zatem „droga wzdłuż wąskich fiordów i zatok” i równocześnie „droga Króla Nora”.
Staroskandynawski król-karzeł
Wiele nazw norweskich miejsc wskazuje na to, że nor oznacza wąski, mały, sprężony albo powiązany z Królem Norem, jak np. Nore, Norheimsund, Norangsfjorden, Norefjord, czy Norefjell.
Punkt widzenia Schulte zakłada, że nazwa kraju i Król Nor mają to samo źródło językowe, przynajmniej w pierwszej części wyrazu:
Twierdzenie, że jesteśmy nazwani po mitologicznym królu-karle, jest może nieco zuchwałe, ale to trochę tak, jak z kurą i jajkiem. Co było pierwsze? Mitologia może mieć korzenie daleko wstecz w czasie, podobnie jak etymologia. Chodzi o to, że etymologia Króla Nor i Norwegii jest taka sama.
Źródła starsze od kamieni
Zmiany w encyklopedii
Schulte mówi, że jednym z celów Historii Języka Norweskiego jest zrobienie porządku z przestarzałym glosariuszem.
– Chcieliśmy trochę zmienić encyklopedię, co udało nam się zrealizować. Nawet w XXI w. pewne rzeczy powinny być skorygowane. Kto wie, może Król Nor jest w drodze powrotnej – powiedział Schulte.
Do stycznia 2016 roku Wielka Encyklopedia Norweska (Store Norske Leksikon) jednoznacznie wskazywała, że Norwegia oznacza drogę na północ. Teraz jednak alternatywną teorię dodano do artykułu.
źródła: forskning.no, thornews.com

To może Cię zainteresować