Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

362 Posty

(Chuck Norris)
Stały Bywalec
KazioWichura napisał:
chuck napisalem ze nie czytalem wczesniej bo po prostu odnioslem sie do wpisu autora tematu, co nie znaczy ze nie przeczytalem teraz posta poprzednika. szukalem wczesniej te 8 procent i nie znalazlem nic dlatego prosze o jakies zrodlo proste. na lonnslipie tez nie znalazlem nic podobnego a teraz dlaczego powinienem... wytlumacz prosze i oswietl nas wszechwiedzacy ;]
Powinienes bo on ma racje a Ty nie.
Na lonnslipie szukasz informacji o kwocie wolnej od podatku?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
10 Postów
zgarniacz zgarniacz
(zgarniacz)
Wiking
morss. napisał:
napisał:
Witam, pracuje na farmie od początku lipca. Przyjechałem na dwa miesiące, stawka na umowie to 120 koron, w skatte powiedziałem ze będę do końca sierpnia i zarobie około 40000 tyś. Ktoś może ma pojecie jak wyliczyć stawkę na rękę za godzine? Ile procent podatku będzie od 120 koron?
Dziś przyszło mi coś takiego (foto). Czy oznacz to ze od stawki godzinowej muszę odjąć 35% i tyle dostane na rękę?
To jest podstawowy dokument, informujący o nadaniu tobie norweskiego numeru personalnego -D- oraz przypisaniu tzw. tabeli podatkowej.
W tym przypadku masz tabelę 7100 i to według niej będziesz rozliczany, o ile będziesz pracował jedynie u jednego pracodawcy.
Jeżeli podejmiesz pracę jeszcze u kogoś dodatkowo,
to wtedy następne zarobki będą rozliczane nie według tabeli 7100,
a właśnie według stawki 35%.
Pamiętaj również i o tym, że od danej wypłaty -wg.tej tabeli i tych 35%- są pobierane jedynie miesięczne ZALICZKI na poczet podatku.
W skład tej zaliczki, obligatoryjnie wchodzi również kwota obowiązkowego ubezpieczenia pracowniczego/zdrowotnego. ~8,2%.
Wyliczenie stawki netto jednej godziny brutto nic nie daje, poza samym oglądem, a może jedynie wprowadzać w błąd.
Masz tabelę 7100 jeżeli nie została dołączona skrótowa wersja, to musisz wejść na podaną stronę skatt i tam znaleźć jej pełną wersję.
Dopiero na podstawie tej tabeli można dokładnie obliczyć ile faktycznie zarobisz netto.
Jako przykład:
Wypracowałeś 180 godzin zwykłych x 120-nok/B=21600 nok/B.
Zaglądasz do tabeli 7100 i tam w pozycji 21600 jest podana kwota zaliczki w wysokości 5058 odejmujesz i pozostaje 16542 jeżeli to podzielisz przez 180 to stawka netto przy takim zarobku wyniesie ~91,93-nok/t.
Jednak jak zarobisz jeszcze więcej to netto dla godziny bedzie mniejsze,
natomiast jak zarobisz dużo mniej, to netto dla godziny będzie większe.
Dlatego też właśnie na początku napisałem iż stawka godzinowa netto jest mylna.
Tu masz uproszczoną stronę, gdzie można sobie obliczać zarobek,
nie tylko miesięczny z różnych tabel.
tabellkort.app.skatteetaten.no/#/?_k=5qvulk


Czyli godziny danego miesięcy x120 i ten wynik sprawdzam w tabeli ze skatte i odejmuje przypisany podatek, i tyle powinna wynosić moja pensja?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
2 Posty
bartek b
(bartekbula2)
Wiking
W skatte powinienes powiedziec ze chcesz karte wolna od podatku do 55 tys jest takie prawo taxfree
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
10 Postów
zgarniacz zgarniacz
(zgarniacz)
Wiking
Powiedziałem ze zarobie około 40 tysięcy, skoro 55 jest wolne od podatku to nie jest to równe sobie?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
432 Posty

(6e6)
Wyjadacz
nie jest rowne, 55 tys nie tyczy sie pracujacych tylko studentow i innych dorobkiewiczow
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
205 Postów

(morss.)
Stały Bywalec
zgarniacz napisał:
Powiedziałem ze zarobie około 40 tysięcy, skoro 55 jest wolne od podatku to nie jest to równe sobie?
Mili forumowicze.
Jest Niedziela i w Norwegi na dodatek czas Totalnie Wakacyjny.
Dlatego, mam uśmiech na twarzy od ucha do ucha i nie będę nikogo uczył gdzie ma co znaleźć.
A tym bardziej, nie będę się ani droczył, ani też udowadniał, że czarne jest czarne.
Tak gwoli ścisłości, nie trzeba znać dzisiaj norweskiego ani angielskiego, by w necie znaleźć odpowiednie odpowiedzi i odnośniki na potrzebne nam konkretne informacje.
Wszystko można wpisać po Polsku i cierpliwie szukać odpowiedzi.
Tylko to trzeba naprawdę chcieć, a tym bardziej, być nadzwyczaj cierpliwym w poszukiwaniu.
Przy okazji, w ciągu danego roku, nie płaci się żadnego podatku, a jedynie ZALICZKĘ, potocznie zwaną podatkową i to grubo spolszczoną nazwę.
Wszystko to można znaleźć bez problemu tutaj.
www.skatteetaten.no/no/Person/

TYLKO TO NAPRAWDĘ TRZEBA CHCIEĆ, a nie marudzić jak Księżniczka na ziarnku grochu.


Powodzenia
w Tym wakacyjno uropowym okresie.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
704 Posty
MultiNOR Konsultant
(MultiNOR)
Wyjadacz
napisał:
Witam, pracuje na farmie od początku lipca. Przyjechałem na dwa miesiące, stawka na umowie to 120 koron, w skatte powiedziałem ze będę do końca sierpnia i zarobie około 40000 tyś. Ktoś może ma pojecie jak wyliczyć stawkę na rękę za godzine? Ile procent podatku będzie od 120 koron?


Dziś przyszło mi coś takiego (foto). Czy oznacz to ze od stawki godzinowej muszę odjąć 35% i tyle dostane na rękę?



Wysokość potrącanej zaliczki na podatek ma związek z deklarowanym rocznym dochodem przy zamawianiu karty podatkowej. W przypadku braku zamówienia karty, pracodawca może potrącać 50% podatku.

Więcej informacji: www.multinor.no/kontakt.html
Zgłoś wpis
2 Posty
Musialinio
(Musialinio)
Wiking
Co się dzieje kiedy podam roczny dochód w X kwocie, a po roku się okażę że zarobiłem mniej lub więcej? Dziękuje ja odpowiedź.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
33 Posty

(buliboss)
Nowicjusz
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
33 Posty

(buliboss)
Nowicjusz
liczba godzin x stawka wynik do tabelki
przystawic i obok jest ile podatku
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok