Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Rejestracja policja, zameldowanie, d-nummer/fodselsnummer, karta podat - Norwegia

4 Posty
kamilon1985
(kamilon1985)
Wiking
Witam, podpisałem kontrakt na rok pracy w Norwegii, praca rusza od kwietnia,z racji tego, że będzie to mój pierwszy pobyt w Norwegii, proszę kompetentne osoby o poradę, w jakiej kolejności, jak i gdzie (linki,nazwy urzędów) powinienem aplikować by nic nie pominąć, a mianowicie:
1. Na chwilę obecną posiadam tylko kontrakt (branża wiertnicza na lądzie, kontrakt na rok-start kwiecień 2016).
2. Potrzebuję zapisać się na wizytę w UDI?/Policji? (link do formularza),
3. Będę posiadał umowę najmu na pokój w Oslo, jednak praca będzie poza Oslo (chodzi mi o skorzystanie z ulg na delegację),
4. Potrzebuję wyrobić kartę podatkową (d-nummer/fodselsnummer), rozumiem, że będzie to fodselsnummer, jak kontrakt opiewa na na pracę ponad 6 miesięcy?!
5. Mam żonę w Polsce z dwójką dzieci (czy przysługuje mi jakaś ulga/zasiłek z racji tego?), gdzie, jak, kiedy aplikować o to?
Bardzo proszę kogoś kto zna się na tym by mnie pokierował, ponieważ chcę dopełnić wszystkich formalności prawidłowo, z góry bardzo dziękuję za okazaną pomoc i zainteresowanie.
jednocześnie chciałbym wszystkich przywitać i życzyć wszystkiego najlepszego, ponieważ to mój pierwszy post na tym forum.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
4 Posty

(stavanger.no)
Wiking
Z umowa udajesz sie do skattekontor, wypelniasz wniosek o karte podatkowa, na poczatek dostaniesz D-nummer, po 3 miesiacach ( 3 odcinki z wyplaty) mozesz zlozyc wniosek o personnummer.
Mozesz zarejestrowac sie na UDI zeby juz miec zaklepany termin.
Po otrzymaniu Registreringsbevis wypelniasz flyttemelding i sie rejestrujesz w folkeregistrert ( to rowniez w Skatt).
Co do dzieci to mam nadzieje ze wypowiedza sie osoby ktory maja rozeznanie w tym temacie
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
1557 Postów
Gct Kowalska
(Gct)
Maniak
kamilon1985 napisał:
Witam, podpisałem kontrakt na rok pracy w Norwegii, praca rusza od kwietnia,z racji tego, że będzie to mój pierwszy pobyt w Norwegii, proszę kompetentne osoby o poradę, w jakiej kolejności, jak i gdzie (linki,nazwy urzędów) powinienem aplikować by nic nie pominąć, a mianowicie:
1. Na chwilę obecną posiadam tylko kontrakt (branża wiertnicza na lądzie, kontrakt na rok-start kwiecień 2016).
2. Potrzebuję zapisać się na wizytę w UDI?/Policji? (link do formularza),
3. Będę posiadał umowę najmu na pokój w Oslo, jednak praca będzie poza Oslo (chodzi mi o skorzystanie z ulg na delegację),
4. Potrzebuję wyrobić kartę podatkową (d-nummer/fodselsnummer), rozumiem, że będzie to fodselsnummer, jak kontrakt opiewa na na pracę ponad 6 miesięcy?!
5. Mam żonę w Polsce z dwójką dzieci (czy przysługuje mi jakaś ulga/zasiłek z racji tego?), gdzie, jak, kiedy aplikować o to?
Bardzo proszę kogoś kto zna się na tym by mnie pokierował, ponieważ chcę dopełnić wszystkich formalności prawidłowo, z góry bardzo dziękuję za okazaną pomoc i zainteresowanie.
jednocześnie chciałbym wszystkich przywitać i życzyć wszystkiego najlepszego, ponieważ to mój pierwszy post na tym forum.


Ogólnie: www.nyinorge.no/pl/Ny-i-Norge-velg-sprak/Nowicjusz-w-Norwegii/

Inne potrzebne sprawy:
1.www.selvservice.udi.no.
2.www.nav.no --->familie--->krav om barnetrygd
3.Skatteetaten,
4.folkeregisteret
Czytac potrafi, to sobie poradzi.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
4 Posty
kamilon1985
(kamilon1985)
Wiking
Bardzo dziękuję ludziska, nie sądziłem, że ktokolwiek się odezwie, ale widzę, że istnieje jeszcze bezinteresowna pomoc, rozjaśniliście mi nieco, resztę doczytam i będę starał się sprostać tematowi.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
1557 Postów
Gct Kowalska
(Gct)
Maniak
Kamil, to sie tylko wydaje skomplikowane, a w rzeczywistości jest bardzo proste.
Jak juz siedzisz przed komputerem, to nie trać czasu tylko wejdź na stronkę udi tę, która ci podałam i :
- utwórz sobie tam konto z loginem i hasłem
- zaloguj sie i zarejestruj klikając na ikonę dotycząca obywateli unii, nie pomyl sie bo wtedy na końcu system poprosi cię o dokonanie płatności.
- pod konie rejestracji ustalasz sobie termin wizyty.

Z umową idź do skatt i tam złóż wniosek o kartę podatkową i numer personalny - to z udi nie ma nic wspolnego.
Idź do folkeregisteret ( nic wspolnego z udi i skatt, ale moze byc w tym samym budynku co skatt, w Oslo jest ) i wypełnij formularz " flytting til Norge". Przeprowadzke mozna tez zarejestrowac przez internet, ale musisz miec Juz nummer zeby sie zalogować. Nie wiem czy pierwszą przeprowadzkę w ogóle da sie przez internet, wiec nie będę cię wprowadzać w błąd. Ja sie dawno przeprowadzałam i nieco inaczej to było.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
4 Posty
kamilon1985
(kamilon1985)
Wiking
Ok, bardzo dziękuję Pani Hilton, pierwsze koty za płoty, byłem nieco przerażony tym wszystkim, ale jak mówisz, nie taki diabeł straszny jak go malują, jeszcze raz serdeczne dziękuję, życzę dużo Słońca na codzień
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
4 Posty

(stavanger.no)
Wiking
W poniedzialek bylam ze znajoma w Skatt nie da sie zameldowac bez papieru z udi
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
4 Posty
kamilon1985
(kamilon1985)
Wiking
stavanger.no napisał:
W poniedzialek bylam ze znajoma w Skatt nie da sie zameldowac bez papieru z udi
Tak, rozumiem, zachowam prawidłową kolejność, najpierw Udi, po otrzymaniu zaświadczenia z udi reszta.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok