Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Wynagrodzenie brutto/netto - Norwegia

2 Posty
Maciek Wantoch Rekowski
(MaciekWantochRekowski)
Wiking
Witajcie, przepraszam z góry za moją niewiedze ale to dopiero będzie mój pierwszy kontakt z pracą w Norwegii.
Sytuacja wygląda tak że jak dostane dokument z norwegii to wyjadę do pracyi, bedzie to praca na stoczni i jestem ciekawy ile mniej więcej dostane wynagrodzenia na rękę, wiem że są różne tabele, progi podatkowe itd. pytam tylko orientacyjnie. Moja stawka to 215 koron i w miesiącu będe wyrabiać około 270 godzin. (wiem że te godziny będą rozbite w taki sposób, że będe przez 14 dni pracować po 12h i przez kolejne 14 dni do końca rotacji planowo będe pracować po 7.5h).
Taka zwiększona ilość godzin jest przez covid i przez utrudnienia w przemieszczniu się. Firma zawsze miała rotację typu 2/3 lub 2/2 czyli 2 tygodnie pracy po 12h i dwa lub trzy tygodnie wolnego. (wówczas stawka zmienia się do 235 koron/h) Może przy takiej formie pracy będzie łatwiej ustalić szacunkowe wynagrodzenie netto miesięcznie.
Odrazu po przyjęździe będę zarejestronwany w Norweskiej skarbówce także piędziesięcio procentowy podatek nie wchodzi w ogóle w gre bo chce go uniknąć.
Dziekuje bardzo za pomoc.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1401 Postów
Onty_Ja_Gabriel_3.
(Onty_Ja_Gabriel_3.)
Maniak
MaciekWantochRekowski napisał:
Witajcie, przepraszam z góry za moją niewiedze ale to dopiero będzie mój pierwszy kontakt z pracą w Norwegii.
Sytuacja wygląda tak że jak dostane dokument z norwegii to wyjadę do pracyi, bedzie to praca na stoczni i jestem ciekawy ile mniej więcej dostane wynagrodzenia na rękę, wiem że są różne tabele, progi podatkowe itd. pytam tylko orientacyjnie. Moja stawka to 215 koron i w miesiącu będe wyrabiać około 270 godzin. (wiem że te godziny będą rozbite w taki sposób, że będe przez 14 dni pracować po 12h i przez kolejne 14 dni do końca rotacji planowo będe pracować po 7.5h).
Taka zwiększona ilość godzin jest przez covid i przez utrudnienia w przemieszczniu się. Firma zawsze miała rotację typu 2/3 lub 2/2 czyli 2 tygodnie pracy po 12h i dwa lub trzy tygodnie wolnego. (wówczas stawka zmienia się do 235 koron/h) Może przy takiej formie pracy będzie łatwiej ustalić szacunkowe wynagrodzenie netto miesięcznie.
Odrazu po przyjęździe będę zarejestronwany w Norweskiej skarbówce także piędziesięcio procentowy podatek nie wchodzi w ogóle w gre bo chce go uniknąć.
Dziekuje bardzo za pomoc.

Ogólnie, czy pracujesz w rotacji czy też normalnie, nie ma to znaczenia dla wyrobienia zwykłych godzin pracy w systemie, tygodniowym-miesięcznym-kwartalnym-półrocznym.
W rotacji, nie ma nadgodzin jako takich, ponieważ to co pracujesz ponad 7,5 godziny jest kumulowane i następnie wybierane w czasie wolnym, zgodnie z zawartą umową przez strony- w rozliczeniu ogólnym, zawsze wychodzi 37,5-godziny pracy tygodniowo.
Tym samym, dla urzędu skarbowego liczy się ogólna roczna kwota zarobku Brutto, minus należna zaliczka "podatkowa" jeżeli rozliczenie jest wg. tabeli podatkowej, lub wg. stałego "podatku" 25% . Jednak taki lub inny system, kwalifikuje już sam skatt na podstawie ankiety, którą wypełniasz podczas pierwszej rejestracji w skatt.
I to tyle tak ogólnie, o ile nie zmieniły się dotychczasowe ustalenia rządowe z związku z wiruskiemświruskiem.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
311 Postów

(Riggman)
Stały Bywalec
to proste

37,5 h tygodniowo razy stawka = pensja brutto minus 30 % podatek = do reki

plus

raz w roku dodatek wakacyjny jako 10-12 % od kwoty rocznej brutto

ewentualny zwrot podatku albo doplata
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
2 Posty
Maciek Wantoch Rekowski
(MaciekWantochRekowski)
Wiking
Dzięki za pomoc
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok