Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
80 lat temu III Rzesza zaatakowała Norwegię. Tym razem nie będzie wojskowych uroczystości Historia
Monika Pianowska 09 kwietnia 2020
11:39

80 lat temu III Rzesza zaatakowała Norwegię. Tym razem nie będzie wojskowych uroczystości

1
Skomentuj
Na zdjęciu: Niemieccy żołnierze maszerujący ulicami Oslo w pierwszy dzień inwazji na Norwegię. wikimedia.org/ autor nieznany/ public domain
9 kwietnia, czyli w tegoroczny Wielki Czwartek, mija 80 rocznica ataku III Rzeszy na Norwegię. Mimo neutralności kraju fiordów hitlerowskie wojska dopuściły się inwazji  w ramach tzw. operacji Weserübung, która zakładała przejęcie norweskich lotnisk i portów.
Reklama
Jednym z celów wroga był port w Narwiku i właśnie bitwa o to miasto okazała się w kampanii norweskiej kluczowa – trwała do 8 czerwca 1940 roku i stanowiła pierwsze zwycięstwo wojsk alianckich przeciwko siłom III Rzeszy w czasie II wojny światowej. Ważna dla Norwegów jest data 28 maja, bowiem tego dnia 80 lat temu alianci odbili Niemcom port. Sama niemiecka okupacja w Norwegii trwała jednak jeszcze pięć lat, do 8 maja 1945 roku, czyli dnia złożenia przez Niemcy aktu kapitulacji.

Ciche obchody rocznicowe

W tym roku jednak, ponieważ 9 kwietnia – dzień, w którym w Oslofjordzie zatopiono niemiecki okręt wojenny Blücher – wypada w Wielki Czwartek, nie planowano wielkich obchodów upamiętniających to wydarzenie. W związku z epidemią koronawirusa i zakazem organizowania tłumnych wydarzeń, pozostałe ze wspomnianych dat również nie zostaną w kraju fiordów uczczone uroczystymi obchodami z udziałem polityków, żołnierzy, weteranów i gości. 8 maja w twierdzy Akershus w Oslo zostaną jedynie złożone wieńce, podniesiona flaga i wystrzelona salwa.
Niemiecki okręt wojenny Blücher został zatopiony w Oslofjordzie 9 kwietnia 1940. Uchroniło to rząd i króla przed pojmaniem w pierwszych godzinach inwazji III Rzeszy na Norwegię.
Niemiecki okręt wojenny Blücher został zatopiony w Oslofjordzie 9 kwietnia 1940. Uchroniło to rząd i króla przed pojmaniem w pierwszych godzinach inwazji III Rzeszy na Norwegię. wikimedia.org/ Riksarkivet (National Archives of Norway)/ public domain
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
high octane
high octane 09-04-2020 12:22

Koniec jankeskiej okupacji. Teraz rozkazy beda przychodzic z Berlina.

-7
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas