Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Kilka pytań od początkującego. - Norwegia

Czytali temat:
2 Posty
Nikesz -
(Nikesz)
Wiking
Cześć ,
W przyszłym roku zamierzam wraz z dziewczyną wybrać się do Norwegii - charakter zarobkowy. Staram się obecnie zebrać jak najwięcej informacji i mam kilka pytań.
1) W ofertach na portalach ogłoszeniowych agencje pośrednictwa oferują umowy na norweskich warunkach.Co w takiej sytuacji. Przyjeżdżam - praca mi nie odpowiada i po tygodniu wracam. Muszę się rejestrować i wyrabiać kartę podatkową?
2) Auto - czytałem ,że jest z tym trochę problemów ale chyba Norwegia jest bardziej przyjazna niż Dania. Samochód jest na moją mamę. Jako pracownik tymczasowy z umową na 3 miesiące (okres próbny) jestem w stanie otrzymać pozwolenie na korzystanie z samochodu na polskich tablicach? Czy należy to zgłosić dopiero przed upływem roku do urzędu celnego?
3) AutoPass - wystarczy rejestracja tu www.epcplc.com/register i wpłata by opłaty pobierały się same? Czy nie rejestrować i czekać aż faktura przyjdzie do Polski?
4) Posiadając norweską umowę przez agencje gdzie mój pracodawca pobiera np 3000nok za mieszkanie mogę to odliczyć normalnie od podatku?
Z góry dzięki za odpowiedź.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
234 Posty

(S83)
Stały Bywalec
1. Takie będziesz miał norweskie warunki że będziesz jechał na najniższej ustawowej, jak nie wyrobisz karty podatkowej to ci pracodawca będzie potrącał 50% zaliczki na podatek. Wracasz możesz kiedy ci się zachce.
2. Samochodem możesz rok pomykać bez żadnych pozwoleń, niewiem jak wygląda sprawa z samochodem zarejestrowanym na kogoś innego. Warto w takiej sytuacji zabrać pisemne zezwolenie od właściciela i je przetłumaczyć.
3. Jak będziesz mieć meldunek i pracę to tu zamówisz tokena na bramki www.fjellinjen.no/privat/autopass/bestill-autopass-avtale/ a i podaj dane na tym co podałeś
4. Jak będziesz mieć zaznaczone na lonslipie że potroncają za mieszkanie to normalnie przejdzie. Tym się narazie nie przejmuj, prawo do odliczeń się zmienia. A i pierwsze zarób i zapłać podatki by mieć z czego odliczać.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok