Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Praca za niższa pensję - Norwegia

5 Postów
lukaszszgda
(lukaszszgda)
Wiking
Witam,
Mam pytanie w związku z nową pracą. Pracuję kilka lat w Norwegii sezonowo sprzątając pokoje, 4 sezony pracowałem w jednym hotelu zarabiając od 150 NOK w górę (w 4 sezonie czyli ostatnim zarabialem okolo 156 NOK) w tej chwili w związku założonym przeze mnie i dziewczynę planem pracujemy cały rok i podjęliśmy się pracy w zupełnie innym hotelu. Niestety nie było jej nigdzie indziej dla pary więc zdecydowaliśmy się na pracę. Jednak zaproponowali nam tylko 120 koron… Z tego co udało mi się znaleźć w internecie nie mogą płacić nam tak mało. (120 nok jest dla pracowników, którzy pracują np. na polu, lub pracowników poniżej 18 roku życia). Dopiero dojechaliśmy na miejsce ale czujemy się oszukani, na nasze słowa, że wcześniej zarabialiśmy 150 koron menadżerka powiedziała, że tutaj jest 120 koron. Czy jest cokolwiek co możemy zrobić (oczywiście podziękuje za odpowiedzi typu : mogliście się nie zgodzić). Wiem, że 120 koron to nie jest mało w dalszym ciągu ale to nie jest Polska i mam prawo dostawać tyle ile mi się należy. Jest to ciężka fizycznie praca w chemikaliach, więc wydaje nam się, że mamy prawo walczyć o swoje. Jeszcze niczego nie podpisaliśmy. Wiem, że w tym hotelu inne departamenty zarabiają więcej. Proszę o odpowiedzi!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
20 Postów
Patryk æsj
(Practico)
Wiking
120 nok da się pracować i przeżyć nawet za 115 chociaz to boli gdy wiesz ze w innych sektorach zarabiaja wiecej a wykonuja mniej pracy, znasz język norweski?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
19 Postów

(szalony diabełek)
Wiking
to szukaj innej pracy jezeli bedziesz robil caly rok a nie marudz
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
lukaszszgda
(lukaszszgda)
Wiking
dzieki za odpowiedz, ale bardziej interesuje mnie czy to jest w ogole jest legalne placic 120 koron, skoro stawki placy minimalnej sa zupelnie inne. nie znam jezyka (zupelne podstawy ale ciezko to nazwac znajmoscia)
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
20 Postów
Patryk æsj
(Practico)
Wiking
To zalezy jak na umowie masz zapisane, jezeli pracujesz jako pracownik sprzatajacy to podlegasz pod taryfe i minimalna to chyba 162 nok. jezeli masz pracownik zwykly i bez opisu stanowiska i dodatkowo w umowie zawarte ze nie podlegasz pod tariffavtale to nie ma progu minimalnego do plac... wiem ze to dziwne ale oni tak omijaja prawo niestety :/
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
19 Postów

(szalony diabełek)
Wiking
tez tego nie wiem ale jak na realia norweskie to raczej was dymaja
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
20 Postów
Patryk æsj
(Practico)
Wiking
Zgadza się nie jest to ok na norweskie realia, wystarczy znac jezyk i wtedy mozna wymagac chyba ze budowlanka i masz jakis na prawde konkretny zawod to mozna od poczatku wymagac dobrej placy
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
lukaszszgda
(lukaszszgda)
Wiking
dzieki ! wlasnie o taki konkret mi chodziło, jak zobaczymy umowę to dopytam czy podelgamy pod tariffavtale i najwyżej się zwolnimy - na szczęście jesteśmy wolnymi ludźmi. zaskakujące jest jednak to, że tak "tolerancyjny" kraj pozwala na takie zachowania względem pracowników z za granicy
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
14 Posty

(grochuslawek)
Wiking
Dymają to się ludzie sami. Polacy i Litwini godzą się robić za coraz to niższe stawki , a Norwegowie to wykorzystują bo ty nie pójdziesz to 10 się na to miejsce się przywlecze za ciebie.
Za 125 nok to się pracowało w 2007 roku ale wszystko było przez połowę. Przy tej stawce teraz w Oslo żeby godnie żyć i mieszkać jak człowiek to godzin Trzeba będzie nakręcić. Ale życzę powodzenia
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
lukaszszgda
(lukaszszgda)
Wiking
masz racje z tym, ze na wlasne zyczenie dajemy sie dymac. niestety zeby takie pieniadze w Polsce zarobic musialbym bardzo duzo czasu poswiecic - dlatego tez "zgodzilismy sie" na ta stawke. dzieki za odpowiedzi, mam jakis punkt zaczepienia do argumentowania swojego!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok