Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Feriepenger - raz jeszcze - Norwegia

Czytali temat:
MONIKA BURSZTYNOWICZ Arkadiusz Parszewski Izabelala Xxxxxx Waldi21 (3159 niezalogowanych)
172 Posty
Marek S
(telemarek)
Stały Bywalec
Wiele zostalo juz powiedziane na ten temat, mnie jednak ciagle nutruje jedna sprawa.

W kontrakcie mam wpisana roczna kwote wyplaty. Jako wyplate miesieczna dostaje 1/12 czesc swojego kontraktu. Ale zgodnie z zasadami, nie dostaje w roku 12 wyplat, tylko 11, a w lipcu wyplacane sa feriepenger. To jednak, moim zdaniem, jest troche niezgodne z zasadami i zdrowym rozsadkiem, bo:
1. Podstawe feriepenger wypracowuje sie samemu, czyli ile zarobie w roku poprzednim, tyle bedzie mi wyplacone. Feriepenger sa ponoc NIEZALEZNE od kontraktu, nie sa jego czescia, a czyms, co sie nam nalezy jak psu buda. Idac tym tokiem rozumowania, powinienem kazdego miesiaca dostawac 1/11 czesc swojego kontraktu i zamiast wyplaty feriepenger w lipcu, badz tez 1/12 rocznego kontraktu, ale w lipcu dostac normalna wyplate + feriepenger. Znam natomiast przypadki, kiedy ludzie dostaja badz to 1/11 wyplaty, badz tez 12 wyplat w roku + feriepenger.
W zwiazku z tym rodzi sie pytanie: czy ktos mnie tu dyma, czy postepuje zgodnie z prawem?

2. Pracodawca z gory zaklada w ten sposob, ze ja bede korzystal z prawa do wakacji, natomiast one wcale nie sa obowiazkowe. Ja mam taka sytuacje, ze zamiast wyplaty w lipcu dostalem tylko Feriepenger, mimo iz normalnie pracuje w lipcu, bo na urlop wybieram sie w sierpniu. W przypadku jednak, kiedy nie chcialbym skorzystac w tym roku z urlopu, bo ja mam jedynie do niego prawo, nie obowiazek, to jestem jakby jeden miesiac w plecy, bo pracodawca za przepracowany lipiec mi nie wyplacil i nie wyplaci.


Napiszcie prosze o swoich doswiadczeniach, zwlaszcza Ci, ktorzy pracuja za stawke roczna, bo stawki godzinowe rzadza sie troche innymi prawami.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(tosia3)
Wiking
Temat był dokładnie opisany w poście na tej stronie poniżej, pytanie zadał Zbysiulek41,już bardziej klarownie nie można tego wyjaśnić......!!!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(Hilton)
Wiking
Hmmm, trza by pokombinowac Z rocznej kwoty odlicz 10,2 % bo tyle zazwyczaj pracodawca odciąga, czasem jest to 11%. I to powinna byc kwota twoich feriepenger. Odejmij od kwoty gównej i to co ci zostanie podziel przez 11. Powinno kwotowo pasowac.
Co do 1/12 czesci, to wedlug mnie masz podzielone na 12 czesci wyplate roczną - 11 pensji i feriepenger.
A co do punktu 2. twojej wypowiedzi to uwazam ze przesadzasz, szukasz dziury w calym. Kazdy chce po 11 miesiacach pracy odpoczac.
Pozdrawiam.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
172 Posty
Marek S
(telemarek)
Stały Bywalec
Przeczytalem dokladnie caly watek wczesniejszy, ale nigdzie nie ma tam odpowiedzi na moje pytanie. Po to isniteje forum, zeby pytania mozna bylo zadac, nikt natomiast Cie nie zmusza do ich czytania,a tym bardziej odpowiadania na nie.
Zatem ponawiam moje pytanie: Czy moja miesieczna wyplata powinna byc 1/11 czy 1/12 rocznego kontraktu? Bo spotkalem sie z obiema mozliwosciami.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(fazi)
Wiking
Jak zwykle ktos kogos dyma!!! Po za paroma malymi firmami i tymi ktore upadly nie slyszalem jeszcze przypadku zeby ktos kogos tu oszukal!!! Jasne zrezygnuj z urlopu,z niedziel i sobot wolnych adzien pracy wydluz do 16 godzin! Tosia ma racje poczytaj forum,masz linki do odpowiednich przepisow,komentarze ludzi,wszystko co mozna powiedziec na ten temat.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
172 Posty
Marek S
(telemarek)
Stały Bywalec
Ok, dzieki Hilton.
Wychodzi na to, ze bedzie sie jednak zgadzac.

Co do pytanie drugiego, to nie chodzi o to, czy chce czy nie chce odpoczywac. Wolne wybieram sobie najczesciej za przepracowane nadgodziny i to mi zupelnie wystarcza, natomiast akurat w tym roku mam taka sytuacje, ze z checia skorzystalbym z feriepenger jako 13 wyplaty. Natmiast tu pracodawca wybral niejako za mnie, bo po prostu w lipcu nie dostalem wyplaty mimo iz pracuje.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
172 Posty
Marek S
(telemarek)
Stały Bywalec
ooo, jest i krzykacz Fazi...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(fazi)
Wiking
www.mojanorwegia.pl/praca_i_prawo_pracy/...ustawa_urlopowa.html
po polsku i chyba wszystko na ten temat!!!!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(Hilton)
Wiking
telemarku, kto ci odpowie czy miesieczna wyplata powinna byc 1/11 czy 1/12 rocznego kontraktu nie wiem. jezeli podziesz przez 11 to wychodzi wieksza kwota ale zostajesz 1 miesiac bez pieniedzy i moze w kontrakcie pisze, ze masz sam sobie odkladac na feriepenger? jesli podzielisz na 12 to kwota wychodzi miesiecznie mniejsza, ale masz zagwarantowne feriepenger.
Nie wiem czy rozumesz to, ale w Norwegii jest tylko 11 pensji bo za urlop nie placa, takie sa zasady i dlatego trzeba to feriepenger odkladac przec caly rok, zeby nie zostac bez pieniedzy. Nie umim chyba bardziej klarownie tego wyjasnic, moze fazi potrafi, on ma doswiadczenie w tych tematach Fazi pomoż w potrzebie vær så snill
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(fazi)
Wiking
Hilton no jak nie placa za urlop??? a czym sa te pieniadze o kyorych mowimy???prezentem?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok