Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Przedluzenie pozwolenia na pobyt i prace. - Norwegia

1 Post
Paulina Surowiec
(Pauulinaa35)
Wiking
Witam, czy wiecie moze co zrobic, zeby przedluzyc pozwolenie jw. Moj chlopak jest tu juz 6 lat, wlasnie konczy mu sie pozwolenie i przyznamy szczerze, ze nie za bardzo sie orientuje co nalezaloby zrobic. Jezeli, ktos by nam podpowiedzial co i jak to byloby nam niezmiernie milo.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -9  
Odpowiedz   Cytuj
3272 Posty
Jon Doe
(Joseph)
Maniak
Pogratulować chłopaka jak po tylu latach taki ogarnięty..... www.UDI.NO
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
17146 Postów

(jasta102)
Maniak
wejdź tu i poczytaj
www.mojanorwegia.pl/forum/view/4/praca%2..._na_pobyt_staly.html
PS
a zarejestrować się trzeba tu
selfservice.udi.no/
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
Konrad Jankowski
(buntownik6)
Wiking
Witam mam pytanie jezeli nie mam umowy o prace to nie moge dostac numeru personalnego (NIP) zgadza sie ?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
53 Posty

(agam)
Nowicjusz
Ja byłam dzisiaj w tej samej sprawie na politi, odczekałam swoje, po czym usłyszałam, że muszę mieć dowód zatrudnienia w postaci ostatniego kwitka z wypłaty i zarejestrować się na udi elektronicznie. Pojechałam do pracy, załatwiłam, po czym inna pani na politi powiedziała mi, że muszę mieć selvangivelse z ostatnich 5 lat. Wróciłam wkurzona do domu, a teraz siedzę i się zastanawiam jaka jest różnica między "permanent oppholdstillatelse" a "varig oppholdrsett".Na stronie UDI to są dwa różne formularze i nie wiem który wybrać. Pani na politi twierdziła, że varig oppholdsrett jest stałe i nie można go stracić, ale nie wiem czy to dobrze czy źle i nie wiem czy są jeszcze jakies inne ukryte zalety/wady tych dwóch pobytów które może kiedyś będą miały wpływ na moje życie. Próbuję znaleźć te różnice na stronie UDI, ale jakoś nie łapię, a może poziom mojego wkurzenia jest zbyt duży. Proszę o pomoc, jesli ktoś wie.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -5  
Odpowiedz   Cytuj
1557 Postów
Gct Kowalska
(Gct)
Maniak
agam napisał:
Ja byłam dzisiaj w tej samej sprawie na politi, odczekałam swoje, po czym usłyszałam, że muszę mieć dowód zatrudnienia w postaci ostatniego kwitka z wypłaty i zarejestrować się na udi elektronicznie. Pojechałam do pracy, załatwiłam, po czym inna pani na politi powiedziała mi, że muszę mieć selvangivelse z ostatnich 5 lat. Wróciłam wkurzona do domu, a teraz siedzę i się zastanawiam jaka jest różnica między "permanent oppholdstillatelse" a "varig oppholdrsett".Na stronie UDI to są dwa różne formularze i nie wiem który wybrać. Pani na politi twierdziła, że varig oppholdsrett jest stałe i nie można go stracić, ale nie wiem czy to dobrze czy źle i nie wiem czy są jeszcze jakies inne ukryte zalety/wady tych dwóch pobytów które może kiedyś będą miały wpływ na moje życie. Próbuję znaleźć te różnice na stronie UDI, ale jakoś nie łapię, a może poziom mojego wkurzenia jest zbyt duży. Proszę o pomoc, jesli ktoś wie.

Musisz sie zarejestrowac na selvervice.udi.no i ustalic date i godzine stawienia sie na policji. Bierzesz ze soba paszport, kontrakt na prace i na miejscu dostajesz registreringsbevis. A do prawia do pobytu stalego to jeszcze dluga droga. Trzeba mieszkac w Norwegii kilka lat i miec zaswiadczenie o odbtych godzinach j. norweskiego, lub zaswiadczenie ze zdalas norskprøve 3 i odbylas 50 godzin wiedzy o spoleczenstwie.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 4  
Odpowiedz   Cytuj
1557 Postów
Gct Kowalska
(Gct)
Maniak
buntownik6 napisał:
Witam mam pytanie jezeli nie mam umowy o prace to nie moge dostac numeru personalnego (NIP) zgadza sie ?

Nie, nie mozesz. Poza tym numer personalny to jest taki norweski pesel i nip w jednym.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 8  
Odpowiedz   Cytuj
17146 Postów

(jasta102)
Maniak
Hilton napisał:
Musisz sie zarejestrowac na selvervice.udi.no i ustalic date i godzine stawienia sie na policji. Bierzesz ze soba paszport, kontrakt na prace i na miejscu dostajesz registreringsbevis. A do prawia do pobytu stalego to jeszcze dluga droga. Trzeba mieszkac w Norwegii kilka lat i miec zaswiadczenie o odbtych godzinach j. norweskiego, lub zaswiadczenie ze zdalas norskprøve 3 i odbylas 50 godzin wiedzy o spoleczenstwie.
a wszystko stoi tu jako ten wół
www.udi.no/Sentrale-tema/Arbeid-og-oppho...Varig-oppholdsrett-/
Hvem kan få varig oppholdsrett i Norge?

EØS-borgere
Som EØS-borger kan du få varig oppholdsrett hvis du har hatt oppholdsrett i Norge i fem sammenhengende år. Du må kunne dokumentere at du har hatt oppholdsrett etter EØS- regelverket eller hatt midlertidig oppholdstillatelse etter det alminnelige regelverket, eller en kombinasjon av dette.

Videre må du vise til at du har vært i Norge enten som arbeidstaker, selvstendig næringsdrivende, tjenesteyter, person med tilstrekkelige midler, student, familiemedlem, eller en kombinasjon av disse.

Det varige oppholdsbeviset gjelder for ubestemt tid.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
53 Posty

(agam)
Nowicjusz
Dzięki jasta102. Znalazłam to i przeczytałam, ale mi chodziło o to jakie są zalety/wady posiadania varig oppholdsrett i ubegrenset oppholdstillatelse i o który z nich mogę się ubiegać. Z naszej rozmowy wynikało, ze dla tej pani jest oczywiste, że chcę dostać varig oppholdsrett, bo twierdziła, że nie mozna go stracić. Myslałam, że soknad trzeba przesłać przez internet i dlatego nie wiedziałam który z nich wybrać, a że spędziłam dziś na policji pół dnia i nic nie załatwiłam, dlatego pytam. Rozumiem, że to policja zdecyduje co mi się nalezy. Mam stałą pracę w Norwegii od 6 lat i jestem tu z całą rodziną, w pracy mówię wyłącznie po norwesku. Jezeli tylko trzeba się zarejestrować na stronie UDI, to juz to zrobiłam.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 8  
Odpowiedz   Cytuj
17146 Postów

(jasta102)
Maniak
varig oppholdsrett to prawie jak obywatelstwo
różnice są takie, że na varig oppholdsrett nie musisz zdawać żadnych kursów z języka i wiedzy obywatelskiej, jak tu ktoś chciał cię w maliny wpuścić no i ta najgroźniejsza różnica
obywatelstwa ci nigdy nie mogą odebrać i możesz resztę życia spędzić na Hawajach
a varig oppholdsrett stracisz po dwóch latach pobytu poza Norwegią, o ile nie uzyskasz zgody na dłuższy pobyt w konsulacie norweskim
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 7  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok